Бездоганний період для реалізації ідей та заснування компаній: Вікторія Тігіпко про вигідні інвестиції в умовах кризи
Карантин як рушійна сила для глобальних стартапів.

Світова пандемія позначилася на всіх сферах нашого життя. Бізнеси зазнають втрат, зникають або переформатовуються. Вікторія Тігіпко, засновниця та керівний партнер венчурного фонду TA Ventures, президент клубу приватних інвесторів ICLUB Global та співзасновниця жіночого бізнес-ком’юніті WTECH, розповіла про наслідки кризи для інвесторів, а також про сегменти бізнесів, у які наразі найкраще вкладати гроші.

Вікторія Тігіпко

Карантин подарував усім нам чудову нагоду увімкнути стратегічне мислення. Епідемія коронавірусу продемонструвала, наскільки мало ми насправді обізнані в багатьох сферах та галузях. Ріст глобальної економіки довгий час легко вводив в оману, ми всі були схильні до перебільшення рівня прогресу та наших можливостей. Наслідки економічного спаду, який спричинив COVID-19, відчутні вже зараз.

Проте не забуваймо, що в будь-який кризовий період можна знайти переваги.

Що ж відбувається у венчурному бізнесі під час пандемії COVID-19 та карантину?

 

Для початку пропоную звернутися до історичних даних. Під час кризи 2008 року оцінювання компаній на ранніх стадіях впали на 15-40%. Стартапи на пізніших стадіях постраждали найбільше через вищі витрати. Гроші їм були потрібніші. Ринок відновлювався три роки.

Якщо ж подивитися на кількість злиттів і поглинань зараз, видно, що активність серйозних гравців не знизилася. Буквально за останні декілька місяців Verizon купив сервіс відеоконференцій BlueJeans за 400 мільйонів доларів, Intel купив ізраїльський стартап Moovit за 1 мільйон доларів, аби посилити свій напрям автопілотів. Facebook придбав Giphy за 400 мільйонів доларів, Uber лідирував у раунді стартапу з оренди скутерів Lime та купив Postmates за 2,7 мільйонів доларів.

Великі компанії налаштовані оптимістично.

З моменту кризи 2008 року європейські країни розробили унікальний набір програм із допомоги бізнесу, у тому числі стартапам. Це один із чинників, який відрізняє цю кризу від попередньої. Цього разу стартапам було куди звернутися по допомогу. Відтак, Великобританія запустила програму в 1 мільярд фунтів, Франція запустила програму розміром у 4 мільярди євро, Німеччина — розміром у 2 мільярди. Одну з наймасштабніших програм гарантії ліквідності запустила, зі свого боку, Іспанія — її розмір сягнув 20 мільярдів євро та може вирости до 100 мільярдів.

У результаті комплексу заходів (державної підтримки, урізання витрат, підтримки з боку поточних інвесторів) менше 6% компаній планують припиняти свою діяльність у найближчі півроку. Ба більше, половина компаній не змінила свої плани щодо виходу на нові ринки. Ми в TA Ventures спостерігаємо це й за своїм портфелем: Impress освоює Португалію, Liki24 запустили польську версію сайту, Abiby вийшли на ринок Іспанії на початку червня.

Під час кризи 40% стартапів відклали свої плани з залучення коштів.

Приблизно такий же відсоток компаній наразі знову намагається залучити інвесторів.

Ми перебуваємо всередині екосистеми, яка готова й буде підтримувати європейські стартапи. Лише за останні два роки європейські фонди залучили понад 20 мільярдів євро. Тепер вони готові інвестувати їх, отже проблем в капіталах немає. Це означає більше можливостей для екзитів та спільних інвестицій.

Чого чекати далі? 

 

Знову ж таки, звертаючись до 2008-2009 років, бачимо, що серед стартапів, які були засновані в той час, менше банкрутів.

Стартапи, які починають свій шлях у такий непростий період, точно впораються із труднощами в сприятливіших економічних умовах.

Наостанок згадаємо приклад відомих стартапів, заснованих у період кризи, — Uber, Airbnb, WhatsApp, Slack, Stripe, GitHub, Dropbox, Squire. Вони лише підтверджують, що криза — хороший період для реалізації ідей та заснування компаній. До того ж, у нинішній ситуації є особливий попит на технологічні рішення. Чемпіон останніх кількох місяців Zoom, який був чимось на зразок стартапу у 2019 році, наразі вийшов на абсолютно нову для себе траєкторію, а регуляторний фреймворк для Digital Health стартапів на ключових ринках (особливо в США) за декілька тижнів пройшов шлях, який у іншому випадку зайняв би роки.

У вигідніших умовах, знову ж таки, стартапи ранніх стадій. Під час кризи вони фокусуються на продукті й завдяки цьому можуть вижити. У late-stage зупинка зростання часто означає смерть, early-stage стартапи вміють переживати кризу легше та рости після цього в рази сильніше.

Для венчурного фонду період «коронакризи» — це час і можливість підтримати сильних та талановитих засновників, які здатні захистити й розвинути свої бізнеси.

Ми надаємо таку можливість у клубі приватних інвесторів ICLUB Global, і це особливо актуально зараз для тих, хто хоче й має змогу інвестувати в стартапи, формувати свій портфель інвестицій. На регулярних зустрічах у Києві, Монако, Лондоні, Нью-Йорку та Маямі учасники ICLUB можуть проінвестувати в стартапи, які вже пройшли due diligence у фонді та в які інвестує TA Ventures. Бізнес-ідей, можливостей для людини чи окремої команди зараз мільйон.

Так, COVID розставив акценти та скорегував багато планів, але вибір для старту нового бізнесу наразі величезний.

Команда TA Ventures на brainstorming session визначила ті вертикалі, які точно будуть особливо активно розвиватися в період пост-COVID. Зокрема, уже зараз бачимо підвищений інтерес до таких секторів, як цифрове здоров’я, мобіліті, корпоративне програмне забезпечення, фінансові технології, ланцюги поставок, індустріальні технології.

Пам’ятайте: кожна кризова ситуація — це ще й нові можливості та хороший час для перезавантаження та нових рішень. Важливо вчасно зафіксувати їх та правильно ними скористатися.

Про клуб приватних інвесторів ICLUB Global

 

ICLUB Global — мережа клубів, де приватні інвестори можуть співінвестувати з фондом TA Ventures у стартапи. Ми даємо можливість приватним інвесторам приєднатися до світу венчурного капіталу.

Характерна риса клубу в тому, що ми демонструємо лише ті компанії, у які інвестує TA Ventures. Тому члени ICLUB можуть формувати свій портфель із меншим ризиком. TA Ventures уже провів свій due diligence, отже залишається лише ознайомитися з ним та зробити свій вибір.

Наша місія — Learn. Invest. Connect.

Клуби вже відкриті у Києві, Монако, Лондоні, Нью-Йорку, Маямі. У найближчих планах — відкриття ICLUB у Цюріху, Женеві, Мінську та інших локаціях. Більше інформації можна дізнатися на сайті клубу.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: