Що ми знаємо про каву та чи варто вірити кавовим міфам?
Корисні коментарі «на тему» кавового експерта Володимира Задираки та героїнь JS.

За останні роки серед українців з’явилася велика кількість кавових гурманів та експертів. Якщо ви один із них, то, напевно, чули про різноманітні міфи, пов’язані із цим напоєм. Розбираємося, звідки з’явилася кавова культура в Україні, та спростовуємо найпоширеніші міфи.

Раніше про кавову культуру в Україні годі було й говорити. Асортимент напою переважно обмежувався продукцією на магазинних полицях. А відчути різницю між способом приготування та сортом кави в мережевих кав’ярнях було майже неможливо.

Та з часом попит на якісну каву зріс. Так почався перехідний період від комерційної кави до сприйняття її як окремої філософії.

Кав’ярні третьої хвилі 

 

Багато в чому так сталося завдяки кавовій асоціації Specialty Coffee Association та їхнім чемпіонатам. До речі, саме вони популяризували каву категорії specialty, яку зараз переважно використовують кав’ярні третьої хвилі. Такі кав’ярні відрізняються від інших закладів не лише якістю кави, а й альтернативними способами приготування напою. Що це таке? Це ті самі дивні назви, які ви часто зустрічаєте в кав’ярнях, але вагаєтеся запитати про них бариста: кемекс, аеропрес, пуровер тощо.

Цікавість українців до кавової культури яскраво проявляється в кав’ярнях, які відкриваються мало не щомісяця. Попри велику конкуренцію на ринку, кожен поціновувач запашного напою знаходить «той самий» заклад, куди повертається за черговою порцією аеропресу чи фільтру на улюбленому сорті кави та розмовами з бариста.

TAKAVA Coffee-Buffet

Для української моделі Тетяни Богдан таким місцем стала кав’ярня Yellow Place у Good Wine. Вона зазначає: «Зараз дуже активно розвивається культура правильної кави, усілякі способи обсмажування та багато чого іншого. Кава вже не та, що була раніше».

Зараз я із задоволенням можу випити філіжанку кави та отримати від цього насолоду, а не ставитися до напою лише як до способу збадьоритися.

Тетяна Богдан

Тенденції

 

Що ж, вплив кавової культури проявляється в уважності поціновувачів напою до його нюансів та особливостей. Звісно, у сучасній кавовій культурі є свої правила та тенденції.

Засновник мережі кав’ярень ONE LOVE Coffee та мобільного додатку City Coffee Guide Володимир Задирака поділився із JS тенденціями кав’ярень третьої хвилі:

Одним із важливих трендів є експериментальна ферментація кави.

«Мається на увазі обробка зеленого зерна в країні вирощування. Якщо раніше були базові типи обробки зерна, то зараз виробники кави експериментують, оскільки смаки споживачів змінюються, стають витонченішими».

Володимир Задирака

Окрім того, Володимир зазаначає, що зараз активно розвивається локальне виробництво:

Ми вже відходимо від низькосортного кавового зерна світових брендів та переходимо до локальних виробників, невеличких фермерів, які використовують ручну працю та приділяють велику увагу якості продукту.

Ще один цікавий тренд — поєднання кави з їжею. Кавовий експерт переконаний:

Чи може надмірне споживання кави зашкодити здоров’ю?

 

Довкола кофеїну точиться багато дискусій. Втім, можна стверджувати лише один факт: дія кофеїну на організм виключно індивідуальна. Проте давайте все ж таки дізнаємося, що не так із найвідомішими міфами про каву.

Кава викликає залежність

 

Люди п’ють каву з різних причин, але не будемо заперечувати той факт, що здебільшого це сила звички. До якісної та смачної кави дійсно можна звикнути, як і до будь-якого іншого якісного продукту. Однак кофеїн не загрожує вашому фізичному та психічному здоров’ю, на відміну від інших залежностей (куріння, алкоголю тощо). Якщо ви пропустите щоденний прийом кави або відмовитеся від неї взагалі, організм цього може навіть не відчути. Звісно, якщо ви звикли пити більше двох-трьох філіжанок на день, можливі неприємні наслідки: головний біль, дратівливість, втома, поганий настрій. Та ці симптоми триватимуть не більше декількох днів.

Саме тому науковці не вважають «кавову залежність» такою, яка б потребувала серйозної професійної допомоги.

Кава підвищує когнітивні здібності та продуктивність

 

Розпочати робочий день із чашки кави вже як загальносвітова традиція. Кава дає можливість налаштуватися на роботу та підвищити власну продуктивність. Однак це омана. Ще у 2005 році науковці з Ірландського національного університету дослідили вплив кофеїну в чистому вигляді на мозкову активність людини. Результати дослідження показали, що кофеїн не мав значного ефекту ані на працездатність, ані на настрій людей.

А ось на що кофеїн дійсно впливає, так це на порушення сну, особливо якщо приймати його за три-шість годин до сну.

Кава може викликати безсоння

 

Якщо ви п’єте каву в першій половині дня, то це малоймовірно. Однак і від чашки кави у другій половині дня можна не відчувати проблем зі сном, якщо зважати на міцність напою та особисту чутливість до кофеїну. Кофеїн стимулює нервову систему. Відповідно, заснути, коли нервова система збуджена, а серцебиття прискорене, доволі складно.

З цього приводу співзасновниця спортклубу Smartass Катерина Кузьменко розповіла нам про свої «стосунки» із кавою:

«П’ю каву майже щодня. Якщо п’ю ввечері, то це впливає на якість сну. А якщо від жадібності за сніданком переборщити якимось bottomless-фільтром, то буде «штирити» та з’явиться неприємне занепокоєння».

Катерина Кузьменко

Кава підвищує тиск

 

Це також залежить від індивідуальних особливостей організму. Дізнатися, чи впливає на вас кофеїн, можна методом експерименту. Виміряйте тиск та зафіксуйте результат. Після цього випийте чашку кави й за 30-40 хвилин виміряйте тиск ще раз. Якщо показники збільшилися на 5-10 пунктів, є вірогідність того, що ваша серцево-судинна система чутлива до кофеїну, тож не варто зловживати кавою. А якщо показники не змінилися, ваш організм без проблем засвоює кофеїн.

Кава вимиває кальцій з організму

 

Дійсно, якщо зловживати кофеїном (пити понад 744 мг на день, а це приблизно 12 чашок еспресо), існує ризик гіршого засвоєння кальцію. Проте достатньо додати до напою трохи молока, й негативна дія компенсується.

Попри те, що діяльність Володимира Задираки безпосередньо пов’язана із кавою, він не випиває якусь космічну дозу кофеїну щодня, як може здатися:

Немає універсальної кількості випитих чашок кави на день. Останні досягнення науки показали, що в кожної людини є певний ген, який може переробляти різну кількість кофеїну.

«Скільки можна випити кави без шкоди для здоров’я? Відповідь на це запитання може дати лише наука, тож необхідно здати ДНК-тест. В Україні є крутий стартап Myhelix. Вони безпосередньо роблять тест на кофеїн».

Володимир Задирака

Взагалі засвоєння організмом кофеїну — виключно індивідуальний процес. Наприклад, українська дизайнерка Світлана Бевза є великою прихильницею запашного напою, проте вирішила відмовитися від нього:

«Обожнюю каву, але наразі зробила паузу. Справа в тому, що в мене дуже швидкий метаболізм, і зараз я планую набрати декілька кілограмів, а це, як виявилося, непростий процес. Від кави худнуть, тож поки я попрощалася з цим напоєм. Можу сказати, що одразу помітила приємний бонус — кращий та «свіжіший» колір обличчя».

Світлана Бевза

Кофеїну завжди надавали якісь властивості — чи то позитивні, чи то негативні. Проте для багатьох це просто смачний напій, який може стати приводом для зустрічі, можливістю поспілкуватися та просто відпочити. Важливо лише слідкувати за тим, скільки кофеїну ви вживаєте протягом дня та наскільки чутливим до нього є ваш організм.

 

Автор: Валерія Золотарьова 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: