Ідеями чи фінансами? Як джетсетери підтримують стартапи своїх дітей
Від тіктоку до ресторанного бізнесу – дитячі захоплення із дорослим підходом.
J

S поговорив із Оленою Борисовою, Вікторією Тігіпко та Олександром Педаном про те, як вони підтримують стартапи і захоплення своїх дітей.

Олена Борисова

рестораторка

Олена та Дмитро Борисови з дітьми

Зацікавленість дітей у ресторанній справі

Думаю, що все цілком логічно: діти наслідують своїх батьків, а для нас із Дмитром ресторанний бізнес — не просто робота, а справа життя. Я не певна, що це буде тривати довго. Чудово розуміємо, що в кожної дитини буде свій шлях.

Ми маємо створювати умови для розвитку, а не обтяжувати дітей власними очікуваннями, намагатися якісь власні амбіції реалізувати за їхній рахунок.

Тож серйозно ніхто не готує їх до того, що вони мають продовжувати справу батьків. Однак вони із задоволенням проводять час у ресторанах і, залежно від віку, виконують якісь обов’язки. Наприклад, підпрацьовують помічниками офіціанта.

По-перше, це цікаво. По-друге, це можливість заробити кишенькові гроші.

Наприклад, гаджети діти в нас купують самі собі з відкладених або зароблених грошей. Жодних «купіть новий телефон, бо вийшла нова модель і тому, що я так хочу». Вони знають ціну речам і з наймолодшого віку звикають до самостійності.

Обов’язки дітей

Прийняти замовлення, щось порадити гостям, забрати тарілки. Обов’язки залежать від віку дитини. Так, щоб і їм було в радість, і аби не заважало, а навпаки допомагало команді на зміні. І Катя, і Борис — дуже харизматичні, тому на канікулах, коли підробляють, отримують непогані чайові.

Як діти долучаються до просування бізнесу

Ми не експлуатуємо дітей, не намагаємося їм щось нав’язати. До їхньої думки, звісно, прислухаємося. Старші діти на відкриттях тестують майже всі наші продукти. А щодо публічності — іноді ми знімаємо з ними сторіз. Борис обожнює брати участь у розпаковках та різних тестах — це його стихія.

У жодному разі ми не хочемо робити з них інста-дітей, які замість того, аби проживати повноцінне дитинство, мають постійно усміхатися, позувати, виконувати якусь роль.

Ми і самі зовсім не такі в соціальних мережах. Ділимося якимись моментами щодо роботи або приватним життям лише тоді, коли хочеться, без контент-планів та стратегії розвитку особистих брендів. Щиро. З любов’ю.

Вікторія Тігіпко

венчурна інвесторка, співзасновниця жіночого бізнес-ком’юніті WTECH

Вікторія Тігіпко з донькою Асею

Персональна виставка Асі

Я дивуюся, звідки в моєї дочки стільки енергії на всі захоплення. Хоча їй, очевидно, є з кого брати приклад. Ася дуже талановита у творчості, але поки шукає свій напрям, пробує свої сили в різних галузях. Роками вона малювала картини, які збиралися в будинку. Зрештою, ми вирішили, що їх повинні побачити всі.

Тож два роки тому в Асі відбулася персональна виставка картин у галереї.

Мені дуже подобаються роботи доньки, особливо та експресія і щирість, які в них відчуваються.

Інші захоплення та ідеї

Живопис — не єдине захоплення Асі. Вона створює різноманітні вироби й іграшки. Деякі з них завжди зі мною: на робочому місці в офісі, у машині, удома. Звичайно ж, у мене, як у головного фаната творчості дочки, є і її книга для дітей, яку вона написала англійською.

А нещодавно доня загорілася латинськими танцями й кікбоксингом. Незважаючи на те, що це дуже різні види діяльності, вони допомагають розвивати їй свої сильні сторони, знаходити те, що називається «покликанням».

Поради Вікторії

Якщо дитина тягнеться до чогось, пробує нове, потрібно її підтримувати, вірити в неї. Може здатися, що різні діяльності тільки розсіюють увагу й заважають сфокусуватися на чомусь одному, щоб довести розпочате до кінця. Насправді, це не так. Головне — пояснити дитині, що для кожного захоплення потрібен час для того, аби зрозуміти, твоє це чи ні.

Я знаю, що всі свої навички мої діти обов’язково використають у тих галузях, у яких знайдуть себе.

Олександр Педан

шоумен і телеведучий

Олександр Педан із донькою Лєрою

Підтримка ініціатив Лери

Лері лише 16 років і вона ще не підприємець, але вже перебуває на стадії навчання й пошуку. Зараз найбільше підтримую її ініціативи щодо курсів та освоєння нових скілів. Улітку вона захотіла піти на курси із графічного дизайну — я її підтримав.

За два місяці Лера вивчила Photoshop та Illustrator і спробувала себе в ролі дизайнера.

Нещодавно пішла на акторські курси. Це була її ініціатива. Допомагаю всім, що від мене залежить: оплата навчання, транспорт, намагаюся давати поради, інколи «підзнімав» їй дещо, коли була потреба.

Не хочеться «влазити» і сильно тиснути на неї — це як учити дружину водити автомобіль. Найскладніше — навчати своїх рідних. Професіонали зроблять це набагато швидше та якісніше.

Комерційні проєкти

Зі стартапів, які вже приносять певні дивіденди, — TikTok, який ми створили разом, але ініціатором була Лера. Вона, власне, і керівниця нашого TikTok, і відповідає за контент.

Прибутки ділимо навпіл — на рекламі вона вже реально заробляє гроші, що дуже круто.

Я бачу, як вона відповідально до цього ставиться. Навіть коли відео записане на мій телефон, Лера контролює, щоб я його вчасно опублікував.

Плани на найближчий час

Останнє, що вона пропонувала, — проводити в моєму інстаграмі прямі ефіри, відповідати на питання, які є у підлітків про проблеми з батьками. Вона розкривала б тему з боку підлітків, я — з боку батьків. Зараз на це дуже великий попит. Думаю, що незабаром будемо робити ці ефіри щотижня.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: