Ukrainian IT-stories: «білий» хакер Єгор Аушев
У пілотному випуску нового спецпроекту JS засновник успішного стартапу з кібербезпеки Hacken розповів про різні грані успіху, корисні бізнес-звички, ставлення до грошей і загалом про ринок українських стартапів.
„Життя стартапера – це постійні зміни настрою і впевненості в своєму проекті. “
Єгор Аушев, 37 років, співзасновник і BizDev у Hacken & Cyber School
розлучений, тато двох прекрасних дочок Поліни та Олександри, кандидат фізико-математичних наук

Розкажіть про свій стартап, в чому його головна перевага на ринку?

Я вже досить довгий час працюю в ІТ-сфері. Один із проектів – компанія Hacken. Це екосистема продуктів і сервісів, яка об’єднує співтовариство з кількох тисяч етичних хакерів, блокчейн-співтовариство і традиційні бізнеси, яким потрібні послуги. Ми створили онлайн-платформу, на якій працюють хакери і офіційно отримують винагороду за пошук уразливостей в різних системах замовника. Простіше кажучи: клієнт просить «хакнути» його додаток, сайт або платіжну систему, і якщо нам або іншим хакерам на нашій платформі вдається це зробити, клієнти виплачують винагороду від 100 до десятків тисяч доларів за одну уразливість.

Єгор Аушев

Серед клієнтів є великі азіатські авіалінії, платіжні системи, онлайн-сервіси, е-commerce, IOT, блокчейн-проекти та інші напрямки, зокрема й державні, наприклад,  українська система «Прозорро» нещодавно вирішила тестуватися етичними хакерами на нашій платформі. Такий підхід – ознака турботи про своїх користувачів, їхні персональні дані, секьюрність баз даних, процесів тощо. Ми бачимо, що світ стає все більш швидким і зручним, всі сервіси навколо нас переходять в онлайн – саме цим і користуються зловмисники, від яких ми захищаємо в інтернеті.

Простіше кажучи: клієнт просить «хакнути» його додаток, сайт або платіжну систему, і якщо нам або іншим хакерам на нашій платформі вдається це зробити, клієнти виплачують винагороду.

Як довго виношували ідею і скільки часу пішло на реалізацію, як швидко монетизувався стартап?

Ідея з’явилася кілька років тому, а реалізувати її вдалося, щойно ми дізналися про новий спосіб залучення фінансів – шляхом випуску своєї криптовалюти на ICО, про яку ми заявили на весь світ: хто хоче взяти участь в створенні спільноти етичних хакерів, купуйте нашу монетку. Таким чином ми зібрали кілька мільйонів доларів в біткоінах і eth, а залучені кошти були інвестовані в створення платформи для етичних хакерів і розвиток бренда. Наша монетка зараз торгується на декількох біржах, нею також можна оплатити наші послуги.

У чому секрет успішної реалізації, на ваш погляд?

Ми побачили можливість і швидко приступили до її реалізації. Найголовніше – це впевненість у своїх діях і ядро команди, на яку ти можеш покластися. Водночас багато співробітників ми наймали в дуже обмежені терміни, що в кінцевому підсумку позначалося на якості комунікацій всередині команди. Проте багато колишніх співробітників Hacken відкривають вже зараз свої бізнеси, і нам дуже приємно усвідомлювати, що ми стали кар’єрним трампліном для молодих хлопців і дівчат.

Чого не вистачає стартапам, які так і гинуть на рівні ідеї?

Життя стартапера – це постійні зміни настрою і впевненості в своєму проекті. В один момент ти вважаєш, що своєю ідеєю зміниш світ, а потім раптово ловиш себе на думці, що твоїм унікальним продуктом ніхто не користуватиметься, а ти приречений на невдачу. Дуже важливо бороти в собі ці нотки песимізму, вірити в свою ідею та йти до кінця, при цьому не втрачати зв’язок з реальністю і рухатися разом, одним цілим із core-team. Потрібно також розуміти, що ідея – це лише мала частина від успішного проекту, ще 25-30% успіху – це його реалізація, але найголовніше, на мій погляд, – це вміння продавати свою ідею, продукт або компанію.

Бізнес створюється для того, щоб заробляти гроші, тож ти точно повинен розуміти, яким способом це буде відбуватися. Звичайно, якість продукту важлива, але саме бізнес-модель, маркетинг і продажі – найважливіша частина монетизації бізнесу. Немає сенсу починати свій бізнес, якщо ви або ваші компаньйони не вміють продавати. Найкращі продавці в усьому світі досягають неймовірних успіхів, а іноді стають президентами і прем’єрами країн.

Найголовніше, на мій погляд, – це вміння продавати свою ідею, продукт або компанію.

За чиїми успіхами стежите у вашій галузі?

Ми міжнародна компанія, тож стежимо за успіхами світових лідерів. Водночас усіляко підтримуємо українські компанії та конференції в сфері кібербезпеки. Мені б хотілося, аби наш досвід роботи і залучення інвестицій використовували й інші українські компанії. Із задоволенням ділимося з усіма своїми напрацюваннями.

Хто із сучасних геніїв бізнесу вас надихає?

Мені пощастило особисто поспілкуватися з творцями багатьох відомих брендів, таких як Apple, ICQ, McAfee, Signal та інших. Ці люди мають цікавий склад розуму і сильну енергетику, яка дозволила їм створити продукти для сотень мільйонів користувачів. У найближчому майбутньому хотілося б також поспілкуватися з творцем Фейсбуку Марком Цукербергом, у нього в руках опинилася корпорація вартістю сотні мільярдів доларів, за допомогою якої можна управляти і маніпулювати цілими народами і країнами, використовуючи мікротаргетінг і аналіз даних.

Якщо говорити про людей не зі сфери бізнесу, то для мене це, безумовно, Стівен Хокінг – легендарний астрофізик і космолог, відомий своїми роботами в області «чорних дірок». Багато чого в своєму житті він досягав, будучи повністю паралізованим, за винятком однієї м’язи щоки, за допомогою якої він навчився передавати інформацію. Захоплююся такими сильними особистостями.

Якщо в усьому світі одного разу пропаде інтернет, чи можна буде це вважати обнулінням та новою ерою людства?

Три питання, які ви б їм задали?

Хокінга я б запитав, що було його найсильнішою мотивацією в житті, яка дозволяла йому не зупинятися на досягнутому і ніколи не втрачати почуття гумору, будучи прикутим до інвалідного візка протягом багатьох років. Чи існує Бог, і якщо Бога не існує, чому в нього так вірять всі люди? Якщо в усьому світі один раз пропаде інтернет, чи можна буде це вважати обнулінням та новою ерою людства? На жаль, ці філософські питання я так і не зможу йому задати, оскільки він помер у 2018 році. А ось з Цукербергом, сподіваюся, колись поспілкуємося, можливо, вже наступного року на Burning Man.

Ваші головні корисні звички в бізнесі і в житті? І навпаки: які особисті якості гублять бізнес-починання, на ваш погляд?

Немає такої проблеми, яку не можна вирішити, робити потрібно все до кінця. Потрібно довіряти своїм партнерам. Не варто вести бізнес з людьми, з якими у вас різні цінності. Не займатися мікроменеджментом, залишати частину часу вільним, щоб мозок міг генерувати нові ідеї та рішення. Сучасний бізнес – це постійні потоки інформації і величезні швидкості у всьому: в гнучкості, прийнятті рішень, реалізації домовленостей, зміни стратегії тощо. Якщо є надійні люди в команді, на яких ти можеш покластися, це дозволить значно прискорити процеси в компанії. Не дарма будь-який інвестор у першу чергу хоче познайомитись із командою.

Якщо є надійні люди в команді, на яких ти можеш покластися, це дозволить значно прискорити процеси в компанії.

Чим мріяли займатися 5 років тому?

Складно пригадати, оскільки 5 років тому я захистив дисертацію і повернувся з Німеччини. Тоді був дуже непростий час в Україні, але мені здається, що я мріяв займатися саме тим, чим займаюся зараз, можливо, на ще більш глобальному рівні, до чого я і продовжую йти постійно. Мріяти необхідно масштабно й амбітно.

У якій сфері ще б хотіли себе спробувати?

Можливо, згодом у політиці. Гадаю, нашу країну і правила гри в ній можна значно змінити за рахунок якісного менеджменту, фахівців і сучасних підходів. Зараз дуже багато розумних і сучасних людей, зокрема, моїх друзів, партнерів і просто знайомих, прийшли до влади, що дуже радує. Я також впевнений, що для того, аби впливати на порядок денний, не обов’язково перебувати в парламенті або в уряді. Щоб впливати на процеси, досить мати свою активну громадянську позицію. Крім того, наразі мене цікавлять напрямки залучення інвестицій в країну, розвитку стартапів, створення нових продуктів. Мені подобається словосполучення «серійний підприємець», мрію, щоб таких людей в Україні ставало більше.

Мріяти необхідно масштабно й амбітно.

Заробити великі гроші в молодому віці – чи є в цьому мінуси?

Мені складно відповісти на це питання, тому що я не вважаю, що вже заробив ті великі гроші, які в моєму розумінні є великими. Але відчувати успіх, безумовно, приємно. Мені здається, відчуття успіху подібне до наркотику зі звиканням. Спробувавши одного разу, хочеться постійно відчувати його вплив і збільшувати дозу.

Чи сильно змінився спосіб життя після успішного старту?

У якийсь момент я зрозумів, що практично не маю вільного часу, але зараз навчився з цим боротися. Потрібно працювати над тайм-менеджментом. А взагалі, якщо займаєшся улюбленою справою, складно і нецікаво відволікатися на інші напрямки.

Мені подобається словосполучення «серійний підприємець», мрію, щоб таких людей в Україні ставало більше.

За розвитком кого з колег слідкуєте?

Є багато хороших українських проектів. Дуже радують успіхи Jooble, із засновником якого я нещодавно познайомився, часто спілкуємося з хлопцями з Karabas, є інші відомі українські проекти Petcube, Ring, Grammarly. Багато хороших стартапів в Unit City, blockchain хабі та інших локаціях.

Ваш щоденний reading list, 5 треків в плейлисті та настільна книга?

Новини здебільшого отримую з європейських ЗМІ, читаю Financial Times, Kyiv Post, BBC. Оскільки ми займаємося міжнародним бізнесом, для мене важливо розуміти, як Україну сприймають на міжнародній арені та що відбувається в геополітиці. Стрічка Фейсбуку і групи в месенджерах, безумовно, також є одним найзручніших джерел інформації.


Книги – зазвичай бізнес-література. Дочитав нещодавно Never Split the Difference про мистецтво переговорів від топ-парламентера ФБР. Мені її презентував партнер з Кореї, дуже рекомендую до прочитання.

Щодо музики – все залежить від настрою. Іноді голосно слухаю реп в машині, буває Океан Ельзи або Onuka, The ХХ. Ходив на концерті Apparat в Києві – сподобалися, Alyona Alyona цікаво звучить.

Коли працюєш сам на себе – не особливо помічаєш вихідний це день, чи робочий.

Опишіть ваш робочий графік

Прокидаюся зазвичай рано, до 7 ранку, вранці по дорозі до спортзали або офісу телефоную азіатським партнерами, потім весь день проходить у розпланованих зустрічах, часто в онлайні, а ввечері можна нарешті попрацювати над поточними завданнями. Коли працюєш сам на себе, не особливо помічаєш вихідний це день, чи робочий. Якщо є завдання – його потрібно зробити. Тому дуже важлива саме мотивація.

Скільки часу проводите у соцмережах?

Кілька годин на день точно. Але іноді роблю day-off, щоб відволіктися від цифрового світу. Мені здається, ми не повинні займатися самообманом і забороняти собі перебування у соцмережах. Проводити там час дійсно цікаво і корисно. Там також можна вибудовувати абсолютно безкоштовно свій бренд і отримувати оперативно свіжу інформацію від людей, які тобі цікаві.

Мені здається, ми не повинні займатися самообманом і забороняти собі перебування у соцмережах. Проводити там час дійсно цікаво і корисно.

Як відпочиваєте?

Зустрічі та спілкування з приємними людьми є найкращим відпочинком. Іноді з моїми дітьми, друзями або просто в приємній компанії. Люблю подорожувати, відкривати нові землі, яхтинг. Подорож на джипах Ісландією дуже сподобалася, в минулому році каталися з друзями Каліфорнією й заїжджали до Вегасу. Після таких поїздок завжди повертаєшся з новими силами. А взагалі, для мене будь-яка зміна обстановки є відпочинком.

Хочете розвиватися в Україні або переїхати до іншої країни, якщо буде така можливість?

Переїжджати поки не хочеться. Я жив близько 5 років у Німеччині та США, зараз я у себе вдома. Я хочу, щоб більше кваліфікованих іноземців переїжджало до нас в Україну. Для цього нам всім потрібно максимально змінювати і покращувати нашу країну і правила ведення бізнесу в ній.

Наскільки сильною вважаєте Україну на світовому IT-ринку?

Якщо говорити про стартапи в Україні, у нас досить сильні технічні команди, але слабкий менеджмент. Проект потрібно створювати таким, щоб його хотіли купити, про це потрібно думати з самого першого дня. В Україні будуть створюватися круті проекти, коли до нас прийдуть інвестори і створюватимуть тут продукти спільно з нашими технарями, а не тільки використовувати наших айтішників як сильний і недорогий IT-аутсорс.

Якщо говорити про стартапи в Україні, у нас досить сильні технічні команди, але слабкий менеджмент.

Головна порада починаючим підприємцям?

Не бійтеся починати, дійте! Щойно перестанете планувати і почнете робити – з’явиться дуже багато нових можливостей, людей та ідей навколо вас. Не бійтеся невдач, відразу за ними приходить успіх. Уважно ставтеся до вибору партнерів – це дуже важливо. Не зупиняйтеся на півдорозі й постійно продовжуйте свій рух вперед.

Чи стежите за модою? Які бренди є у вашому гардеробі?

Я люблю одяг, брендований назвами моїх компаній. Іноді відвідую модні покази, швидше задля того, щоб відволіктися від основної роботи та подивитися на «НЕайтішників». Я не витрачаю на шопінг багато часу. Найчастіше купую одяг під час відряджень до Європи або США. Зазвичай це класичні бренди типу Hugo Boss або Massimo Dutti, останнім часом також купую українські бренди, наприклад, Indposhiv або інші у Всі. Свої. Українські виробники одягу бувають дуже гідної якості й сміливо можуть конкурувати на міжнародному ринку.

Українські виробники одягу бувають дуже гідної якості й сміливо можуть конкурувати на міжнародному ринку.

Як розподіляються ролі між партнерами у вашому бізнесі? Як уникаєте конфліктів або вирішуєте їх?

Є кілька партнерів. Без суперечок у бізнесі неможливо, всі хлопці молоді та гарячі, тож суперечки, безумовно, бувають, але мене це тільки мотивує. Проект Cyber ​​School ми запустили з партнерами, у яких вже був досвід запуску освітніх програм. Спільні проекти – це не лише можливість заробити, а й відмінний спосіб комунікацій з цікавими тобі людьми.

Яку криптовалюту обираєте, що взагалі думаєте про цей ринок?

Криптосвіт поки що «Дикий Захід» із відсутністю регулювання і правил. Існують сотні криптобірж, на яких можна обмінювати і торгувати криптовалютами, але немає стандартів безпеки і правил захисту користувачів. Створенням таких стандартів ми якраз займаємося. Водночас немає більш зручного та прозорого способу для проведення платежів,  ніж оплата криптовалютою. Багато країн світу вже офіційно користуються цим,  адже це швидко, дешево і дуже зручно. Я користуюся здебільшого найпопулярнішими: BTC, ETH, USDT.

Інвестуючи у стартап, особливо на ранніх стадіях, будь готовий втратити свої інвестиції.

Чи інвестуєте ви кошти ще кудись, крім власного бізнесу? Або куди вважаєте за доцільне інвестувати?

На даний момент я спілкуюся з кількома азіатськими, ізраїльськими та європейськими інвест-фондами, щоб вони прийшли в Україну, і ми почали спільно з ними інвестувати у найкращі проекти як в нашій країні, так і в усій східній Європі. Крім фінансів, вони зможуть навчити наші стартапи бути не лише технічно якісними, а й вибудовувати сучасні бізнес-моделі. Інвестуючи у стартап, особливо на ранніх стадіях, будь готовий втратити свої інвестиції. Статистика говорить, що 9 з 10 стартапів розвалюються, тож немає сенсу інвестувати в якийсь один стартап. Як знайти перспективний проект для інвестиції, якщо він як голка в стозі сіна? Один з можливих варіантів – купити цілий стіг сіна і потім в ньому шукати голку.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: