Біохакінг для початківців: що це таке, як працює і чого очікувати
Ексклюзивні коментарі президента ОМКФ та адепта біохакінгу Вікторії Тігіпко.

У постійній гонитві за «кращою версією себе» з’явився новий тренд — біохакінг. Кажуть, він допомагає підвищити продуктивність та подовжити життя. Редакція JetSetter спробувала розібратися, що ж таке біохакінг, чи дійсно він такий ефективний, як про нього говорять, і чому варто долучитися до біохакерів саме сьогодні (або ніколи)? 

Що таке біохакінг?

Якщо коротко, то біохакінг — система контролю за здоров’ям, яка ґрунтується на постійному діагностуванні, удосконаленні життєвих показників і процесів в організмі. Це стосується харчування, фізичної активності, гормонального стану, психічного здоров’я та багатьох інших аспектів. Усвідомлення того, як працює ваш організм на більш глибинному рівні допоможе підвищити продуктивність та попередити ризики появи різноманітних захворювань. По суті практика біохакінгу має на меті поліпшити загальну якість життя та навіть збільшити його тривалість.

Українська підприємниця, громадська діячка та президент Одеського міжнародного кінофестивалю Вікторія Тігіпко активно використовує систему біохакінгу в своєму житті. З перших уст ми дізналися про переваги, можливості та перспективи цієї практики.

«Мені імпонує те, що в основі системи біохакінгу — оптимізація людських ресурсів. За допомогою цього ти можеш використовувати свій організм на 100%, при цьому не виснажуючи його. Це впливає на продуктивність, креативність, дає можливість робити те найкраще, на що ти здатен».

Вікторія Тігіпко

Як працює біохакінг?

Для ефективності біохакінгу, насамперед, необхідно зрозуміти, для чого він вам: очищення організму, підвищення продуктивності, вдосконалення тіла та свідомості чи подовження тривалості життя. Але, яку б мету ви не обрали, основне правило біохакінгу — діагностика. Втім, варто пам’ятати, що біохакінг — не просто процедура, а, ймовірніше, спосіб життя і виключно особисте бажання людини поліпшити стан свого здоров’я.

Якщо ви всерйоз і надовго зацікавилися біохакінгом, то без консультацій лікаря не обійтися. Чому це так важливо? Тому що ефективність цієї практики напряму залежить від індивідуальних потреб організму, які найкраще може виявити лише спеціаліст. Залежно від того, чого ви прагнете отримати від біохакінгу, лікар створить для вас індивідуальну програму. Вона зробить апгрейд усіх процесів, які відбуваються у вашому організмі. Також дуже важливо регулярно проводити діагностику та порівнювати результати і, за необхідності, коригувати програму разом із лікарем. Крім того, ви самостійно можете відслідковувати зміни свого організму за допомогою різноманітних мобільних застосунків, щоденників, трекерів та спеціальних приладів.

Be happy! No drama, no stress.

«Важливо, щоб програма, яку використовує людина, була складена саме для неї, з урахуванням її особливостей і можливостей. Якщо програма відповідає потребам, твій організм це відчує. Оптимізація ресурсів, сну, харчування, фізичних навантажень — звісно, все це впливає на самопочуття. Допомагає тримати себе в тонусі, в гармонії, бути продуктивним. Це важливо і для фізичного, і для психічного здоров’я. Загалом мій головний рецепт гарного самопочуття простий — Be happy! No drama, no stress», — розповідає Вікторія Тігіпко.

Вікторія Тігіпко

Адепти біохакінгу також вдаються і до більш радикальних заходів. Зокрема, це стосується інтервального голодування, кето дієти та медикаментозного «вдосконалення» себе за допомогою вітамінів, БАДів, гормонів та ін’єкцій. Аби не завдати собі шкоди й уникнути звротньої дії біохакінгу, необхідно порадитись з лікарем, перш ніж використовувати будь-який із цих методів і, щоб усі зміни вашого організму відбувались під його контролем.

У своїх харчових звичках пані Вікторія вирішила дотримуватись більш класичних правил:

«Я кілька разів їздила до Індії, в Кералу — центр аюрведи. Там повністю змінила своє харчування і тепер можу сказати, що для організму головне — не виснажуватись. Жодних жорстких дієт і різких схуднень, адже це шкідливо для організму. Мій здоровий тренд правильного харчування дуже простий: менше борошняного і солодкого, більше їжі на сніданок, менше на обід, ще менше на вечерю, їсти невеликими порціями, але часто, пити багато води, мінус алкоголь і цигарки. Особисто я не практикувала інтервальне голодування, наразі мені підходить той режим харчування, до якого я вже прийшла».

Вікторія Тігіпко в Індії

Загалом біохакінг спрямований на підвищення продуктивності та поліпшення стану здоров’я. Та деякі прихильники цієї методики зацікавлені досягти довголіття і навіть безсмертя.

Тривалість життя 100-120+ років — це абсолютно реально!

Вікторія Тігіпко одна з тих, хто переконана, що біохакінгу під силу подовжити людське життя:

«З упевненістю можу сказати, що людина точно може жити довше. Тим більше, що людство і технології зараз розвиваються шаленими темпами. Тому тривалість життя 100-120+ років — це абсолютно реально!»

Програму біохакінгу визначає саме лікар, а не інфлюенсер чи відомий підприємець у соцмережах.

Чи існують ризики?

На жаль, найстрашніший ризик — самолікування, яке може спричинити негативні наслідки для вашого здоров’я. Програму біохакінгу визначає саме лікар, а не інфлюенсер чи відомий підприємець у своїх соцмережах. Перед тим, як опановувати черговий тренд та експериментувати зі своїм здоров’ям, краще проконсультуватися зі спеціалістом. Тим паче, що ефективність біохакінгу серед медиків остаточно не доведена.

Радикальні прихильники інтервального голодування (серед яких і Філ Лібін, колишній СЕО Evernote) голодують не 14-20 годин, а цілих сім днів. Практики такого жорсткого голодування вважають, що це допомагає скинути вагу, підвищити продуктивність та стабілізувати настрій. Однак таке голодування може спровокувати розлад харчової системи та серцеву недостатність, оскільки в організм не надходять у достатній кількості важливі мікроелементи: натрій, магній, калій.

Філ Лібін

Крім того, медична спільнота досить категорично налаштована щодо медикаментозного біохакінгу, зокрема, через кількість препаратів, яку приймають люди, та їх склад. Уявіть, біохакер та підприємець Сергій Фаге приймає близько 44 пігулок вранці та близько 20 пігулок ввечері! Серед списку ліків, які користуються популярністю у біохакерів, є досить серйозні препарати: літій, модафініл (психостимулятор), метформін (штучний блокатор цукру в крові), фенібут (ноотропний препарат), антидепресанти, гормони і біологічно активні добавки. Вживання таких ліків кожен день протягом тривалого часу, може викликати небезпечні побічні ефекти.

З цього приводу Вікторія Тігіпко сказала нам:

«Я відвідую багато конференцій по всьому світу, присвячених питанням біохакінгу та anti aging longevity. Там багато уваги приділяють саме медикаментозному біохакінгу. Знову ж таки, тут важлива індивідуальна програма. Не раджу експериментувати, робити собі ін’єкції неперевірених препаратів, ризикувати своїм здоров’ям. Натомість, важливо контролювати свої фізичні показники і підібрати системну програму під них, зокрема й з допомогою різноманітних персональних ґаджетів. Це дієвіше, як на мене. Я за технологічну складову, за уніфікацію і розвиток технологій, які стежать за здоров’ям, допомагають його контролювати й оптимізовувати — від щоденного аналізу стану організму до корекції переліку та прийому персоніфікованих препаратів».

Вікторія Тігіпко

Чи залишились сумніви щодо біохакінгу?

Звичайно, біохакінг має низку переваг, з якими важко сперечатися. Передовсім це стосується налагодження стану здоров’я, режиму сну та харчування, фізичної та мозкової активності. А нашому ослабленому організму іноді дуже необхідно пройти курс вітамінів та мікроелементів, які ми не отримуємо природнім шляхом. Втім, все це на користь, коли в міру. Ті складові біохакінгу, які ефективно діють для керівників великих компаній або для інфлюенсерів, не обов’язково так само працюватимуть з вашим організмом. Тож слідувати догмам біохакінгу варто усвідомлено, обережно та під наглядом лікаря.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: