Постковідний імунітет: якими вітамінами підживити свій організм та які аналізи здавати
Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences, про «здорову дієту» та корисні добавки.

Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences і засновниця школи правильного й усвідомленого харчування theBODY school, розповіла JS, наскільки тісно харчування пов’язане із імунітетом, які аналізи слід регулярно здавати та які вітаміни варто вживати для підтримки постковідного імунітету.

„Не втомлюся повторювати, що піклуватися про своє здоров'я і харчування потрібно завжди, незалежно від того, чи бушує у світі пандемія, чи ні. Але якщо ви не замислювалися про це до корони, дам кілька порад, як підживити свій організм і підтримувати його постійно. “
Софія Рожко
Нутриціолог

Харчування й імунітет

 

Харчування тісно пов’язане з імунітетом, а також із ризиком і тяжкістю інфекцій. Харчуючись не збалансовано, люди мають більший ризик бактеріальних, вірусних та інших інфекцій або захворювань.

Збалансована дієта рекомендована завжди — і як профілактика хвороб, і як частина лікувального харчування при або після недуги.

«Здорова дієта»

 

Під терміном «здорова дієта» мається на увазі раціон, багатий овочами, фруктами, цільнозерновими продуктами, бобовими та горіхами. Такий раціон включає помірне споживання риби, молочних продуктів і птиці, обмежене споживання червоного і обробленого м’яса (як, наприклад, сосиски або ковбаса), а також рафінованих вуглеводів і цукру.

Пробіотики та пребіотики

 

Ще, я часто говорю про користь ферментованих продуктів — квашеної капусти або кімчі.

Такі продукти є пробіотиками і покращують кишкову мікрофлору, а як всі знають — саме в кишечнику формується основна частина імунітету організму.

Пробіотики — це, так звані корисні бактерії. А ось, щоб їм було чим харчуватися в кишечнику, потрібні пребіотики — клітковина, що переважно міститься в овочах і злаках. Додані жири в раціоні повинні бути переважно рідкими оліями (оливкова, рапсова або соєва).

Таке харчування забезпечить відповідну кількість корисних мікроелементів, необхідних мінералів і вітамінів, яких ми так сильно потребуємо, особливо, коли хворіємо.

Які вітаміни приймати?

 

Було проведено багато досліджень, де оцінювали споживання певних нутрієнтів і їхній зв’язок з інфекціями. Деякі нутрієнти грають ключову роль у функціонуванні імунної системи і мають доведену користь при COVID-19.

Цинк. Так, наприклад, цинк є складовою багатьох ферментів і факторів транскрипції в клітинах у всьому тілі.

Тому недостатній рівень цинку обмежує адекватну імунну відповідь на інфекції.

Також дослідження показали, що пероральне додавання цинку зменшує частоту гострих респіраторних інфекцій на 35%, скорочує тривалість симптомів грипу приблизно на 2 дні і покращує швидкість одужання.

Вітамін D. Дані кількох інших клінічних досліджень показують, що добавки вітаміну D знижують шанси розвитку гострих інфекцій дихальних шляхів (більшість з яких, як вважається, пов’язані з вірусами) на 12-75%. Цілком імовірно, що така асоціація може бути справедливою і для COVID-19.

Ці дослідження включали в себе і сезонний, і пандемічний грип, викликаний вірусом H1N1 у 2009 році.

Сприятливий ефект добавок спостерігався у пацієнтів різного віку та осіб із уже наявними хронічними захворюваннями.

А ще вчені помітили, що користь була порівняно більшою в осіб з дефіцитом вітаміну D, ніж у тих, хто мав адекватний рівень цього вітаміну.

Вітамін С. Ну і, звичайно, не варто забувати про вітамін С, який є кофактором для багатьох ферментів. Він посилює функцію багатьох ферментів у всьому тілі, зберігаючи їх іони металів у відновленій формі. Він також діє і як антиоксидант, обмежуючи запалення і пошкодження тканин, пов’язані з імунною реакцією.

Найчастіше нестачу або дефіцит усіх цих вітамінів і мікроелементів відчувають літні люди, тож саме вони можуть отримати найбільшу користь від добавок.

Однак хочу зазначити, що добавки здебільшого потрібні людям груп ризику (люди із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, які викликають мальабсорбцію, літні люди, пацієнти стаціонарних відділень).

Що перевіряти і які аналізи здавати?

 

Традиційно наголошую, що потрібно регулярно здавати певні аналізи і стежити за станом свого здоров’я. Так, до списку показників, які потрібно перевіряти мінімум раз на рік, входять:

  • загальний аналіз крові з ШОЕ і лейкоцитарною формулою;
  • печінкові проби: білірубін і всі його фракції, АЛТ, АСТ, ГГТП, альфа-амілаза крові;
  • ліпідограма (холестерини);
  • інсулін, індекс НОМА, глікірованний гемоглобін HbA1c;
  • вітамін Д 25-OH;
  • функція нирок (креатинін);
  • гормони щитовидної залози: ТТГ, Т4 вільний, АТПО;
  • С-пептид;
  • ферритин;
  • кальцій іонізований.

Також рекомендовано робити УЗД черевної порожнини і щитовидної залози. А для жінок ще — УЗД органів малого таза і огляд мамолога.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: