Smart Is The New Beauty: українські жінки в науці

Лауреатки премії глобальної програми L’Oréal-ЮНЕСКО «Для жінок в науці» про свої досягнення, сексизм та ставлення до краси.

JS зустрівся з видатними українськими науковицями Оксаною Крупкою, Валерією Трусовою та Катериною Терлецькою та поговорив з ними про їхню діяльність, сексизм в науковій спільноті, професійні мрії та, звісно ж, красу.

Валерія Трусова

докторка фізико-математичних наук, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна

 

Про наукову діяльність 

Моя наукова діяльність пов’язана із біомедичними нанотехнологіями. Це унікальна галузь, це своєрідне місце зустрічі фізики, біології, хімії, математики. Біомедицина дозволяє доторкнутись до глибин нашого організму, на рівні молекул пізнати, як ми функціонуємо.

Сорочка Ermanno Scervino, спідниця David Koma, хустка Fendi

Про сексизм у науковій спільноті 

На мою думку, сексизм – це віддзеркалювання реальної різниці у тих ключових ролях, які грають представники обох статей у житті та суспільстві. Функція народження та піклування про дітей, зберігання домашнього вогнища тощо відводиться жінці, тож, як наслідок, на будування кар’єри у нас залишається фізично менше часу. І не має значення, про яку професію йдеться.

Особисто я ніколи не відчувала якоїсь преференції чоловікам на різних етапах свого наукового шляху.

В науці жінки виживають так само, як і чоловіки. Якщо ти наполегливий, допитливий і розумієш, заради чого ти це робиш, то наука віддячить тобі неперевершеними результатами.

Сорочка Ermanno Scervino, хустка Fendi

Про красу та натхнення

Для мене краса – це стан душі, гармонія із самою собою. Однак, якщо ми говоримо про візуальну красу жінки, то принциповими для мене є дві речі: обличчя та руки. Свій день завжди починаю та закінчую вмиванням теплою водою та нанесенням зволожуючого крему, а також крему для рук.

Вважаю, що доглянуті руки – це візитівка кожної жінки.

А надихає меня моя дитина. В своїй донечці бачу джерело сил та наснаги, джерело чистоти та відкритості, в ній я бачу продовження себе.

Сорочка Ermanno Scervino, хустка Fendi

Про професійну мрію 

Мрію створити Центр кооперації фундаментальної та прикладної науки, де б наукові розробки відразу тестувалися та виходили у виробництво.

 


Катерина Терлецька

докторка фізико-математичних наук, Інститут проблем математичних машин і систем НАН України

 

Про наукову діяльність

Напрямок моїх досліджень — математичне моделювання, а якщо вужче, — моделювання океанографічних явищ. Головний об’єкт моїх досліджень — внутрішні хвилі, що виникають в стратифікованому океані та спричиняють його перемішування. Побачити їх неможливо, вони приховані в морській товщі. У мене був довгий шлях пошуку того, чим би я хотіла займатися, — від ідеалізованих математичних задач до моделювання реальних процесів навколишнього середовища.

Боді Alaia, сорочка Versace, тренч Peter Do, спідниця Rodarte, капелюх Maison Michel, сережки Isabel Marant

Про сексизм у науковій спільноті 

Особисто я не стикалася із сексизмом. Думаю, це питання культури. Але, звичайно, є багато жартів на цю тему. Наприклад, розповідають кумедний курйоз, що стався на початку минулого сторіччя, коли жінка-фізик Ліза Майтнер читала в Берлінському університеті відкриту лекцію на тему «Проблеми космічної фізики». Одна з газет написала про це замітку, але чоловіку-журналісту здалося, що це недоречна тема для жінки, тож в газеті надрукували: «Проблеми косметичної фізики».

Боді Alaia, сорочка Versace, тренч Peter Do, спідниця Rodarte, капелюх Maison Michel, сережки Isabel Marant

Про красу та догляд за собою

Краса для мене, як і хвилі, які вивчаю, — характеристика внутрішня. Головне — впевненість в собі та щирість. Можливість у будь якій ситуації залишатися собою й не намагатися здаватися кращою, ніж ти є.

Сміятися, коли смішно, та плакати, коли сумно.

Між іншим для мене важливо тримати в тонусі тіло. Загартоване тіло — найкращий помічник, коли маєш бути енергійною та дієвою, а ще воно є джерелом задоволення. Тому, попри завантаження на роботі, йога, спорт, біг та здорове харчування – мої інвестиції в успіх. Також використовую трохи декоративної косметики для гарного настрою.

Боді Alaia, сорочка Versace, тренч Peter Do, спідниця Rodarte, капелюх Maison Michel, сережки Isabel Marant

Про натхнення та відновлення егнергії 

Мене надихають люди навколо. Родина, яка всіляко підтримує мене (іноді це буває нелегко), вчителі, які для мене були орієнтирами у житті,  співробітники, з якими у нас спільний шлях.

Коли стає сумно, я танцюю.

А якщо зовсім кепсько, то йду бігати, довго-довго, аж поки не стане веселіше

 


Оксана Крупка

кандидатка хімічних наук, Київський національний університет ім.Тараса Шевченка

 

Про наукову діяльність 

Я хімік і обрала свою спеціальність завдяки своїм вчителям. Ще з перших уроків хімії вирішила, що буду працювати саме у цій галузі. Моя шкільна вчителька хімії Олешицька Наталія Іванівна змогла показати нам, учням, яка цікава хімія: не лише теоретична, але й експериментальна.

Наука дає унікальну можливість захоплюватись, пізнавати щось нове щодня, аналізувати.

Наразі моя діяльність присвячена розробці новітніх фотохромних полімерних матеріалів для використання в оптоелектроніці та фотоніці. Зокрема, нових полімерів з нелінійно-оптичними властивостями та їх потенційного використання в оптичній обробці сигналу.

Найцікавіше займатися науковою роботою міждисциплінарного характеру з елементами інноваційності й поєднувати фундаментальні дослідження з прикладними.

Наприклад, ми маємо елементи органічної хімії, полімерної хімії та фотоніки. А зараз почали розширювати науковий напрямок і, звісно, чекаємо на позитивні результати.

Пуловер Peter Do, сорочка Alexandre Vauthier, штани Nour Hammour, пальто Proenza Schouler, капелюх Eugenia Kim, сережки Isabel Marant

Про сексизм в науковій спільноті 

Під час навчання в аспірантурі я почула від одного з колег фразу «жінка-професор, це не жінка, і не професор». Особисто мене вона дуже вразила. Чи є це сексизмом? Так, але, на щастя, це поодинокі випадки, які не мають значного впливу.

Наразі жінки не виживають в науці, як це було сто чи двісті років тому. Ми працюємо на рівних правах з чоловіками.

Але наука захоплює, тож важливо зберігати баланс між родиною і роботою. Головне, правильно організувати свій час, адже саме це є досить важливою складовою будь-якого успішного проєкту. У нас, жінок-науковиць, два проєкти — наука і родина.

Пуловер Peter Do, сорочка Alexandre Vauthier, пальто Proenza Schouler, капелюх Eugenia Kim, сережки Isabel Marant

Про красу та догляд за собою

Насамперед, краса – це гармонія в усьому, що нас оточує.

Я двічі на тиждень займаюся спортом. На жаль, не можу дозволити собі басейн, але планую виділити на це час. У своїй родині пропагую здорове харчування, намагаюсь вживати менше вуглеводів і більше овочів та фруктів, п’ю багато води протягом дня.

Зокрема, маю за правило використовувати базовий догляд щодня, адже шкіра потребує живлення, захисту, зволоження та відновлення.

Декоративною косметикою також користуюся: в залежності від  настрою роблю відповідний макіяж. Полюбляю експериментувати з різними масками для шкіри обличчя, подобається серія L’Oréal.

Пуловер Peter Do, сорочка Alexandre Vauthier, пальто Proenza Schouler, капелюх Eugenia Kim, сережки Isabel Marant

Про натхнення та відновлення енергії 

Мене надихає моя родина та спілкування з друзями. Дуже сильно заряджаюсь позитивом від спільних досліджень з моїми іноземними колегами, коли ми працюємо пліч-о-пліч. Величезне значення має також  участь в наукових конференціях та семінарах, де є прекрасна можливість дискусії, обміну досвідом.

Такі зустрічі неймовірно надихають та дають поштовх, натхнення, бажання рухатися далі.

А відновити сили допомагають дуже прості речі: насолодитися літнім ранком із запашною кавою, співом птахів та неймовірним краєвидом, що відкривається з саду моїх батьків.


 

Photo: Катерина Ніколайчук

Style: Лукерія Покровська

MUAH: YSL Ukraine (купити продукти YSL можна тут)

Producer: Діна Проценко

Образи героїнь: Sanahunt (Київ, Грушевського, 8/16)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: