Ручна робота: все, що ви хотіли знати про вирощені в Києві алмази
Редакція JS вирушила в «діамантову експедицію» до української компанії Alkor-D, де у лабораторних умовах вирощують справжнісінькі камені бездоганної якості.

Перші штучні алмази з’явилися понад півстоліття тому, однак і досі про них мало  хто знає. Виробники природних каменів докладають максимум зусиль, аби зберегти свої позиції, але світ не стоїть на місці, а технології стрімко розвиваються. Ми вирішили особисто дослідити питання та вирушили на виробництво компанії Alkor-D, яка тут, у Києві, вирощує бездоганні алмази, які залюбки купують ювелірні дома по всьому світу, зокрема, в США та країнах Європи. Ми познайомилися з комерційною директоркою компанії Юлією Кушер та розпитали її про все-все. Ходімо на віртуальну екскурсію разом! 

Юлія Кушер (фотограф: Юлія Єлинецька)

Більшість людей навіть не здогадуються, що алмази можна створювати штучно. Насамперед розкажіть, як це відбувається? І як взагалі з’явилася ідея створювати алмази тут, в Києві?

Насправді, технологія вирощування алмазів була відома ще в 50-х роках. Але тоді її використовували для промислових цілей. Вирощувати камені саме ювелірної якості почали набагато пізніше. А резонансу набуло після того, як американська компанія Diamond Foundry запустила pr-кампанію з Леонардо ДіКапріо.

Коли люди навчилися вирощувати алмази в лабораторії, саме вони першими озвучили меседж про, що потрібно турбуватися про планету, берегти її природні ресурси.

Є декілька методів вирощування HPHT (high pressure high temperature) і CVD (chemical vapor deposition). Ми використовуємо метод HPHT, адже він відтворює ідентичні умови, у яких алмаз росте в природі. Для цього потрібна висока температура (1200-1500 °C) та високий тиск (40-50 кілобар) у спеціально сконструйованому кубічному пресі. Алмаз вирощується зі спеціальної затравки (маленьких алмазів), яка наче передає свій генетичний код. Зокрема, технологія дозволяє виробляти камені різних кольорів (блакитні, жовті тощо), а також різної каратності. До того ж такий спосіб гарантує, що в подальшому камені не потребуватимуть додаткових корегувань для забезпечення унікального кольору, тобто ми відразу створюємо оригінальні відтінки.

Стосовно того, як вийшло так, що ми вирощуємо камені в Києві, я вважаю, що найголовніший ресурс в будь-якому бізнесі – людський розум. Саме тут живуть люди, які мають знання і розуміння, як вирощувати алмази.

Зараз ми маємо декілька світових рекордів у вирощувані. Поки що ніхто не зміг їх перевершити.

Скільки часу потрібно на вирощування одного каменя?

Час виготовлення залежить від розміру алмазу, який ми хочемо отримати, в середньому це від декількох тижнів до місяця.

У чому різниця між природними і штучними алмазами, окрім їхнього походження?

У 2018 році Федеральна торгова комісія (FTC) США внесла зміни у визначення терміну «діамант», а саме, прибрали слово «натуральний». Вирощені камені мають абсолютно ідентичні оптичні, фізичні і хімічні характеристики, тож на 100% є діамантами. Саме тому зараз діаманти відрізняються лише за своїм походженням.

Представники більшості великих ювелірних домів рішуче негативно ставляться до штучних діамантів. Як можете пояснити їхню категоричність?

Вирощені діаманти відносяться до кардинальних інновацій галузі. Свого часу ніхто не вірив, що таке взагалі можливо.

Більшість ювелірних домів досить консервативні, мають свою нішу та філософію клієнтів.

Їм потрібен час, аби звикнути до думки, що є альтернатива добутим каменям. Ми бачимо, що більшість наших клієнтів – це покоління міленіалів. Людей, які переймаються охороною довкілля, прагнуть чогось нового і не хочуть платити більше, не бачачи різниці в каменях.

Назвіть відомих людей, які пiдтримують ваш продукт? 

Першим, хто заявив про вирощені діаманти, був Леонардо ДіКапріо. Він багато розповідав про переваги eco friendly diamonds у порівнянні з так званими «кривавими діамантами».

Зараз дуже багато світових зірок поділяють його позицію щодо вирощених каменів.

Наприклад, Пенелопа Крус є амбасадоркою Swarowski та їхнього бренда з вирощеними діамантами. Між іншим ви можете  побачити безліч селебріті на червоній доріжці Каннського кінофестивалю саме в прикрасах з вирощеними діамантами.

Кілька слів про вашу команду.

Як я згадувала вище, основна дорогоцінність – це люди. Завдяки нашій команді ми створюємо найкращі діаманти у світі. Зараз реєструємо в книзі рекордів Гіннесса найбільший вирощений алмаз вагою 116 каратів. Ми працюємо з професіоналами на всіх етапах: вирощуванні, огрануванні, реалізації каменів.

Всі працюють на результат, саме тому цей результат стає світовим рекордом.

І круто, що команда сформувалась на етапі, коли весь проєкт був стартапом, експериментом. Було невідомо, чи вийде, чи буде у цього продукту майбутнє. Зараз знаємо, що є.

Назвіть топ-5 переваг ваших алмазів.

Екологічність — мінімальний негативний вплив на природу;

Доступність — комфортна цінова політика в порівнянні з добутими алмазами;

Інноваційність — продукт, який змінить майбутнє;

Кольорова варіативність — можливість отримати алмаз майже будь-якого кольору;

Унікальність – створення персонального каменя з вашою історією.

З якими міжнародними ювелірними брендами ви співпрацюєте?

Насправді ми майже повністю працюємо на експорт, тобто більшість клієнтів це саме іноземні бренди, але майже з усіма підписані договори про нерозголошення.

Можу лише сказати, що ви точно можете побачити наші камені на багатьох світових зірках.

Юлія Кушер (фотограф: Юлія Єлинецька)

Чи можна «на око» визначити, що діамант створено зі штучного алмаза?

Неможливо, потрібна спеціальна апаратура, яка є в міжнародних сертифікаційних центрах. Більшість природних діамантів (98%) належать до типу I, вони містять атоми азоту в якості основної домішки. До типу II належать 2% природних діамантів, вони містять мало атомів азоту або зовсім їх не мають. Вирощені камені відносяться до типу IIа. Алмази типу Ia та типу IIa поглинають різну кількість УФ-світла, і ця різниця поглинання світла є досить значною, що і дозволяє за допомогою спеціальної техніки визначити, який це камінь.

Найбільший міф про штучні алмази?

Що це підробка! Щойно вирощені діаманти з’явилися на ринку, вважалося, що це лише імітація. Але це не так. Чи можна сказати, що вирощений лосось – це імітація дикого лосося? Звісно, ні, адже це та сама риба. З діамантами так само.

Безумовно, всім було б цікаво дізнатися про вартість. Зокрема, в порівнянні з природними алмазами.

Вирощені діаманти більш доступні за ціною, ніж натуральні, попри те, що їхня собівартість вища. Зазвичай, коли людина хоче купити діамант, вона розраховує витратити певну суму.

Так от, купуючи вирощений діамант, ви можете отримати більший, кращий за кольором і якістю діамант, не виходячи за межі бюджету.

Тим часом, працюючи з багатьма клієнтами, ми помітили, що основним аргументом на користь придбання саме вирощеного діаманта є його «екологічність».

Чи можу я напряму придбати вирощений діамант? 

Так, звісно, ви можете придбати алмази на заводі Alkor-D у Києві. Ми працюємо переважно з великими компаніями або дизайнерами, але до нас також звертаються звичайні покупці, які знають про вирощені діаманти і хочуть мати саме такі.

Ваше найексклюзивніше замовлення?

Ми можемо виростити не просто алмаз, а алмаз з вашою історією. Так, одного разу до нас звернувся чоловік, який шукав ідеальну обручку для своєї коханої.

І це мав бути не просто камінь, а діамант, який би нагадував його обраниці про їхню love story.

Він приніс засушені квіти, які подарував дівчині на першому побаченні. Саме з них ми виростили унікальний діамант. Подібних персональних замовлень стає дедалі більше.

 

Детальніше про алмази Alkor-D на сайті alkor-d.com та в Istagram 

Фото: Вероніка Монакова 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: