Smart is the New Beauty: Українські жінки в науці

Як це, бути жінкою в науковому середовищі України — розповідають лауреатки премії L'Oreal та UNESCO «Для жінок в науці».

JS зустрівся з Марією Байляк, Оленою Ванєєвою та Наталею Щербань, видатними українськими науковицями, і дізнався все про сексизм, упередження, красу та секрети успіху в сучасній українській науці.

 


МАРІЯ БАЙЛЯК

Костюм Katerina Kvit

Кандидат біологічних наук, доцент кафедри біохімії та біотехнології

Про науку

За освітою я біолог, а кандидатську дисертацію захистила з біохімії — це галузь, яка вивчає хімічний склад і хімічні процеси, які відбуваються у живому організмі. Мої наукові інтереси досить широкі і пов’язані не лише з біохімією. Разом з колегами та своїми студентами вивчаю, як діють різні токсичні речовини, як живі організми пристосовуються до несприятливих умов й яким чином ми можемо підвищити адаптивні можливості організму. Зокрема ми вивчали корисну дію маленьких доз стресу.

„Маленькі дози стресу, як виявилось, роблять нас стійкішими до більш агресивних стресів. “

Також ми активно вивчаємо процеси старіння, а саме, яким чином можна сповільнити старіння і забезпечити здорове довголіття. З віком знижується фізична активність та опірність організму до стресів та різних захворювань. Тому сьогодні дуже актуальним є пошук «пігулок від старості». У цьому напрямку нами виявлені корисні ефекти родіоли рожевої, або золотого кореню — це рослина, яка зростає у наших Карпатах.

Костюм Katerina Kvit, туфлі Marsala

Про сексизм

У науковому світі жінка, насамперед, науковець, а вже потім жінка, тому суттєвої різниці між жінкою-науковицею та чоловіком-науковцем немає.

„Жінці-науковиці можливо складніше не у колі науковців, а у колі людей віддалених від науки. “

Я особисто живу в селі. Коли люди чують, що ти науковець, вони не знають, про що з тобою говорити. У них специфічне ставлення — вони не розуміють, як це можна постійно працювати: у суботу чи неділю виділяти час, щоб посидіти за комп’ютером, або щось писати чи читати. В університеті такого нерозуміння немає. Хоча насправді жінкам в науці трохи важче, ніж чоловікам. Коли ти починаєш кар’єру, вступаєш в аспірантуру, наукові керівники зазвичай прагнуть працювати з хлопцями. Мовляв, дівчата вийдуть заміж, народять дітей, тому часу на науку в них не буде. Відчувається трохи упереджене ставлення. Тобі не відмовлять, але на інтуїтивному рівні відчувається недовіра.  Головне, щоб було розуміння з боку чоловічого керівництва. На моїй роботі таке розуміння є.

Костюм Katerina Kvit

Про натхнення

Коли ти плануєш експерименти, виконуєш їх та отримуєш нові цікаві результати, особливо, якщо результати не зовсім очікувані, то це надихає: хочеться далі працювати, детальніше вивчати проблему. Також надихає підтримка колег та друзів. Це дуже важливо працювати у команді, в якій є справжній командний дух та доброзичливе ставлення. Між іншим надихає, коли твою статтю приймають до рейтингових закордонних журналів і коли її читають та цитують інші вчені. Це піднімає самооцінку і дає впевненість у тому, що  те, що ти робиш, є цікавим та потрібним.

Костюм Katerina Kvit

Про красу

Я розумію, що себе треба любити, проте часу у мене на це дуже мало. Хоча, можливо, це мої відмовки і лінь. Знаю, що корисно гуляти на свіжому повітрі, як мінімум годину, що не так багато, але замість цього я обираю полежати у ліжку та подивитися чергову серію якогось детективного серіалу. Раніше у вільний час я читала багато художньої літератури, вишивала, пекла тортики, їздила на різні екскурсії, зустрічалася з друзями, але зараз я роблю це зрідка. У вільний час я переважно люблю поспати – і це відношу до одних із своїх хобі (сміється).


ОЛЕНА ВАНЄЄВА

Костюм Vorozhbyt&Zemskova, туфлі Marsala

Старший науковий співробітник Інституту математики НАН України кандидат фізико-математичних наук

Про науку

Мої наукові інтереси зосереджені у сфері застосування алгебраїчних методів у математичній фізиці, зокрема у симетрійному аналізі диференціальних рівнянь. Поль Дірак — нобелівський лауреат і один з творців квантової механіки казав: «Фізичний закон має бути математично красивим».  Звісно, краса — це суб’єктивне поняття, проте математики погоджуються, що все-таки можливо визначити, чи є певний математичний об’єкт або теорія красивими. Одним із критеріїв краси є симетрія. Виявляється, що симетрію можна розглядати і як міру краси диференціальних рівнянь. Отже, я шукаю математично красиві рівняння серед інших можливих, а також розробляю нові підходи, що дозволять розв’язати більш складні проблеми симетрійного аналізу та суміжних питань, зокрема знаходження законів збереження і точних розв’язків.

Про кар’єру

Я захопилася науковою діяльністю ще під час навчання в університеті: із задоволенням розв’язувала задачу в межах випускної роботи бакалавра, а ті результати, що були отримані під час написання випускної роботи спеціаліста, оформила також й у вигляді наукової статті. Спочатку думала, що буду викладати у якомусь ВНЗ Дніпра, але, на щастя, мій одногрупник показав мені оголошення про набір в аспірантуру до відділу прикладних досліджень Інституту математики НАН України. Якби не це оголошення, не знаю, чим би закінчились мої плани займатися науковою діяльністю.

На Марії – костюм Katerina Kvit, туфлі Marsala, на Наталі – сукня Bobkova, туфлі Marsala, на Олені – сукня T.Mosca, туфлі Marsala

Про сексизм

На щастя, ніяких серйозних гендерних перешкод у своїй кар’єрі я не мала. Я чула, що в деяких сферах роботодавці платять жінкам менше, ніж чоловікам, які обіймають аналогічні посади. У науковій сфері такого немає. Тут, насамперед, цінується професіоналізм і здобуті результати. Підтвердженням цього є те, що мене обрали головою Ради молодих вчених інституту, хоча сама рада здебільшого складалась із чоловіків.

„Звісно, що я стикалась із сексизмом та зверхністю окремих науковців, що здебільшого виражалося в недолугих і недоречних жартах. “

Як жінка-науковець відчувала і допомогу з боку керівництва відділу та інституту. Коли мої діти були маленькі, мені дозволяли встановлювати індивідуальний графік роботи, що дуже важливо для молодих мам.

Сукня та пояс T.Mosca, туфлі Marsala

Про красу

Мені приємно йти моїм науковим шляхом, а сили рухатися далі беруться з любові до нього. Але, чесно кажучи, поки що не дуже вдається знаходити багато часу для себе: родина, робота, все це виходить на перший план. Те, що більш менш вдається зараз, це намагатися висипатися, здебільшого їсти натуральні продукти, регулярно ходити пішки, іноді знаходити час на читання чи перегляд цікавого фільму. Гарний макіяж також піднімає настрій. До речі, L’Oreal була моєю улюбленою маркою ще задовго до участі в конкурсі «Для жінок в науці».


НАТАЛЯ ЩЕРБАНЬ

Сукня Bobkova

Кандидат хімічних наук, старший науковий співробітник

Про науку

Я працюю в галузі хімії, зокрема фізичної хімії пористих речовин і матеріалів різної хімічної природи. Моя робота включає розробку наноструктур, дослідження їх фізико-хімічних властивостей, а також пошук галузей їх застосування. Розроблені мною матеріали проявили високу каталітичну активність  з одержанням замінників цукру, синтезу складових харчових ароматів та парфумних основ, одержання компонентів лікарських засобів, у тому числі таких, що володіють антимікробною, протипухлинною, протизапальною активністю тощо. Принципова важливість досліджень полягає в розробці пористих матеріалів з регульованими властивостями для використання у важливих процесах сучасної хімічної та фармацевтичної промисловості, а також в пошуку нових каталізаторів задля забезпечення зменшення кількості відходів, уникнення забруднення планети металами.

Про життя науковиці

Наукове життя я обрала тому, що воно є дуже цікавим, адже дозволяє постійно розвиватись, дізнаватись та створювати щось нове. Звісно, через необхідність постійного руху вперед, таке життя є складним, але це і додає цінності – результат стає вагомішим. Життя науковиці привабливе також і тим, що можна самостійно вибирати галузь досліджень і працювати над тим, що справді подобається. Це постійний творчий пошук, чудова можливість самореалізації.

„Із сексизмом, зверхністю та упередженнями стикатися доводилося, що з одного боку безперечно є неприйнятним та образливим, а з іншого – змушує ще активніше розвиватись, щоб переборювати такі негативні явища. “

[:ua]Сукня Bobkova, взуття Marsala[:]

Про успіх

Секрет успіху в тому, щоб любити те, що робиш, — тоді робота приносить задоволення. Сил йти далі надають гарні наукові результати, підтримка рідних, друзів та колег, та, звичайно, визнання, як то почесна премія L’Oreal та UNESCO «Для жінок в науці».

Про красу

Знаходити дуже багато часу для себе зазвичай не вдається через велику завантаженість, адже працюю не тільки в лабораторії, а й вдома та у вихідні, бо наукова робота передбачає постійний творчий процес. Знаходити час для себе дозволяє планування роботи. Звичайно, намагаюсь піклуватись про себе та розвиватись, зокрема веду здоровий спосіб життя, займаюся спортом, вивчаю іноземні мови.

На Марії – костюм Katerina Kvit, туфлі Marsala, на Наталі – сукня Bobkova, туфлі Marsala, на Олені – сукня T.Mosca, туфлі Marsala


Photo: Вероніка Монакова

Style: Ксюша Павлюкова

MUA: Lancome Ukraine

Hair:  MakeUpMe Academy

Producer: Ліза Пульвас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: