Ментальне здоров’я понад усе! Леся Матвєєва про свій Covid-досвід та лайфхаки для швидкого одужання
Практична психологиня та спеціалістка з модифікації способу життя пройшла випробування коронавірусом та поділилася з JS порадами.

Леся Матвєєва

Леся Матвєєва, практична психологиня та спеціалістка з модифікації способу життя, розповіла JS, що без збалансованого психоемоційного стану подолати коронавірус значно складніше. І дала кілька порад, як дбати про своє ментальне здоров’я.

 

У сучасному світі високих швидкостей і вимог нам постійно не вистачає часу для піклування про себе. Пандемія COVID-19 зіштовхнула людей впритул з необхідністю почати робити це просто зараз. Коронавірус торкнувся й моєї сім’ї, і ще до того, як я отримала позитивний тест, усвідомлювала, що це неминуче. Кожен із нас інтегрований у суспільні процеси, і навіть при всіх запобіжних заходах виключити ймовірність контакту з вірусом неможливо.

Згубний вплив режиму «ну ще трохи потерплю»

 

Стан готовності імунної системи — головний фактор, що визначає те, як протікатиме захворювання і якими будуть можливі наслідки. Наскільки успішно впорається ваша імунна система з атакою вірусу — велике питання.

Сучасне поняття «здоров’я» вже давно вийшло за межі уявлення про нього як про виключно фізичний показник.

Справжнє здоров’я — це комплексне поняття, що включає в себе баланс вашого тілесного і психологічного благополуччя. Іншими словами, ваше фізичне і ментальне здоров’я повинні стати найкращими друзями і йти пліч-о-пліч із вами по життю, підтримуючи і доповнюючи один одного.

Ці дві складові в принципі визначають якість вашого життя. Без збалансованого психоемоційного стану, неможливо бути по-справжньому щасливою людиною. Якщо ви регулярно піддаєтеся стресу, недосипаєте, варитеся у виснажливих відносинах і хронічно живете в режимі «ну ще трохи потерплю і тоді все налагодиться», то ваші хороші фізичні показники, на які ви так звикли розраховувати, це дуже тимчасовий бонус. І ще один невтішний факт — хронічний стрес у значній мірі знижує захисні функції імунітету.

Дбайливе ставлення до себе — найкраща профілактика

 

Незважаючи на те, що хвороба залишилася позаду, я все ще перебуваю в процесі відновлення. Особисто для мене найбільш неприємним у протіканні COVID-19 було те, якою знесиленою і втомленою я почувалася. Як фахівець в області психотерапії і психофізіології, я знаю, наскільки емоційний стан людини впливає на всі системи організму.

Найкраща інвестиція в житті — це інвестиція в свої 30/40/50/80 років, зроблена просто зараз. А дбайливе ставлення до себе — найкраще, що ви можете зробити для себе і своїх близьких. Це і є профілактика COVID-19, завдяки якій ви, навіть захворівши, з більшою ймовірністю перенесете цю недугу з найменшими втратами. Звичайно ж, зараз я говорю про відносно здорових людей, які не входять до груп ризику.

Ось мої правила, що допомагають тримати імунну систему та організм в тонусі завжди.

Подбайте про якість вашого сну

 

Сон — перший крок, з якого варто починати вибудовувати свою індивідуальну систему Піклування про себе. Якісний і повноцінний сон — база вашого імунітету. Якщо ви хронічно недосипаєте, якщо ваша норма — це жертвувати сном заради… (ваш варіант відповіді), імунітет абсолютно точно буде ослаблений.

Брак сну знижує здатність імунітету боротися з вірусами, значно погіршує когнітивні функції, провокує мікропошкодження мозку, збільшує ризик серцевих захворювань, збільшує ризик розвитку цукрового діабету.

І це тільки початок довгого і дуже неприємного списку можливих наслідків.

Харчуйтеся так, щоб взаємини з їжею наповнювали ваш організм усім необхідним

 

Зараз точно не час недоїдати, сідати на дієти, пробувати нові системи харчування, що обмежують певні групи продуктів. Все, що ви їсте, має обов’язково живити організм і постачати йому здорову енергію. Основний критерій хороших взаємин із їжею — це баланс.

Баланс користі, смаку і задоволення. Останнє, до речі, дуже важливо!

По тому, які взаємини в людини з їжею, можна багато чого сказати про те, які у неї стосунки з самою собою.

Внутрішні конфлікти, ненависть до себе, неприйняття свого тіла часто призводять людину до нездорових форм харчування, що при першому погляді можуть здатися піклуванням про здоров’я, а на ділі — суцільним стражданням і покаранням себе за недосконалість.

Знайдіть час для щоденної й помірної фізичної активності

 

Надто часто люди плутають це поняття зі спортом. Не можуть знайти «свій», мучаться в спортзалі, страждають і, в результаті, кидають, вирішуючи, що спорт це просто «не моє».

Але ось вам новина: спорт підходить не всім! Він включає в себе елемент змагання, здатний зношувати організм (при безграмотному підході) і служити таким самим інструментом з’ясування взаємин із собою, як і виснажливі дієти.

Помірна фізична активність «вмикає» ваше тіло, стимулює гормональну систему і покращує загальний тонус.

А також підвищує опір організму до стресу, завдяки виробленню таких гормонів як серотонін і окситоцин. Ці гормони виробляються в процесі такої фізичної активності як щоденні прогулянки пішки (10 000 кроків), розтяжки, танці. Якщо ви не можете подружитися зі спортом, шукайте способи зробити рух частиною вашого життя.

Вибирайте стосунки, що вас підтримуюють та наповнюють

Якість взаємин із вашим оточенням здатна впливати на психоемоційний стан. «Токсичні» стосунки (модне слівце не має нічого спільного з психологією, але дуже добре відображає суть) виснажують психіку та дійсно здатні шкодити вам, впливаючи на ваше ментальне і навіть фізичне здоров’я. Наповнюйте життя взаєминами, що вас тішать, мотивують і заряджають енергією. Як визначити, чи здорові стосунки? Мені подобається метафора «післясмаку після спілкування». Як ви відчуваєте себе після того, як поспілкувалися з людиною? Якими емоціями ви себе умовно «наситили»? Це допомагає вам чи забирає сили?

Займіться тим, що вас дійсно цікавить

 

Covid-19 виснажує когнітивні функції, знижує здатність зосереджувати і концентрувати увагу. Якщо ваші нейронні мережі будуть в тонусі, оскільки ви регулярно займаєтеся тим, що вас дійсно захоплює, у вашого мозку буде захист проти побічних ефектів коронавірусу. Якщо ви перебуваєте в песимістичному настрої, вірус може посилити депресивний стан (дані офіційних досліджень). Але якщо ви переживаєте залученість у цікавий процес (чи то робота, чи хобі), ваші нейрони чинять опір згубному впливу вірусу.

Дихайте

Саме час додати до свого арсеналу інструменти самодопомоги, якими вже давно користується весь світ — дихальні практики і медитацію. Ніякої езотерики в цьому немає — чиста психофізіологія. Дихайте глибше, наповнюйте легені киснем, практикуйте глибоке дихання, що максимально розкриває ваші легені.

Я вже писала вище, наскільки тісно пов’язані психіка і тіло, і як емоційний стан позначається на фізичному. Це можна легко відстежити якраз на прикладі того, як веде себе ваш подих. Чи помічали коли-небудь, як при переляку «перехоплює» дихання і воно фактично зупиняється? При тривозі воно, навпаки, частішає. Ось так ваші емоції проявляються у вашому тілі.

Ділюся лайфхаком: це працює і у зворотний бік. За допомогою дихальних практик ви можете впливати на свій психологічний стан і привчати своє тіло легко справлятися зі стресом і приходити в стан балансу.

Досить відкладати себе на потім! Найкращий і найбільш вдалий час, коли можна подбати про себе, нарешті настав. Це зараз. І від цього, без перебільшення, залежить ваше життя і здоров’я.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: