Героїня нашого часу: 16-річна рятівниця клімату Грета Тунберг
Ідеї дівчини підтримують голлівудські зірки, а шведські політики номінують її на Нобелівську премію.
«

Саме тут і зараз ми проводимо лінію. Світ прокидається. І наступають зміни, подобається вам це чи ні», – цей месседж та багато інших намагалася донести у своїй палкій промові на саміті Генеральній Асамблеї ООН Climate Action 16-річна Грета Тунберг зі Швеції. Відео-фрагменти цієї промови у своїх стрічках опублікували Леонардо ДіКапріо та Міла Йовович. Як результат – кількість фоловерів і без того мегапопулярного акаунту дівчинки менш ніж за добу зросла на 400 тисяч (з 4.4 мільйонів до 4.8) й продовжує збільшуватися щогодини.

Знаний борець за екологію ДіКапріо вважає Грету голосом нового покоління, до якого, на його думку, світова спільнота не може не прислухатися.

«Грета Тунберг говорить таку грубу правду, що боляче її слухати. Вона справжній герой, і якщо ми не змінимо наших пріоритетів, у нас не буде майбутнього для наших дітей. Великий бізнес має слухати. Уряд повинен слухати. Треба слухати. Або ж ми можемо вже не сподіватися на зміни», – написала Міла Йовович.

Грета – дійсно ідеальне втілення «героїні нашого часу» та достойна представниця нового покоління. У свої 16 вона набула світового визнання не за допомогою дешевої слави чи попсового контенту, а завдяки власній позиції, яку голосно висловлює. У час правління  соцмереж в неї для цього майже необмежені можливості.

Але не у соцмережах Грета почала свою активність: ще у 15 років школярка протестувала біля шведського парламенту з плакатом: «Шкільний страйк за клімат», закликаючи політиків до негайних дій задля боротьби зі зміною клімату. Дівчина надавала приклад молодим людям з інших країн для проведення аналогічних демонстрацій, які отримали й альтернативну назву – «П’ятниці за майбутнє».

За рік юна активістка встигла чимало: виступила на конференції TEDx у листопаді 2018-го, у травні 2018-го стала переможницею конкурсу статей про клімат від шведської газети Svenska Dagbladet, у січні 2019-го відвідала Давоський форум, де закликала політиків і бізнесменів до рішучих дій. Також у лютому 2019-го виступила на конференції Європейського соціально-економічного комітету, а у березні того ж року відвідала Берлін, де виступила перед 25 000 людей, які зібралися біля Бранденбурзьких воріт, й отримала спеціальний приз німецької «Золотої камери». У своїй промові на церемонії вручення вона закликала знаменитостей використовувати свій вплив, щоб допомогти їй у боротьбі з кліматичною кризою.

У квітні цього року на зустрічі з представниками Європейського парламенту в Страсбурзі вона розкритикувала присутніх «за три термінових саміти через Брексіт та нуль – через руйнування клімату і навколишнього середовища». У фіналі її промови зал вибухнув довгими оплесками.

На конференції у травні 2019-го, влаштованій Арнольдом Шварценеггером, генеральним секретарем ООН і президентом Австрії з метою прискорення виконання Паризької угоди, Грета зазначила: «Якщо ми нічого не зробимо до 2030 року, то, ймовірно, запустимо незворотну та неконтрольовану ланцюгову реакцію. Ми пройдемо точку неповернення».

І це ще далеко не все! Журнал Time включив Грету до списку 25 найбільш впливових підлітків 2018 року й згодом назвав однією зі 100 найбільш впливових людей року, а у травні 2019-го вона потрапила на обкладинку видання. Між іншим дівчину проголосили Жінкою 2019-го року в Швеції та нагородили «Премію Свободи» у Франції. У березні цього року депутати шведського риксдагу від опозиційної Лівої партії номінували Грету на Нобелівську премію миру, аргументувавши це тим, що глобальне потепління буде причиною війн, конфліктів і появи біженців, якщо ми нічого з цим не зробимо. Якщо вона переможе, то стане наймолодшим лауреатом за всю історію.

Грета дуже активна у соцмережах, зокрема, в Інстаграмі. Та вона не стала би героїнею нашого часу, якби цей час не залишив на її особистості свій відбиток. За деякими джерелами, у віці 11 років дівчинка впала в депресію й за два місяці схудла на 10 кг. Пізніше їй був поставлений діагноз – синдром Аспергера, обсесивно-компульсивний розлад і селективний мутизм. Селективний мутизм, на думку самої Грети, для неї означає, що вона висловлюється лише тоді, «коли вважає, що це вкрай необхідно, і зараз – один з таких моментів».

Синдром Аспергера вона називає своїм «даром», який визначає її бачення світу – для неї він чорно-білий. Саме з цим синдромом пов’язують принциповість і категоричність Грети її батьки, шведська оперна співачка Малена Ернман та актор Сванте Тунберг. Про цей синдром легко знайти інформацію в мережі: порушення психічного розвитку, що характеризується серйозними труднощами в соціальній взаємодії, а також обмеженим, стереотипним, повторюваним репертуаром інтересів і занять. Тож не таке вже й чорно-біле все у цьому світі, чи не так?

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: