Екотренди сезону від нутриціолога Софії Рожко та Jaguar
Із думкою про власне здоров'я та про екологію нашої планети.

Нині екотренди — це не просто данина моді, а й чудовий спосіб розповісти іншим, яким чином кожен із нас здатен екологічно впливати на життєдіяльність планети. З’ясувати, які тренди існують і як вберегти не лише своє здоров’я, а й цілу Землю, допомогла нутриціологиня Софія Рожко в ексклюзивному інтерв’ю для JS спільно з Jaguar.

Софіє, ваша школа theBODY school пропагує здоровий спосіб життя, допомагаючи усім охочим покращити своє здоров’я й зовнішність (відповідно). Наскільки суворо ви дотримуєтеся цих принципів? 

TheBODY school побудована саме за моїми принципами харчування, які кажуть «ні» всім суворим заборонам. Я виступаю за те, щоби харчування було правильним і збалансованим, але при цьому – різноманітним. Я не ділю продукти на «хороші» чи «погані». Справа в тому, що створюючи собі такі штучні заборони, ми постійно ризикуємо їх порушити.

Мої основні принципи:

  • багато овочів (у моєму холодильнику завжди багато овочів — помідори, огірки, капуста, зелень, кабачок, баклажан);
  • різноманіття раціону (я намагаюся урізноманітнити раціон настільки, наскільки це можливо);
  • виділяти харчуванню певний час (я завжди виділяю певний час на приготування або прийом їжі, ніколи не роблю це поспіхом).

 Thebody.school є своєрідною відповіддю на запит здорового способу життя. Чи можна вважати такі запити на здоров’я одним із екотрендів сьогодення?

На жаль, зазвичай люди починають піклуватися про своє здоров’я тоді, коли з’являється зайва вага (або захворювання, які отруюють їхнє життя).
Але сьогодні людей, які випереджають ці події і починають піклуватися про себе заздалегідь, стає все більше. Вони звертаються до фахівців, коли ситуація іще не є критичною.

Варто сказати, що такий тренд дійсно існує.

Дуже багато інфлюенсерів заговорили про те, що важливо дбати про себе і стежити за здоров’ям: регулярно здавати аналізи, правильно харчуватися, займатися спортом. Мені здається, що це дуже позитивно впливає на формування цього тренду.

Повністю електричний кросовер Jaguar I-PACE

Які екотренди є нині актуальними? 

Я вважаю, що найпотужніший екотренд сьогодення — це розумне споживання. Коли ти не купуєш більше, ніж потрібно. До речі, це стосується і харчування.

Наприклад, у наших учнів на курсі є урок, де вони вчаться самостійно складати меню, щоб мінімізувати харчові відходи.

Найчастіше близько 25% їжі викидається у смітник. Такий аналіз не лише допомагає мінімізувати кількість викинутої їжі, а й допомагає економити, оскільки людина не купує зайве в супермаркеті.

Наразі автовиробники все більше фокусуються на створенні електрокарів. На вашу думку, це радше екотренд, а чи нагальна потреба зберегти планету?

Мені здається, що електрокари — це дійсно екотренд. Ці машини можуть довше їздити та не забруднюють атмосферу. Хоча я знаю, що саме виробництво електрокарів забруднює довкілля, але якщо люди змінюють такі автівки рідше – це можна сміливо назвати трендом. Принаймні так було в моєму випадку.

Елегантність і грація. Перший електромобіль Jaguar з моменту дебюту завоював 80 світових нагород.

Як ставитеся до нової стратегії Jaguar Land Rover? Зокрема до того, що всі Jaguar тепер будуть виключно електричними.

Це  те, що мене підкупило у придбанні електричного I-PACE. Коли я дізналася про стратегію Jaguar, я подумала, що це дуже крута та смілива ідея. Особливо для нашої країни, адже наша інфраструктура вже готова прийняти електромобілі.

Ваш вибір електрокару продиктовано свідомим споживанням чи раціональними підходами? 

Маю зізнатися, що при виборі керувалася раціональними позиціями. Я витрачаю в десятки разів менше на пальне (тобто не витрачаю взагалі), майже нічого не витрачаю на сервісне обслуговування, бо нічого не зношується і не потребує заміни. Якщо звичайний автомобіль підлягає технічному обслуговуванню кожні 13 тис км, то електромобіль повинен пройти ТО кожні 35 тис км, що втричі рідше.

Наскільки комфортно вам подорожувати в електрокарі? Куди їздили найдалі?

Мені дуже комфортно подорожувати в електрокарі. Кросовер – зручний та дуже швидкий. Найдалі поки що добиралася до Чернігова, але цього літа планую вирушити на Західну Україну та в Одесу.

 А як щодо моди в контексті екотрендів?

З приводу цього питання – досить двояко. Наприклад, якщо людина купує шубу з натурального хутра – вона підтримує жорстоке виробництво, але носить таку річ дуже довго.

Коли ж ми купуємо щось з перероблених або штучних матеріалів – то часто змінюємо ці речі. Звідси питання: краще купувати щось шкідливіше для довкілля, але користуватися цим довго, або ж те, що безпечніше для довкілля, але при цьому часто змінювати та засмічувати планету?
Якщо чесно, я не можу відповісти на це питання.

Я просто намагаюся не купувати те, що мені не потрібно.

Як нутриціологиня ви добре розумієтеся на якісних продуктах і стравах, що є позитивними і для здоров’я. Чи можете поділитися власною книгою рецептів або корисних для здоров’я продуктів?

Так, ми з командою створили меню здорового харчування. Там є страви, розписані на щодень, вони корисні й легко готуються.

Завантажити меню можна за лінком.

В Instagram ви ділилися, що декілька разів їздили на екоферми. Чи справді продукти там більш екологічні за свої аналоги в супермаркетах? 

Я знаю, що ці продукти – більш якісні, тому що у них менший термін придатності та під час виробництва практично не використовуються консерванти. Це можна забезпечити тоді, коли цикл від моменту виробництва продукту до появи їх на полицях крамниць — дуже короткий.

Я завжди намагаюсь купувати фермерські продукти з декількох причин:

  • із задоволенням підтримую локальних виробників та їхній бізнес;
  • ці продукти виграють за якістю (якщо порівняти з іншими виробниками);
  • ці продукти дійсно дуже смачні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: