Безсимптомне протікання COVID-19: ризики, рекомендації та постковідна терапія
Артур Гармаш, головний лікар центру A2 clinic, про «ковідну депресію», харчування для хворих та відновлення.
У

потоці новин про COVID-19 можна легко розгубитися та піддатися паніці. Щоб з’ясувати ризики наслідків безсимптомної підступності коронавірусу, JS звернувся до Артура Гармаша — головного лікаря та засновника медичного центру A2 clinic, співзасновника Helas Medical Group.

Якщо симптоми в усіх різні, який спільний знаменник хвороби?

 

Погіршує «зараза» настрій. Мало не всі перестають відчувати аромати, але з цим жити іноді навіть легше. У більшості людей хвороба вражає легені, тому немає великого сенсу всім підряд бігти на КТ легень і впадати в депресію від страшних відсотків і діагнозів. Ультразвукова діагностика легень (метод діагностики, що дозволяє зменшити променеве навантаження на пацієнта — ред.) — класний варіант для особливо переляканих.

Телебачення, Інтернет і численні «експерти» чинять серйозну шкоду для психіки. Депресії у всіх до одного — як із ковідом, так і без нього.

Які ризики безсимптомного протікання коронавірусу?

 

На початку року ми з нашою командою багато всього перекладали на цю тематику, хоча тоді було і не так багато інформації. Зараз уже знаємо більше, але, наприклад, перебіг ковіду в дітей залишається незрозумілою темою.

Діти часто безсимптомно переживають багато чого, навіть ковід. Часто вони заражають дорослих. Як це буде впливати на них у майбутньому, поки складно сказати.

Як запобігти появі небажаних наслідків у майбутньому?

 

Щоб запобігти неприємним наслідкам, достатньо прислуховуватися до свого організму, розуміти, що депресія чи нервозність часто є проявом гормонального розладу або нестачі вітамінів.

Прислухайтеся до себе, а не до «інтернет-експертів».

Які рекомендації щодо харчування для хворих на легку форму?

 

Коли я хворів, то балував себе максимально. Зрозуміло, що своїм пацієнтам такого не рекомендую. Більшість дієт щось обмежують, а це — стрес. Трохи вина — тільки за, але який сенс, якщо в тебе аносмія чи втрата смаку?

Все дуже індивідуально щодо раціону, але замість набілу та солодких десертів, я б усе-таки намагався працювати над своїм «мінізоопарком» або «мікробіомом». Наприклад, я пив японський чай матча, приймав спеціальні про- і пребіотики, пив хлорофіл та паростки пшениці.

Поради для постковідної терапії

 

Я б не поспішав приймати популярний в США Miracle Mineral Sоlution чи хайповий «Авіган» в Японіі. Про такі показники як сатурація, частота дихання, аналізи крові на Д-Дімер, інтерлейкін-6, С-реактивний, коагулограма, прокальцитонін тощо написали всі блогери, блогерки та фітнес-моделі.

Додам банальність — контролюємо і відновлюємо дефіцити (залізо, вітаміни тощо) та менше нервуємо, хоча це не так просто.

Для відновлення я б радив добре спати і займатися дихальними вправами. Перед сном раджу ароматичні ванни, ефірні олії, тантричний секс, можливо, мелатонін, GABA, повну темряву вночі і безшумний зволожувач повітря.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: