Ухвалення Конституції України 28 червня 1996 року в 10 фото
Складна «конституційна ніч», квіти та навіть шампанське в залі Верховної Ради.

Фото: Сергій Ковальчук

28 червня 1996 року — одна з найважливіших дат в історії незалежної України. Саме в цей день на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання ухвалили основний закон нашої країни — Конституцію України, яка набрала чинності з дня її прийняття.

Варто пам’ятати, що в Конституції України є історичні попередники. Це точно знадобиться тоді, коли хтось знову вирішить заявити світові, що Україну створив Ленін. Пригадуєте те божевільне звернення президента рф 21 лютого 2022 року?

Фото: Іван Михайленко

Усе розпочалося ще в Київській Русі. За часів правління Ярослава Мудрого (XI–XII ст.) функціонувала збірка стародавнього українського права «Руська Правда». Далі були «Литовські статути», акти періоду козацької держави Богдана Хмельницького — «Березневі статті».

«Руська Правда»

Конституція Пилипа Орлика 1710 року — договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом, який визначав права і обов’язки всіх членів війська. Документ, написаний латиною та староукраїнською, затвердив навіть шведський король Карл ХІІ. Попри те, що Конституція таки не набула чинності (її написано у вигнанні), вона вперше в Європі обґрунтувала можливість існування парламентської демократичної республіки.

Остання сторінка українськомовного оригіналу Конституції Пилипа Орлика

У ХХ столітті діяли Конституція Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вільності УНР) — основний закон УНР, ухвалений Центральною Радою 29 квітня 1918 року, та Конституція Української Держави.

В УРСР у різний час діяло 4 конституції, що були ухвалені у 1919, 1929, 1938 та 1978 роках. Остання (з кількома змінами) продовжила діяти після проголошення незалежності 24 серпня 1991 року.

Голосування за Акт про державну незалежність України, 24 серпня 1991 року. Фото: архів Укрінформу

8 червня 1995 року між Верховною Радою та Президентом України був укладений Конституційний Договір — так звана тимчасова конституція. І тільки 28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила нову Конституцію України.

Підписання Конституційного договору (1995 рік)

Як бачите, конституційний шлях був довгий і тернистий. Тому не забуваємо про історію та докладаємо максимум зусиль, аби не дати ворогу зруйнувати країну. Зібрали 10 фотоархівів із того самого дня — 28.06.1996.

Фото: архів Укрінформу

Фото: Єфрем Лукацький

Леонід Кучма ставить автограф на примірнику щойно ухваленої Конституції України. Фото: Єфрем Лукацький

Спікер парламенту Олександр Мороз приймає квіти від Президента України Леоніда Кучми після ухвалення Конституції у Верховній Раді. Фото: Єфрем Лукацький

Шампанське з нагоди ухвалення Конституції та святкування дня народження двох депутатів, зокрема, одного з авторів Конституції Віктора Мусіяки. Фото: Єфрем Лукацький

Один з авторів Конституції, депутат Михайло Сирота. Фото: архів Укрінформу

Ранок після «конституційної ночі». Фото: архів «Голосу України»

Фото: Олександр Клименко

Президент України Леонід Кучма і Голова Верховної Ради України Олександр Мороз на пресконференції щодо ухвалення нової Конституції. Фото: архів Укрінформу

Фото: Сергій Ковальчук

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: