Ар-брют, мета-арт і фешн у фотопроєкті Dots.Dots.Dots
Галеристка та арткураторка Ліка Співаковська в деталях про нові напрямки мистецтва.

Із чим, як то кажуть, їдять ар-брют і що таке мета-арт? Як розуміти нові напрямки мистецтва?

Незважаючи на схожість назв, означають вони різне. Ар-брют — це не про страву і не про напій. Хоча його теж можна, так би мовити, пригубити в музеї Яйої Кусами, блукаючи неймовірними попартовими «Садами нескінченності» з різнокольорових точок, фантастичних фігур і дзеркал.

Яйої приголомшливо яскрава, віртуально-нереальна, навіжено-еклектична і сюрреалістична. На її рахунку колаборації з такими брендами як Louis Vuitton і Ferragamo.

Яйої — перша жінка-художниця, котрій за життя створили музей.

Її божевілля — простір для реалізації наймасштабніших проєктів, у яких ми практично завжди бачимо повторювані кола — це «мережі нескінченності», де вдається упорядкувати хаотичні думки. Ар-брют — стиль, яким мистецтвознавці нарекли творчість Кусами.

Її «нескінченні світи», хоч і мають виразно яскраву колористику, усе ж заспокоюють мене. Думаю, умиротворення приходить від повторюваних елементів, а система завжди дає відчуття твердості під ногами.

І тому, напевно, мені так подобаються роботи української художниці Оксани Мась, виставку якої ми нещодавно провели у Mandarin Maison Art Gallery.

Свої враження і роздуми про творчість Мась я вирішила закарбувати в артфотопроєкті. Ідеально підкреслили нескінченність у нескінченності кіл сукні бренду Nadya Dzyak. У них на червоних доріжках з’являлися Кайлі Міноуг, Джемі Чанг, Наталі Моралес. Самі ж вироби — це еклектика форм прямих ліній і легкості матеріалів.

Спільного в Кусами і Мась багато: вони виступали на венеційських бієнале, двоє вважаються візитівками своїх країн, їхні роботи найуспішніше продаються на аукціонах Sotheby’s, обидві — жінки, які задали нові тренди у світовій історії мистецтва.

Оксана — художниця, гуманістка, філософиня, теоретичка і меценатка, прославилася проєктом «Вівтар націй», у якому зібрала інсталяцію з-понад 300 000 розписаних дерев’яних яєць. Із них створила артоб’єкти «Сфера добра і духовного відродження». Їх побачило більше 500 000 000 поціновувачів у всьому світі. Роботи красувалися на центральній вулиці Монте-Карло AveHenri Dunant, Palais de La Scala, були обрані особисто принцом Монако Альбертом II.

Одна із півсфер зараз міститься у галереї Mandarin Maison art by Spivakovska у ТЦ Mandarin Plaza.

Інсталяції з яєць-писанок Мась — це цитата до «Саду нарцисів» Яйої, що Кусама презентувала на венеційській бієнале у 1966 році. Робота Яйої складалася з 1500 металевих куль, розташованих на траві, які створювали кінетичний килим. Тут же Кусама вперше пропонує глядачеві придбати вподобану кулю, таким чином отримавши частину артоб’єкту.

Але Оксана Мась перефразовує цю ідею, наділяючи її новим значенням: тепер глядач не просто купує об’єкт, а й стає його співтворцем.

У розписі яєць MAS EGGS взяло участь понад 300 000 людей із різних куточків світу.

Вони всі створили ком’юніті глобального артпроєкту, який має своє продовження у багатьох інсталяціях художниці.

Але і на цьому Мась не зупиняється: тепер вона виводить яйця-крашанки в цифровий простір NFT, де кожен може стати художником. Таким чином, фізичні і діджитал-об’єкти змішують два світи: реальний і віртуальний. Це і є мета-арт.

Але найбільше мене вражають роботи Мась із серії Mandala Dance. Вони яскраві, але спокійні. Я б сказала, що структурують свідомість. Mandala Dance — серія векторних примітивів, що складаються з однієї або декількох сфер, покритих тисячами яєць або мандалами, котрі уособлюють взаємодію окремої людини з тими, хто її оточує. Поруч із ними, я відчуваю енергію нескінченності, що резонує.

Щаслива співпрацювати з італійським фешн-фотографом Алексом Дані. На його рахунку обкладинки LÓfficiel, Elle, численні зйомки з паризьких і міланських Тижнів моди. Каре у стилі Яйої Кусами, яке викликало фурор у моїх сторіз із бекстейдж, та інші образи створила стилістка Ірина Коваль.


Магію фотографій створила Лоліта Шмідт. Роботи Оксани Мась представлені в галереї Mandarin Maison art by Spivakovska.

Чекаю в гості на чашечку мистецтва і персональні кураторські екскурсії!

Photo: Alex Dani

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: