Бенксі, руїни, презерватив і козак: обговорюємо художній акт із арткураторкою Катею Тейлор
Мистецтво чи вандалізм? Зберігати в музеї, залишити на місцях чи продати? Шукаємо істину.

Катя Тейлор

Упродовж тижня серед українців точаться дискусії щодо робіт Бенксі. Мистецтво чи вандалізм? Зберігати в музеї, залишити на місцях чи продати? А особливу увагу привернув малюнок із пенісом та шасі армії рф на Великій Житомирській у Києві, трансформація якого досі триває (активісти домалювали презерватив і козака).

JS поцікавився, що думає про значення цього художнього акту кураторка культурних проєктів і співзасновниця агенції Port. Катя Тейлор. 

Київ, вул. Хрещатик, 9

Від захоплення до обурення 

Своєю присутністю Бенксі сколихнув цілу хвилю емоцій — від захоплення до обурення. Пересічні люди раді тому, що такий важливий художник побував в Україні. Тоді як арткритики та художники не можуть собі дозволити просто погодитися з тим, що автор зробив широкий жест і знову привернув увагу до України. Для останніх він художник кон’юнктурний, комерційний, який насамперед дбає про власний бренд і давно вже не є частиною стрітарт-сцени, а, ймовірніше, її монополізує.

Гостомель, вул. Проскурівська, 2

Головним є повідомлення

Стрітарт — це щось стихійне, вандальне. Незважаючи на те, що Бенксі дотримується деяких законів стрітарту (анонімності наприклад), вони швидше формальні. Адже головний продукт у стрітарті — не малюнок, тут основне — повідомлення, тег, висловлювання, «ляпас громадському смакові». Але у випадку з Бенксі продуктом стає сам скетч. Оскільки все, чого торкається Бенксі, має сакральне значення, та й матеріальне само собою.

Бородянка, вул. Центральна, 427

Дискусії та іронічно-символічні дії активістів

Коли графіті помітили в українських містах, піднялися відразу два суперечливі питання — «Як він посмів малювати на руїнах?» і «За скільки це можна продати?». Часто ці дискусії вели в тому самому треді. Потім обговорювали, чи потрібно тепер укласти в раму, вирізати зі стіни, зберегти цей шедевр.

Крапку в цій суперечці поставили українські активісти, коли намалювали навколо вантажівки з пенісом на Великій Житомирській у Києві презерватив, у такий спосіб іронічно та символічно оформивши її у «безпечну» площину. Тобто, з одного боку, десакралізували малюнок. З іншого — порушили несподіване питання, яке збентежило учасників дискусії. Хто з них вандал — Бенксі, той, хто намалював презерватив, чи автор козака? Усі разом? Тоді чому людей так засмутило, що роботу Бенксі зіпсували?

Київ, вул. Велика Житомирська, 13

Якщо Бенксі займається стрітартом, який сам по собі є вандальним, немає жодної проблеми, що на місці його роботи, поверх її та над нею, іронізуючи, з’являється щось ще. Художній акт остаточно заплутав тих, хто намагався розібратися в тому, чи є ця вантажівка, зміст якої вказує, куди має вирушити російський корабель, твором мистецтва, чи актом вандалізму, доля якого непередбачувана та й загалом не важлива.

Новий інфопривід для міжнародних ЗМІ

Цікаво й те, що роботи, зроблені в Україні, були першими, які Бенксі опублікував на своїй сторінці за рік, з кінця 2021-го. Це було випадковістю чи жестом у бік України? У будь-якому разі на його перший пост відреагувало понад 2 млн людей з усього світу. Отже, він привернув увагу до українського питання, до війни, від якої світ інформаційно втомився і не реагує на звичайні новини.

Чи можна оцінити його вчинок у грошах, укласти цей жест у раму або вирізати разом зі стіною, щоб потім продати подорожче? А може, малюнки вже треба вважати частиною матеріальної культурної спадщини?

Бородянка, вул. Центральна, 253

Українці, як і з багатьох інших естетичних питань (наприклад зйомка Енні Лейбовіц Олени Зеленської для Vogue) не дійшли єдиної думки, адже Бенксі не радився з нами, де і що йому малювати. А мусив би! Тим не менше присутність Бенксі підняла гучну дискусію не лише в Україні, а й за її межами. А сам художник створив нові інформаційні приводи для міжнародних ЗМІ, які Україні зараз так потрібні. Хіба не це найважливіше?

Горенка, вул. Садова, 21

Фото: www.banksy.co.uk, фейсбук.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: