Ukrainian IT-stories: «серійний підприємець» Олександр Нестеренко
Співзасновник успішних українських проектів ARTKB, Hushme та Watter розповів JS про своє ставлення до часу та грошей, чому не цікавиться криптовалютами й не займається інвестиціями.
„Мій головний ресурс – мій час. Я дуже серйозно ставлюся до питання інвестування свого часу в той чи інший проект. “
Олександр Нестеренко, 38 років, одружений, 4 дітей
Фаундер проекту ARTKB, кофаундер у проекті Hushme, ідеолог і євангеліст проекту Watter

Олександр Нестеренко

Розкажіть про свій бізнес, в чому його головна перевага на ринку?
Мене знають в Україні як засновника провідної інжинірингової компанії ARTKB, що працює в області хардверних розробок. Наша невелика, але дуже досвідчена команда з 2011 року займається розробкою промислового дизайну та інженерним проектуванням приладів і пристроїв для наших клієнтів з усього світу. Наразі команда повністю автономна, я витрачаю на проект приблизно 30% свого робочого часу, здебільшого на розвиток бізнесу.

Також у світі велику популярність отримав проект Hushme – перша в світі маска для безпечних розмов у громадських місцях. Проект провів 3 успішні краудфандингові кампанії в Європі, Штатах та Японії, зібравши попередні замовлення на суму близько $230 тисяч. Ми серйозно затягнули термін відвантаження через технічні складнощі, з якими ми зіткнулися на етапі реалізації проекту, як це часто буває зі стартапами. Але наразі ми завершуємо виробництво першої партії й будемо готові відвантажити всі замовлення протягом 2-х місяців, практично всі проблеми вирішені. Я являюся співзасновником проекту, відповідав за РнД на етапі розробки, потім за маркетинг, коли треба було зібрати гроші на виробництво. Зараз йде виробничий процес, який повністю курують партнери-співзасновники, тож на даний момент я приділяю цьому проекту приблизно 10% свого робочого часу.

Й нарешті Watter – підписка на чисту воду – новий дуже цікавий проект, в який я занурився з головою. Наразі він займає 60% мого робочого часу. Загальна ідея дуже проста: ти підписуєшся на сервіс за 299 грн/міс; інженер привозить і встановлює на твоїй кухні обладнання для очищення води; у тебе на мийці з’являється новий кран з 2-ма типами питної води – звичайна і мінералізована (і вона ніколи не закінчується!); ти більше ні про що не думаєш, адже сервіс-інженери обслуговують фільтр і змінюють картриджі, коли потрібно, все входить у вартість передплати. Нічого складного, але яку ж купу проблем це вирішує!

Як довго виношували ідею і скільки часу пішло на реалізацію, як швидко монетизувати стартап?
Андрій Мітченко, СЕО компанії  «Екософт» (компанія, що виробляє водоочисне обладнання, лідер Східної Європи), розповів мені про свою ідею «підписка на воду» влітку 2018-го. Я загорівся одразу, пообіцяв допомогти з реалізацією. Буквально за місяць ми деталізували концепцію, ще через місяць був сформований перелік конкретних кроків, пул підрядників, і ми запустили розробку. У січні у нас вже був готовий прототип, ми почали залучати перших клієнтів. Повноцінний MVP (сервіс, що повністю працює з мінімальною функціональністю) ми презентували на iForum 23 травня 2019-го, в липні запустили масштабне дослідження клієнтських переваг, оновили сайт, допрацювали позиціонування, постійно доповнюємо розділ «найчастіші питання», вивчаємо нестандартні клієнтські кейси і знаходимо рішення на всі випадки.

Для стартапу вкрай важливо якомога раніше залучити клієнтів, що готові платити.

Наразі проект перетворився на внутрішній корпоративний стартап компанії  «Екософт» з власною командою, яка постійно зростає. Особливість у тому, що монетизація почалася з найперших етапів, коли на руках був тільки прототип, – чітко виражений бізнес-підхід. Звичайно, до окупності ще далеко, але для стартапу вкрай важливо якомога раніше залучити клієнтів, що готові платити. Найближчим часом ми святкуватимемо залучення 100-го клієнта! Користуючись нагодою, дарую читачам JetSetter.ua безкоштовний місяць сервісу – при реєстрації просто введіть jetsetter в поле «промокод».

У чому секрет успішної реалізації, на ваш погляд?
Віра в продукт, сильна команда, партнерство з сильним брендом, лідером галузі.

Чого не вистачає стартапам, які гинуть на рівні ідеї?
Уміння організуати продажі ще до того, як продукт буде готовий. Здібності залучити сильного партнера або інвестора.

За чиїми успіхами стежите у вашій галузі?
У мене є можливість знайомитися з проектами на початкових стадіях. Більшість фаундерів найвідоміших хардверних стартапів я знаю ще з моменту формування ідеї: Petcube, Ajax, Delfast, Concepter, Solar Gaps, Hideez і багатьох інших. Я стежу за всіма цими проектами із самого початку, це вкрай цікаво. Бажаю хлопцям успіхів і тримаю кулаки.

з командою

Ваші головні корисні звички в бізнесі і в житті? І навпаки: які особисті якості гублять бізнес-починання, на ваш погляд?
Чесність, порядність, відповідальність – головні якості. Іноді засновники стартапів йдуть на компроміси в цих питаннях, вважаючи, що заради великої мрії можна переступити через принципи, адже  «переможців не судять». Напевно, у засновників-єдинорогів багато скелетів у шафі, але поки я спостерігав лише негативні наслідки подібних компромісів.

Хто з сучасних геніїв бізнесу чи винахідництва вас надихає? 
Я не створюю собі кумирів.

Три питання, які ви б йому задали?
Питання, які я задаю більш досвідченим товаришам: які слабкі сторони в моєму проекті? Які переваги ви бачите? Який наступний крок ви б порадили?

Чим мріяли займатися ще 5 років тому?
Тим, чим займаюся зараз, – брати участь у створенні нових глобальних продуктів.

Україна – найбідніша країна Європи. Не варто тішити себе «сильною ІТ-галуззю», це заважає розвиватися.

У якому напрямку ще хотіли б себе спробувати?
Мій досвід пов’язаний насамперед із розробкою і виробництвом фізичних продуктів. Софтверні проекти – в цьому напрямку я себе пробую зараз і буду пробувати ще якийсь час. Операційне управління інноваційними компаніями.

Наскільки сильною вважаєте Україну на світовому IT-ринку та інших новітніх сферах? 
Слухайте, чудес не буває. Україна – найбідніша країна Європи. Не варто тішити себе «сильною ІТ-галуззю», це заважає розвиватися. Ми, у найкращому випадку, десь «у середняках», що дуже добре, враховуючи контекст.

Заробити великі гроші в молодому віці – чи є в цьому мінуси?
Звичайно. Але плюсів більше. З мінусів: дуже багато часу залишається, щоб все просрати. І геть відсутній страх все просрати.

Чи сильно змінився спосіб життя після успішного старту?
Ні, не зовсім розумію, що таке «успішний старт». Дивно робити висновки на такому ранньому етапі, намагатися оцінити «старт».

Ваш щоденний reading list, 5 треків у плейлисті, настільна книга?
Моя стрічка у Фейсбуці складається з підприємців, яких я знаю особисто або про яких чув. Багато з них йдуть у політику. Таким чином моєї ФБ-стрічки цілком достатньо, щоб бути в курсі технологічної, економічної і політичної ситуації в країні та світі. Слухаю Cage the Elephant, Скайлар Грей, Леді Гагу, Келлі Кларксон, Blue October, «Бумбокс». Уподобання різні, але здебільшого – рок. Настільної книги немає, читаю найчастіше художню літературу, але не до такої міри, щоб перечитувати.

Скільки часу проводите в соцмережах?
Не соромлюся регулярно читати стрічку ФБ, тому що вона у мене цікава й інформативна. Складно сказати, скільки часу на це витрачаю, не задавався питанням.

Загалом вважаю, що life/work balance – мій коник, але дружина з цим часто не погоджується.

Опишіть ваш робочий графік.
Літо вносить свої корективи, але коли починається школа, графік виглядає приблизно так: встаю о 7:00, розводжу дітей до шкіл та садочка, їду до офісу ARTKB, потім зустрічі, потім – до офісу Watter, а потім додому. Намагаюся до 19:00-20:00 звільнитися, аби не пропустити вечерю з сім’єю. Загалом вважаю, що life/work balance – мій коник, але дружина з цим часто не погоджується (сміється).

Як відпочиваєте?
Чергую подорожі всією родиною та удвох з дружиною. Намагаюся організувати 2-3 такі поїздки на рік: короткі в межах України, довші – з сім’єю в Європі, а іноді вибираємось і подалі – до Штатів, Китаю тощо.

Плани на найближчу перспективу – рік, два, як бачите особистий розвиток і розвиток проекту?
Я бачу, як екосистема Watter підкорює світ, тож планую приділяти цьому проекту максимум свого часу, адже вірю в цю ідею і в команду. Решта проектів так само повинні успішно розвиватися.

Я бачу, як екосистема Watter підкорює світ, тож планую приділяти цьому проекту максимум свого часу, адже вірю в цю ідею і в команду.

Хочете розвиватися в Україні або переїхати до іншої країни за нагоди?
Я хочу мати можливість жити там, де захочеться або буде зручно. Але в глобальному сенсі життя своє пов’язую з Україною. Планів на переїзд немає.

Головна порада починаючим підприємцям? 
Проламуйся вперед, нічого не бійся, продавай з першого дня!

Стежите за модою? Які бренди є у вашому гардеробі?
Так, я стежу за тим, як виглядають люди на вулиці, намагаюся відповідати і не втрачати при цьому індивідуальності. Але не більше (сміється).

Як розподіляються ролі у вашому бізнесі між партнерами? Як уникаєте конфліктів між вами або як вирішуєте їх?
Найсерйозніший досвід партнерства я придбав з ARTKB. Мої партнери – Ярослав Ромашко і Володимир Хилюк. ARTKB не єдиний наш спільний проект, є ще компанія «Фальконе», що займається комплектацією ливарних виробництв. Хлопці свого часу повністю взяли на себе розвиток цього проекту, а я зосередився на ARTKB. Ну що я можу сказати, величезна подяка Володі та Ярославу, я вважаю, що ми найкраща команда, без них точно нічого б не було. Що ж стосується поділу обов’язків, то, звичайно, у кожного вони чітко прописані. Але можу сказати, що на старті різниця в бекграунді була більш очевидною. Зараз наші компетенції приблизно рівні за всіма напрямками, тож розподіл обов’язків будується переважно на особистих уподобаннях: ти краще зробиш ту роботу, від якої отримуєш задоволення.

Мій головний ресурс – мій час. Я дуже серйозно ставлюся до питання інвестування свого часу в той чи інший проект.

Яку криптовалюту вибираєте, що взагалі думаєте про цей ринок?
Абсолютно не моя тема. Коли постане питання створення криптовалюти у межах нашої екосистеми, я знаю до кого звернутися (сміється).

Чи інвестуєте кошти ще кудись, окрім власного бізнесу? Або куди вважаєте доцільним інвестувати взагалі, на сьогоднішній день?
Пробував, досвід виявився таким собі. Інвестиції – складний бізнес, любителям тут не місце. Я сформував для себе таку позицію: мій головний ресурс – мій час. Я дуже серйозно ставлюся до питання інвестування свого часу в той чи інший проект.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: