Харчова гігієна: чому важливо сервірувати стіл, їсти без ґаджетів і термічно обробляти продукти
Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences і засновниця школи правильного харчування theBODY school, про тонкощі правильного споживання їжі.

Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Schiences і засновниця школи правильного харчування theBODY school, розповіла, як правильно споживати їжу.

Що таке харчова гігієна?

Харчова гігієна, на мій погляд, складається із двох моментів. Перший — це якість їжі. Другий — процес її споживання.

Важливим є те, які продукти ми вибираємо, і як термічно їх обробляємо, адже курка може бути як запечена, так і смажена. Спосіб приготування відіграє роль. Щоправда, вживати корисну їжу на ходу, наносячи макіяж, або ж за столом — зовсім різні процеси.

Чому не варто дивитися черговий фільм чи гортати стрічку під час обіду? Уся справа в тому, що організм повинен концентруватися на одному яскравому процесі. Якщо ми їмо під візуальний супровід, то відволікаємося, не насичуємося, не задовольняємося і споживаємо більше.

У кінотеатрі під фільм ти можеш з’їсти таке відерце попкорну, що якби взяла аналогічне додому, розклала його на тарілку і спробувала подужати, було б складно. Візуальний фактор відволікає, і ми з’їдаємо більше, оскільки відсутнє відчуття насичення.

Харчова гігієна — це про повагу до себе, адже необхідно виділяти певний час у графіку і дати можливість насолодитися процесом без поспіху.

Звичайно, іноді ти можеш перекусити похапцем, але й при тому варто намагатися виокремлювати час прийому їжі. Організм розуміє, наскільки важливо приділяти увагу цьому процесу.

Естетика теж має значення: вибір красивого посуду, столових приборів, мінімальне сервірування. Такі ритуали приносять задоволення від прийомів їжі.

Побита, але правдива фраза «Ми те, що ми їмо» має пряму кореляцію, бо, по суті, наше тіло будується з тих елементів, які отримуємо зсередини, і це справді піклування про організм.

Основні правила, яких я дотримуюся

1. Не дивитися телевізор і в телефон під час прийому їжі. Хоча можу переглядати інтерв’ю на YouTube, коли готую їжу.

2. Їсти повільно, насолоджуючися процесом.

3. Додавати естетики і мінімально сервірувати стіл.

4. Дотримуватися харчових ритуалів.

Завжди вранці снідаю і через якийсь час п’ю каву; обід — можливість сповільнити час і перемикатися від турбот; а вечеря — проведення часу в колі сім’ї.

Із чого почати?

Крок 1: визначте, чого вам не вистачає

Якщо ви візуальний естет, то зверніть увагу на те, щоб оформити все красиво. Якщо ж смаковий естет, то спробуйте урізноманітнити раціон за допомогою усіляких соусів і нових смаків. Коли ж вам подобається процес приготування і поглинання зробленого, то насолоджуйтеся цим сповна, адже їжа — не лише про потреби, а й про задоволення.

Крок 2: їжте повільно

Звучить просто, але в потоці справ не завжди виходить. Почніть їсти повільніше, приділяйте цьому процесу час.

Крок 3: запитуйте себе, що вам хочеться з’їсти

Скільки разів ви чекали на момент, коли зовсім голодні? Будучи у стані голоду, ми з’їдаємо, що під руку підвернеться (і солодке теж), а також забуваємо про те, що нам подобається. Тому завжди варто запитувати себе «Яих смакових відчуттів, я хочу конкретно зараз?»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: