Чи захищені законодавчо українці від психотерапевтів-шахраїв і що робити, якщо вони порушують етичний кодекс
Аналізує кейс Спартака Субботи та Іллі Полудьонного президентка Національної психологічної асоціації Валерія Палій.

Президентка Національної психологічної асоціації Валерія Палій

Нещодавно в мережі психотерапевт Ілля Полудьонний опублікував власне розслідування про психотерапевта (або ж псевдопсихотерапевта) Спартака Субботу, де наводить докази того, що Суббота будує свою кар’єру, «використовуючи безпрецедентний масштаб брехні».

JS поспілкувався з президенткою Національної психологічної асоціації Валерією Палій про порушення етичного кодексу в цій ситуації та що робити, щоб не зіштовхнутися з неправомірними діями психотерапевта.

Порушення етичного кодексу

Наразі доцільно говорити про звинувачення Спартака Субботи в порушенні етичного кодексу. Зазвичай порушення встановлює етичний комітет. У своєму розслідуванні Ілля наводить низку серйозних звинувачень, які можуть бути кваліфіковані як неетична поведінка, адміністративні та кримінальні правопорушення. Вони можуть потрапити в поле зору правоохоронних органів (медична практика без ліцензії, шахрайство, введення в оману тощо). Утім оцінку таким діям мають надавати уповноважені особи.

Іллю, який і провів розслідування, зі свого боку звинуватили у подвійних професійних стосунках. В Україні немає універсального етичного комітету, який би регулював діяльність усіх фахівців у сфері психічного здоров‘я. Тому відповідно до чинного законодавства особи, які постраждали від дій психологів, повинні звертатися до профільних організацій, членами яких є фахівці.

Спартак Суббота

Спартак Суббота не входить до жодної професійної асоціації в Україні (іноземні спільноти такі скарги проти українців розглядати не можуть), відповідно він перебуває поза полем діяльності й уваги будь-яких етичних комісій. Ілля ж є членом гештальт-об‘єднання. Саме цій організації дозволено розглядати скаргу, якщо вона надійде. Тому зараз обидві ситуації доречніше кваліфікувати як звинувачення.

Що робити, якщо дії психотерапевта не правомірні?

Якщо ви зіштовхнулися з неправомірними діями терапевта, то важливо з’ясувати (ідеально — на початку роботи), до якої фахової спільноти він входить. У разі порушення ним ваших прав, слід звертатися до цих об‘єднань і їхніх етичних комітетів або дирекцій.

На жаль, ми не маємо якісного законодавства у сфері психічного здоров’я та ліцензування психологів. Тому припустимо сказати, що багато людей, які працюють з терапевтами, законодавчо не захищені й можуть стати жертвами шахраїв. Тому важливо бути уважними й перевіряти кваліфікацію спеціаліста, до якого звертаєтеся.

Ілля Полудьонний

Чи мав право Ілля Полудьонний публікувати розслідування про свого колегу? 

Так. Ми живемо в демократичній країні, де кожна людина може висловлюватися публічно. Жодних заборон на критику колег чи щодо ставлення їм публічних питань у нашій країні немає. Етичним кодексом це також не обмежується.

Спілкувалася Марія Пасіка

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: