«Сирні табу»: чого НЕ робити, аби сповна насолодитися смаками сирів
До речі, 20 січня відзначається день любителів цього продукту.

Сир — це дуже корисний і смачний продукт. Його існує безліч видів, які відрізняються за складом, технологією виробництва, часом витримки та якістю. Однак смак дуже легко зіпсувати завдяки неправильному вибору, комбінуванню, подачі на сирній тарілці та вживанню.

Детальніше про основні «сирні табу» розповідає Оксана Чернова — дипломована сирна експертка, членкиня міжнародного журі на World Cheese Awards із 2019-го та Gold Jury у 2021-му, одна із засновниць фестивалю ProCheese Awards, гастромандрівниця та дослідниця сирної культури, авторка та натхненниця ProCheese Community.

1. Хочете понудьгувати за столом і аж ніяк не бажаєте спробувати різноманіття смаків? Обирайте для плато сири тільки однієї групи!

Насправді під час вибору сирів для плато слід використовувати різні варіанти, тобто сири різних груп. У такому випадку кожен гість обере для себе той, що йому подобається найбільше.

2. Плануєте змішати кілька сирів і не відчути повного смаку жодного з них? Подавайте на плато понад 5 видів сирів.

Оптимальна кількість сирів для плато — 3–5 видів, по 30 г кожного виду на 1 людину. Тоді кожен із присутніх зможе спробувати різні смаки, не перенавантажуючи свої смакові рецептори.

3. Ви — винахідник-експериментатор у душі, мрієте вивести новий сир або вид плісняви? Сміливо нарізайте всі сири одним ножем.

Завжди краще використовувати кілька різних спеціальних ножів для сиру. Для твердого — колун, для сирів із блакитною пліснявою, свіжих козячих підійде ліра або струна, для сирів з білою пліснявою — ніж із тонким лезом, для крем-сирів — шпатель, для напівтвердих — ніж із широким лезом.

4. Для отримання незвичного сирного олів’є чи каші нарізайте сир маленькими шматочками або кубиками.

Насправді, аби повністю та правильно відчути смак сиру, потрібно скуштувати шматочок від скоринки до центру, що не можна, коли він занадто дрібний.

5. Якщо вам байдуже до різнобарвності смаків, подайте до сиру лише мед та горіхи.

Намагайтеся обирати різні акомпонементи під різні види сирів, а не один для всіх. Урізноманітнити сирне плато можна за допомогою джемів, фруктів, овочів, оливок, зелені, хліба, крекерів, ковбасок.

6. Не додавайте жодних акомпанементів на сирну тарілку, якщо це просто нарізка.

Так, сирна нарізка та сирне плато — це не синоніми, а абсолютно протилежні поняття. Основна їхня відмінність — наявність різних акомпанементів, завдяки яким можна підкреслити смак сиру, зробити його більш яскравим.

7. Для білосніжних козячих сирів обирайте білі тарілки — їх майже ніхто не помітить й не оцінить їхній смак.

Щоб гарно презентувати сир, оберіть контрастне за кольором плато. Погодьтеся, білий сир матиме кращий вигляд, якщо лежатиме на чорному плато. Тоді можна добре роздивитися текстуру тіста, скоринку, а не шукати біле на білому.

8. Якщо вам байдужий стан власного здоровʼя і здоров’я гостей, ніколи не зважайте на зовнішній вигляд й аромат сиру.

Перед придбанням сиру зверніть увагу не тільки на його термін придатності та вартість, але й на зовнішній вигляд. Обирайте сир, відрізаний від голівки, а не готову нарізку. Голівка має бути правильної форми, без тріщин. Один із частих недоліків сирів — це недозрілість, яка проявляється в нерівномірному забарвленні. На сирах із білою пліснявою не має бути зайвих різнокольорових плям, на твердих сирах — плям сірого кольору. Якщо це зріз сиру, не повинні виступати маслянисті виділення. Виняток — овечі тверді сири, їхня наявність свідчить, що у виробництві сиру використовувалися додаткові олії (або ж про неправильне зберігання сиру). Свіжий та якісний сир повинен мати нормальний, сильний, але приємний аромат.

9. Не бійтеся експериментувати, вживаючи твердий чи напівтвердий сир, всередині якого з’явилася пліснява.

Так, твердий сир можна зберігати у холодильнику протягом досить тривалого часу. Однак якщо всередині з’явилася пліснява, зрізати її марно: такий продукт вже повністю змінив свої смакові та харчові властивості. На жаль, його доведеться викинути. Він уже не смачний, ще й шкідливий для здоров’я.

Раджу вживати лише свіжий сир не охолодженим, а саме в теплому вигляді, за кімнатної температури. Це сприяє найповнішому розкриттю його смаку!

Звісно, ви можете діяти, як забажаєте. Та якщо будете враховувати ці поради, отримаєте значно більше задоволення від правильного вживання сиру.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: