Ukrainian Fashion Geeks

Інтерв'ю з експертами Best Fashion Awards до 10-річчя премії.

JS зібрав разом експертів премії BFA та поговорив з ними про зрушення в модній індустрії України, свідоме споживання, fashion-інвестиції, улюблених дизайнерів та про те, чому важливо розвивати українську моду. За стиль відповідав український бренд Finch, що спеціально для цієї події розробив колекцію Ukrainian Fashion Geeks.

Таня Рубан


Про українську модну індустрію за останні 10 років

За десять років, як мені здається, український модний бізнес зробив квантовий стрибок у розвитку — від підвищення рівня пізнаваності та поваги у всьому світі до усвідомленого підходу дизайнерів під час створення колекцій (зокрема, маю на увазі sustainable fashion). І це я мовчу про всіх світових it girls та селебріті, які обирають та люблять українські бренди! Однак зовсім не розумію, чому це досі викликає вау-ефект у ЗМІ. Адже наші дизайнери створюють приголомшливі речі відмінної якості та з унікальним дизайном, а той факт, що їх обирають закордонні зірки, повинен бути очевидний — настільки ж, як і валізи від LV!

Про sustainable fаshion

Я перестала купувати новий одяг без реальної потреби. Свої старі речі я відношу до пунктів прийому. Ви можете зараз посміятися, сказавши: «Рубан, так тобі ж усе дарують». Проте ви здивуєтеся: я дуже часто відмовляю в «подарунках за пост», бо розумію, що мені не потрібен п’ятий шарф або шостий светр. Я краще придбаю одну якісну, хоча, можливо, й дорогу річ, та заношуватиму її до дірок упродовж 10 років, ніж куплю купу вбрання із мас-маркету.

„Свідоме споживання — це серйозніше, ніж просто купувати речі з перероблених матеріалів у крафтових пакетах! “

Вадим Медведєв


Про моду як бізнес

Наші дизайнери нарешті прийшли до того, що мода — це не просто креатив, покази та «пошук себе». Мода — це передусім важкий та виснажливий бізнес. Поки що «точкові» інвестиції в нашу індустрію не дають нам можливості говорити про тенденцію того, що інвестиції нарешті дійшли до модного сектору та, головне, що вони виправдані. Гроші є, вони періодично приходять, але разом із ними з’являються й жорсткі вимоги інвесторів, фінансовий контроль, бюджети та обов’язковість створення комерційно успішної організації. Наразі не всі дизайнери до цього готові.

Про фаворитів на Best Fashion Awards

Я завжди оцінював колекції з погляду потенційного комерційного успіху, проте перемагали переважно креатив, яскравість та непересічність. Хоча з Клімчуком та Фроловим я не помилився!

Юлія Саніна


Про улюблених дизайнерів

Із самого початку The Hardkiss ми з нашим стилістом Славою Чайкою завжди обирали українських дизайнерів, завжди з ними співпрацювали. На різних етапах нашими улюбленцями були дуже різні за стилем дизайнери. Ми й досі співпрацюємо з Elena Burenina, Bobkova, sasha.kanevski, Rybalko, artemklimchuk, Frolov, Finch, Bevza, BEKH та іншими брендами.

Про моду як інвестицію

Якщо говорити про sustainable fashion, то, звісно, наші дизайнери — це інвестиція, адже якість речей у них неймовірно крута. Ми нещодавно співпрацювали з Іваном Фроловим, шили костюми для нашого шоу «Акустика». І дизайнер дав нам довічну гарантію на вироби — у будь-який час я можу звернутися до нього та «відремонтувати» сукні. Це дуже приємний бонус — піклування про клієнта.

 

Ірина Данилевська


Про моду та державу

Українські дизайнери — уже достатньо велика та цілком впливова частина креативної індустрії, а це дає шанс налагодити ширший та глибший діалог із державними структурами. Саме плідна співпраця з державними інституціями привела до успіху фешн-індустрій у найбільш розвинених у галузі моди країнах. Усе дуже просто! Не лише клієнти, але й державні структури повинні полюбити українську моду. Полюбити, повірити в її перспективи та бути готовими нас підтримувати.

„Свідома мода — це і про етичне ставлення до співробітників, і про гендерну рівність, і про збереження національних технік, і про цінність ручної праці. “

Про улюблену номінацію Best Fashion Awards

Я завжди найбільше вболіваю за номінацію «Відкриття року» премії Best Fashion Awards. Була щаслива, коли її отримували Саша Каневський, Артем Клімчук, Яна Червінська та Іван Фролов.

Анна Ганопольська


Про українську моду за останні 10 років

За 10 років існування JS що тільки не називали українською модою! Були й зухвалі експерименти Ольги Громової, і шалені перформанси Олексія Залевського, і зародження цілої плеяди амбіційних, а нині найбільш затребуваних українських дизайнерів, які розвивали свій смак та професійність разом із самою країною. Що стосується мене, то я підтримую українських дизайнерів не лише словом на JS, але й ділом. В Україні вже давно купую одяг виключно в них, решту — за кордоном.

„Щодо інвестиційного підходу, насамперед я інвестую в смак своїх нащадків! “

Уявляю, як моя майбутня онука відриватиметься у речах з мого гардероба, якщо він у той час ще не перетвориться на віртуальний.

Про внесок Best Fashion Awards у розвиток української модної індустрії

15 років тому світське життя країни наблизилося до світового рівня завдяки просвітницькій діяльності програми «Світське життя з Катериною Осадчою» та заходам, які влаштовували її автори. Так само і світська планка модної індустрії країни тримається на високому рівні завдяки премії BFA з безкомпромісним підходом її організаторів.

Про sustainable fаshion

Безсумнівно, це правильні та корисні ідеї. Але особисто я проти, якщо хайп без фактчекінгу призводить до маніпуляцій. Аби стати sustainable, не достатньо лише влучно використовувати цей термін. Важливо робити реальні кроки: вторинна переробка матеріалів, «розумна» утилізація виробничих відходів, використання інновацій у всіх процесах тощо. Загалом вважаю, що бренди із справжніми засадами сталої моди у своїх ДНК і є новим люксом: чим натуральніша, безпечніша й унікальніша річ, тим вона дорожча. Майбутнє моди за потужним симбіозом із технологіями. До речі, найближчим часом на JS вийде серія матеріалів, присвячених цій темі, тож спробуємо разом розібратися, що до чого.

 Єлизавета Юрушева


Про фаворитів на Best Fashion Awards

Мені щастить: щороку перемагає хтось із моїх улюбленців! Минулого року, наприклад, премію здобув Артем Клімчук. А раніше її отримували мої улюблені Катя Сільченко та Світлана Бевза. Я дуже радію, адже для них премія BFA — важлива відзнака, хоча для мене вони виграли вже давно. Такі події — важливий механізм мотивації наших талановитих митців, а також чудовий майданчик для популяризації їхніх імен.

„Якщо в мене буде вибір — Chanel або Artem Klimchuk, я стовідсотково оберу Клімчука! “

Про «свідомий» гардероб

Якщо я скажу, що наразі мій гардероб абсолютно «свідомий», а я — головний знавець у сфері sustainable fashion, я введу вас в оману. Це знання поступово приходить до мене, тож я починаю по-новому дивитися на моду та на речі, які купую. Намагаюся не перенавантажувати свій гардероб схожими речами та не купувати те, що мені не потрібно. А ще звертаю увагу, чи використовуються в процесі створення речей перероблені матеріали та наскільки їхнє виробництво є екологічним.

Між іншим генеральний продюсер Ukrainian Fashion Week Володимир Нечипорук додав:

«Вже декілька років ми спостерігаємо за процесом трансформації індустрії. Зараз ми з впевненістю можемо сказати, що sustainability в моді не є вибором чи опцією. Вкотре повторю, що в своїх заповітах для наступних поколінь ми маємо згадати чисте повітря, зелені ліси та прозору воду. Мода визначає тренди не тільки на найближчий сезон, але й на довгострокову перспективу. Саме тому sustainable fashion — це реальність, з якою нам потрібно працювати, заохочуючи сталі та відповідальні бренди. Минулого року була започаткована премія BFA «Sustainable Fashion». Цього року ми вручаємо її вдруге. Ініціатором та партнером премії виступила компанія DHL Express Ukraine, яка також розділяє цінності сталого розвитку, ставлячи собі за мету стати повністю екологічно-нейтральною логістичною компанією до 2050 року. Ми щиро пишаємось, що маємо змогу підтримувати українських дизайнерів, які обрали складний, але водночас дуже важливий шлях позитивних змін української індустрії моди».


Photo: Катя Ніколайчук

Style: Максим Голуб, Катерина Бякова (дизайнери Finch)

Producer: Ліза Пульвас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: