Політ «Мрії»: найамбітніший арт-проект українців на Венеційській бієнале не відбувся
Подробиці наразі невідомі.

11 травня у Венеції стартує один з найвідоміших форумів світового мистецтва – 58-ма Венеційська бієнале, що проводиться раз на два роки за участю міжнародного журі. Щоразу обирається певна тема виставки, цього року вона зветься так: May You Live in Interesting Times («Щоб ви жили у цікаві часи»). Автором цього вислову вважають китайського філософа Конфуція.

Вибір теми куратор цьогорічної бієнале Ральф Ругоф пояснює так: «Це вигадане китайське прокляття зробило реальний вплив на громадську риторику. За часів, коли поширення фальшивих новин підточує політичний дискурс і довіру, варто зупинитися і переглянути наше розуміння того, що відбувається. Мистецтво може змусити задуматися про те, як ми визначаємо наші культурні кордони».

Ренате Бертльманн у австрійському павільйоні, Венеційська бієнале 2019

До Венеції вже відлетіли «перші ластівки» — столичні поціновувачі мистецтва: Світлана Бевза, Надя Шаповал, Маша Шубіна та Ілля Чичкан, Володимир Задірака, Ася Мхітарян та інші.

Надя Шаповал та Світлана Бевза

Вперше за роки незалежності в головному проекті бієнале бере участь українська художниця. Ба більше, куратор Ральф Ругоф особисто обрав роботи Жанни Кадирової для головної виставки. Раніше українське мистецтво в головних проектах з’являлося тричі: фотографії Віктора Марущенка та відео Олександра Ройтбурда «Психоделічне вторгнення броненосця «Потьомкін» в тавтологічний галюциноз Сергія Ейзенштейна» обрав куратор Гарольд Земан у 2001 році, роботи Сергія Зарви відібрав куратор Массіміліано Джіоні в 2013, а куратор головної виставки 2015-го Окуі Енвезор включив до основної експозиції відео Миколи Рідного «Звичайні місця». Взагалі ж з років набуття незалежності Україна бере участь у Венеційській бієнале у форматі національного павільйону з 2001 року.

«Секонд-хенд» Жанни Кадирової представлено на 58-ій Венеційській бієнале

Вперше в історії цього року український національний павільйон представлений на центральному майданчику – Arsenale. За результатами відкритого конкурсу, куратором павільйону став колектив художників «Відкрита група», до якого входять митці Євген Самборський, Павло Ковач, Стас Туріна, Антон Варга та Юрій Білей. Вони й раніше брали участь як у національних павільйонах, так і в паралельних програмах виставки. Вибір журі конкурсу був між ними та роботою Арсена Савадова «Голоса любові» та викликав чимало сперечань в українській художній спільноті, розділивши її на два табори.

Багато хто, зокрема галерист Євген Карась і художник Олександр Ройтбурд, впевнені у геніальності Савадова й висловилися проти вибору Міністерства культури. Критика прозвучала також на адресу міністра культури України Євгена Нищука та Світлани Фоменко – комісарки цьогорічного павільйону, першої заступниці міністра культури. На адресу міністерства небайдужою громадськістю було написано спільного листа зі звинуваченнями у несправедливості вибору та закликом не припустити ганьби. До речі, держава виділила на проект 6,5 мільйонів гривень, а ще близько 2,6 мільйонів куратори знайшли за допомогою грантів, спонсорів та партнерів.

Жанна Кадирова та галеристи Максим і Юлія Волошини на 58-ій Венеційській бієнале

Незважаючи на суперечки, на бієнале вирушила «Відкрита група» з проектом «Падаюча тінь «Мрії» на сади Джардіні». Власне, ідея була закладена у назві: літак «Мрія», один з найбільших і вантажопідіймальних літаків у світі  виробництва заводу «Антонов», повинен був пролетіти над Джардіні сьогодні, 9 травня, о 12.00 за місцевим часом та відкинути тінь на славетні сади. Звісно, різні фактори, зокрема, погодні умови, ставили ймовірність того, що це вийде, під сумнів. За концепцією, на борту літака – диск із інформацією про українських художників і художниць. Список учасників і учасниць складається з більше ніж тисячі імен. Куратори павільйону позбавили себе права вибору й створили онлайн-анкету, закликавши всіх художників її заповнити. Тож «художником» міг стати будь-хто.

Врешті-решт політ, який викликав стільки дискусій, сьогодні так і не відбувся. На питання JS Надя Шаповал зазначила, що його скасували, причини поки що невідомі, але його скасування – це також певна акція. «Дуже символічно, мрія так і залишилася мрією. Чудова ідея, круте відео проекту і атмосфера павільйону. Але літаку, на жаль, не судилося зараз злетіти. Причин я не знаю», – прокоментувала дизайнерка Світлана Бевза. Чекаємо на подробиці!

Робота Лоренцо Куінна «Будівництво мостів» на Венеціанській бієнале 2019 року. Автор хоче, щоб вона нагадувала політичним лідерам про зміну клімату.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: