Рак молочної залози: симптоми, причини та клініки для обстеження
Уріель Штерн, засновник Благодійного фонду «Квітна», про особливості протікання РМЗ у жінок різного віку та правильне проходження діагностики. А також пропозиції послуг від українських клінік.

Рак молочної залози — це той випадок, коли всього одна година на рік може врятувати вам життя. Як? JS розповідає в спеціальному матеріалі, щоб кожна жінка зрозуміла, наскільки важливими є такі прості речі, як обстеження та консультація мамолога.

За інформацією Благодійного фонду «Квітна» в Україні щорічно про діагноз РМЗ дізнається понад 15 000 жінок, і, на жаль, майже 7000 із них вмирають. Однією з причин є відсутність культури профілактики, а серед головних бар’єрів — незнання, страх та пріоритетність інших справ.

Уріель Штерн

Засновник Благодійного фонду «Квітна», філантроп, телеведучий

Головні симптоми раку молочної залози

Як зауважують лікарі, у переважній більшості випадків рак не болить і часто не дає про себе знати. Саме це є причиною того, що жінки звертаються до лікаря не на нульовій чи першій стадії, а вже на більш пізній.

Єдиний дієвий метод виявити онкологічне захворювання або передраковий стан — це регулярно проходити скринінг.

Крім того, кожна жінка повинна знати своє тіло і його особливості. Щомісяця необхідно проводити самоогляд, звертати увагу на стан своїх молочних залоз і наявність будь-яких змін — ущільнень, вузликів, затвердінь, лущення, виділень тощо. Для того, щоб ця процедура була не лише простою, а й ефективною, ми у фонді «Квітна» розробили зручний формат правил самоогляду.

П’ять хвилин щомісяця за цією схемою можуть врятувати комусь життя.

Основні причини захворювання

Існує багато теорій, вчені й досі сперечаються на цю тему, але насправді ніхто не знає, що є справжньою причиною розвитку раку загалом і РМЗ зокрема. Найчастіше рак молочних залоз — це спадкове захворювання, тому, якщо в родині хтось хворів на РМЗ, потрібно ретельніше слідкувати за своїм здоров’ям.

Але водночас дуже багато випадків захворювання, коли до цього в родині ніхто не хворів.

Регулярність проходження обстежень

Є золоте правило, на думку українських і світових медиків, яке повинна знати кожна жінка ще з дитячого віку. Один раз на рік обов’язково відвідувати мамолога і проходити обстеження. До 45 років — це УЗД молочних залоз, після 45 років — мамографія. Із метою мінімізувати ризики і вчасно виявляти РМЗ «Квітна» започаткувала проєкт «День М».

Це один день на рік, коли кожна жінка відкладає всі буденні справи та приділяє увагу своєму здоров’ю.

Варто зазначити, що ці рекомендації для здорової жінки, яку нічого не турбує. Якщо ж у вас з’явилися якісь симптоми чи, враховуючи ваш стан здоров’я, рекомендації медиків можуть змінюватися. Наприклад, лікар може призначити проходження мамографії до 45 років або порекомендувати частіше проходити обстеження.

У будь-якому разі мамолог вивчає ситуацію кожної жінки окремо та призначає такий план обстежень, що підійде саме їй.

Нюанси, які слід враховувати під час проходження обстеження

Насправді найбільш інформативний період для мамологічного огляду — з п’ятого по дванадцятий день циклу (перший день циклу — перший день менструації). Під час менопаузи можна обрати будь-який зручний день. Однак, наголошу, якщо жінку щось турбує, виникли якісь симптоми чи побоювання, не треба чекати відповідного дня — одразу звертайтеся до лікаря! У цьому питанні час є надзвичайно важливим фактором.

Особливих правил підготовки до мамологічного обстеження немає. Це максимально проста і водночас життєво важлива процедура.

Вплив віку жінки на розвиток хвороби

Вважається, що рак молочної залози — захворювання досить дорослих жінок. І дійсно, з віком ризик захворіти зростає. Та в останні роки захворювання дуже «молодшає». Лише в нашому фонді є звернення про допомогу від молодих жінок віком від 19 років.

У світі є випадки захворювання РМЗ навіть у маленьких дівчат.

Тому піклуватися про своє здоров’я і знати правило Дня М потрібно з юності, як і дотримуватися здорового способу життя, правильно харчуватися, багато рухатися та регулярно перевірятися у медиків.

Пам’ятайте, що профілактика набагато швидша, простіша і дешевша, ніж лікування. Бережіть себе!

JS відразу потурбувався про те, щоб кожна жінка влаштувала свій День М і зібрав пропозиції від клінік, де можна пройти діагностику. А також розпитав представників медичних центрів про види обстежень, вартість послуг та найращий час для чекапа.

Клініка ISIDA

Види обстеження, що надає клініка

Ми надаємо послуги з діагностики раку молочних залоз. У клініці ISIDA проводяться такі види обстежень як мамографія, УЗД молочних залоз, секвенування генів BRCA1,2 (включно з консультацією генетика), пункційна аспіраційна біопсія з цитологічним дослідженням аспірату. Також ми можемо запропонувати різні пакети послуг як для обстеження молочних залоз, так і для обстеження здоров’я жінки.

Вартість послуг

Вартість основних пакетів послуг:

 • Консультація лікаря-мамолога (хірурга-онколога) — 660 грн;
 • УЗД молочних залоз — 500 грн;
 • Мамографія — 920 грн;
 • Пакет «Скринінг молочної залози» — 920 грн;
 • Пакет «Експрес» — 2070 грн;
 • Пакет «Визначення ризиків онкопатології молочної залози і яєчників до 45 років» — 11 320 грн;
 • Пакет «Визначення ризиків онкопатології молочної залози і яєчників після 45 років» — 12 140 грн;
 • Комплексне жіноче обстеження Check up — 6260 грн.

Медичний центр Lancet Clinic

Види обстеження, що надає клініка

Lancet Clinic популяризує превентивну медицину, тому наші основні послуги (чекапи) створені з метою діагностики та попередження. У нас є мамологічний пакет послуг #МАМОчекап, до складу якого входять огляд, консультація лікаря-мамолога та УЗД молочних залоз. Додатково, за умов виявлення новоутворення, ми робимо трепан-біопсію молочної залози. Матеріал відправляємо на гістологію.

Розширені пакети послуг

У нас є розширений чекап «Здоров’я жінки», до складу якого входять огляд мамолога (консультація лікаря й УЗД молочних залоз) та огляд гінеколога (консультація лікаря, УЗД трансвагінально, мікроскопічне дослідження мазка, цитоморфологічне дослідження).

Вартість послуг

 • #МАМОчекап — нині вартість становить 980 грн (замість 1150 грн);
 • Чекап «Здоров’я жінки» — нині вартість становить 2210 грн (замість 2985 грн).

Коли і як слід проходити обстеження

За відсутності скарг, профілактично такі чекапи потрібно проходити 1 раз на рік. Записуватися краще за декілька днів.

Клініка Oxford Medical

Види обстеження, що надає клініка

Oxford Medical надає послугу діагностики раку. Зазвичай, наші мамологи призначають УЗД молочних залоз, еластографію, біопсію з гістологією.

Вартість послуг

Послуги надаються як окремо, так і компонуються в пакети, до яких входять 2-3 послуги:

 • Консультація мамолога — 490 грн;
 • УЗД — 510 грн;
 • Пакет «Мамолог + УЗД» — 780 грн;
 • Еластографія — 550 грн;
 • Біопсія з гістологією приблизно 2800 грн — ціна залежить від різновиду біопсії.

Коли і як слід проходити обстеження

Навіть якщо нічого не турбує, з 40 до 54 років потрібно щорічно проходити обстеження (УЗД). У віці старше 55 років — один раз у два роки. При появі будь-яких симптомів, дискомфорту чи болю необхідно негайно звернутися до лікаря. Якщо в родині були випадки ракових захворювань молочних залоз або інших органів, слід починати раніше проходити обстеження.

Записуватися треба хоча б за тиждень, щоб обрати зручний час, адже чим ближче до дня, коли ви хочете прийти на обстеження, тим менший вибір вільного часу в лікаря.

Медична мережа «Добробут»

Види обстеження, що надає клініка

У медичній мережі «Добробут» можна проходити обстеження з діагностики раку молочних залоз. До програми «Скринінг раку молочної залози», яка дає змогу виявити хворобу на ранній стадії розвитку та вилікувати її, входить мамографія та консультація лікаря-онколога.

Вартість послуг

 • Консультація коштує 670 грн;
 • Ціна програми «Скринінг раку молочної залози» стартує від 1370 грн.

Коли і як слід проходити обстеження

Бажано планове обстеження проходити раз на рік, а записуватися на краще за декілька днів.
Мамографію слід проходити жінкам після 40 років. До 40 років необхідність робити мамографію визначається мамологом. Жінкам до 40 років треба регулярно проходити УЗД. Згідно з оновленими рекомендаціями, жінкам у віці від 45 до 74 років мамографія показана щороку.

Спеціалізований мамологічний центр

Види обстеження, що надає клініка

Центр надає послуги від діагностики до консервативних та хірургічних методів лікування. Зокрема, УЗД молочних залоз, УЗД МТ, УЗД ЧП, УЗД ЛВ, мамографія з томосинтезом, консультація висококваліфікованих мамологів-онкологів, консультації хіміотерапевтів, пластичного хірурга та ендокринолога.

Для більшої зручності клієнтів у СМЦ є ряд пакетних послуг, які дозволяють пройти обстеження в один день та відразу отримати висновок.

Вартість послуг

Ціна залежить від пакету, який обирає клієнт:

 • Пакет «Піклуюсь про себе до 40» — 1260 грн;
 • Пакет «Піклуюсь про себе після 40» — 1460 грн;
 • Пакет «Піклуюсь про себе +» — 2070 грн;
 • «Експерт міні до 40» — 2860 грн;
 • «Експерт міні +40» — 3060 грн;
 • «Експерт максі до 40» — 4860 грн;
 • «Експерт максі + 40» — 5060 грн.

Центр працює за попереднім записом.

Медичний центр Leomed

Види обстеження, що надає клініка

У медцентрі Leomed можна пройти УЗД, здати аналізи на онкомаркери — лабораторні дослідження по крові. Оскільки клініка має хірургічний напрямок, у нас проводять операції з видалення фіброаденоми молочної залози.

Вартість послуг

 • УЗД — 420 грн;
 • Консультація гінеколога-ендокринолога — 420 грн;
 • Консультація хірурга — 420 грн;
 • Видалення фіброаденоми лазером — 6000 грн;
 • Пролактин — 230 грн;
 • Гістологічне дослідження — 550 грн;
 • Онкомаркер молочної залози СА-125 — 250 грн.

Коли і як слід проходити обстеження

Для діагностики раку молочної залози жінка має звертати увагу на больові відчуття та виділення із молочних залоз, також самостійно раз на три місяці проводити пальцеве обстеження. Для діагностики раз на рік рекомендовано робити УЗД молочних залоз, усім жінкам від 40 років необхідно робити мамографію.

Медичний центр «Клініка Мануфактура»

Види обстеження, що надає клініка

Медичний центр «Клініка Мануфактура» надає широкий спектр дiагностичних методик дослiдження цього захворювання:

 • Iнструментальнi методи дослiдження (УЗД, мамографiя, iнвазивнi методи дiагностики (пункцiя, трепан-бiопсiя));
 • Лабораторнi методи дослiдження (бiохiмiчне, молекулярно-генетичне, цитологiчне);
 • Консультативний прийом лiкаря онколога-мамолога.

Вартість послуг

 • УЗД молочних залоз — 435 грн;
 • Мамографія — від 660 грн;
 • Консультативний прийом лiкаря онколога-мамолога — від 660 грн;
 • Трепан-бiопсiя — від 2000 грн.

Коли і як слід проходити обстеження

Огляд мамолога слід проходити раз на рік. УЗД молочних залоз та регіонарних лімфатичних вузлів (для жінок до 40 років) — теж один раз на рік. Пiсля 40 рокiв ми мiксуємо обстеження УЗД та мамографiю в залежностi вiд певних показників. Пiсля 50 рокiв мамографiя рекомендуємо робити раз на рiк.

Інформацію надала онколог-мамолог Яцунська Наталія Василівна.

Медичний центр MediLand

Види обстеження, що надає клініка

У MediLand можна отримати консультацію мамолога та зробити УЗД молочних залоз, цитологічне дослідження виділень із сосків, пункційну діагностику пухлин молочної залози.

Розширені пакети послуг

У медичному центрі є пакет послуг «Жіноче здоров’я», до якого входять консультація гінеколога, кольпоскопія, УЗД органів малого тазу та молочних залоз і консультація мамолога.

Вартість послуг

Вартість жіночого профогляду становить 1200 грн.

Коли і як слід проходити обстеження

Записи на прийом формуються швидко, протягом 3-5 днів. Подібні огляди рекомендується проводити раз на 6-12 місяців.

Інформацію надала лікар Желтонозька Юлія Борисівна (гінеколог, хірург, спеціаліст із питань патології молочних залоз).

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: