Не все на користь: міфи про правильне харчування
Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences, про супи, смаження на оливковій олії та ягідно-фруктовий бум.

Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences і засновниця школи правильного й усвідомленого харчування theBODY school, знає безліч міфів про здорове харчування та ділиться з JS найпоширенішими з них. Не поспішайте скуповувати кілограми полуниць і не дорікайте собі, якщо у вашому раціоні немає супу. 

Потрібно обов’язково їсти супи, адже вони — корисні

 

Це одна із найпоширеніших помилок. У нашій культурі дуже популярні супи, особливо бульйони. Пам’ятайте, як мама завжди казала: «Треба їсти рідке, це корисно, тож поки не доїси суп, гуляти не підеш». Найчастіше всі супи, які нас примушували їсти в дитинстві, готувалися на м’ясі. Наприклад, курячий бульйон, який чомусь завжди вважався найкориснішою стравою.

Однак, коли суп вариться на м'ясі, в процесі приготування виділяється багато насичених і шкідливих жирів.

Ба більше, ми звикли, що в такому супі обов’язково повинна бути картопля, що теж не дуже корисно, адже при сильному розварюванні картоплі частина крохмалю в її складі перетворюється на цукор. Дійсно корисними є овочеві супи. Тобто супи, які складаються виключно з води і овочів.

Однак, якщо за 30 хвилин до прийому їжі ви пили воду, а потім з'їли салат зі свіжих овочів або просто тушковані овочі, — вважайте, що це той самий суп.

Якщо у вашому раціоні присутня достатня кількість води на день — усе засвоїться так само, як і овочевий суп.

Смажити на оливковій олії корисніше

 

Оливкова олія і справді корисна. Воно багата поліненасиченими жирними кислотами Омега-3 і Омега-6.

Але важливо знати, що ці кислоти руйнуються під впливом температури.

Тому нерафінована оливкова олія або extra virgin ідеально підходить для заправки салату, але абсолютно не підходить для запікання або смаження, адже повністю втрачає всі свої корисні властивості при нагріванні.

 

 

 

Краще харчуватися роздільно, не змішуючи білки і вуглеводи

 

Напевно, ви хоч раз чули про те, що не можна їсти разом огірки і помідори, поєднувати білки і вуглеводи або їсти фрукти з йогуртом. Насправді, перша теорія про роздільне харчування з’явилася десь в 1920 році і донині не має жодних об’єктивних доказів щодо того, що це корисно. Дійсно, існує перелік захворювань, при яких людині протипоказано поєднувати кілька видів білків і варто вживати дуже просту їжу.

Але загалом наша підшлункова залоза, жовчний міхур і шлунок виробляють достатню кількість ферментів, аби перетравлювати все разом.

Тож це досить «крахова» теорія, яка чомусь стала надпопулярною.

Також хочу додати, що вуглеводну їжу, наприклад, макарони, які мають середній або високий глікемічний індекс (різко і сильно підвищують рівень глюкози в крові), краще поєднувати з білком. Якщо, наприклад, змішати кашу і курку — глікемічний індекс порції знижується: глюкоза різко не піднімається, а інсулін встигає її рознести по клітинам.

Влітку потрібно їсти багато фруктів, аби отримати запас вітамінів на рік

 

Існують переконання, що якщо влітку їсти багато фруктів і овочів можна наїстися вітамінів наперед на холодну пору року або на тривалий час.

Однак практично всі овочі, фрукти і ягоди, які ми їмо влітку, містять в собі водорозчинні вітаміни — це вітаміни групи B і C.

Надлишок цих вітамінів виводиться організмом протягом дня, коли ви ходите до туалету. Саме тому вони не здатні накопичуватися в організмі на тривалий час.

 

Накопичуватися в організмі можуть тільки вітамін А, Е і D. А всіма улюблені фрукти та ягоди містять переважно вітаміни B і С, тому не варто налягати на полуницю та черешню в надії, що так ви заповните запас на весь рік. Окрім того, не забувайте, що у фруктах міститься багато цукру, тому і вживати їх потрібно в розумній кількості. Навіть якщо поруч у вас цвіте черешня, а на грядках полуниця, не варто намагатися з’їсти все відразу за переглядом серіалу ввечері.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: