Расизм та зміна клімату на Венеційській бієнале-2019: переможці
Чого тільки варта пляжна експозиція Литви!

58-а Венеційська бієнале вже оголосила фаворитів цього року. Серед перших, хто отримав нагороду в номінації найкращий національний павільйон, стала Литва. Незвичну пляжну експозицію «Сонце та море» глядачі та гості форуму розглядали з балконів. Спектакль-опера про змучену Землю влучно підкреслював кліматичні зміни на планеті. Щоб побачити арт-виставку, на вході вишукувалася досить довга черга.

У цьому «пляжному» проекті взяли участь режисерка Ругіли Барзджюкайте, драматург Вайва Грайне та композитор Ліна Лапеліте. Опера дебютувала у Національній галереї мистецтв Вільнюса у 2017 році литовською мовою й вже в цьому році, спеціально для бієнале, була перекладена на англійську.


«У цьому фрагменті ми проводимо межу між крихкістю людського тіла та крихкістю Землі, — зазначила режисерка Барзджюкайте. — Ми дуже раді, що ви оцінили наші зусилля».

Нагороду за найкращий фільм взяв американець Артур Джафа. Режисер майстерно окреслив природу расизму в цьогорічній роботі «Білий альбом», за що й отримав «Золотого лева» бієнале. Під час нагородження, не стримуючи сліз, він подякував за підтримку та віру своїм батькам та колезі Халілу Джозефу, чиї роботи також можна побачити на основній виставці.

Артур Джафа

«Срібного лева» за багатообіцяючу роботу «Химера» отримала 39-річна кіпрійка Гаріс Епамінонд. 30-хвилинне відео варто того, щоб окремо передивитись. Декілька художників також отримали спеціальні згадки в процесі нагородження цьогорічних фаворитів. Журі подякувало одразу двом художникам за їх внесок в центральну виставку: Терезі Марголлс за її вражаючі інсталяції про важке становище жінок, які зазнають насильства в її рідній Мексиці, та нігерійця Отобонга Нканга за «особливі творчі дослідження».

Гаріс Епамінонд

Особливу нагороду за внесок у світове мистецтво отримав 78-річний американський скульптор та поет Джиммі Дарем. Його аутентичні роботи захоплюють! «Більше 50 років Дарем майстерно знаходить все новій нові винахідливі способи розширення меж мистецтва. Його оригінальність та гнучка взаємодія альтернативних точок зору немає меж».

«Скульптури Дарема — це наче невидимі промені світла, які змінюють кожного, кому пощастило хоч раз у житті їх побачити», — запевнив куратор цьогорічної виставки Ральф Ругоф. 78-річний митець в фіналі підійшов до мікрофона, поцілував «лева» та заспівав коротку пісню.

Джиммі Дарем та Ральф Ругоф

Стосовно участі України в бієнале, то, на жаль, презентація найамбітнішого арт-проекту українців не відбулася. Подробиці наразі невідомі. «Дуже символічно, мрія так і залишилася мрією. Чудова ідея, круте відео проекту і атмосфера павільйону. Але літаку не судилося зараз злетіти. Причин я не знаю», — прокоментувала дизайнерка Світлана Бевза.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: