У Києві покажуть документалку «Літописець» про українців, які примусово працювали у Німеччині
Цінні уроки історії.
З

нагоди Дня пам’яті та примирення 9 травня о 16.00 у київському кінотеатрі «Ліра» відбудеться показ документального фільму німецького режисера Маркуса Велша «Літописець». Фільм, вперше показаний у 2018 році, – це результат тривалих досліджень українських та польських істориків. Питання «подвійного переслідування» примусово вивезених на роботу в нацистську Німеччину з країн соціалістичного табору робітників настільки ж важливе, як і загальноєвропейське пропрацювання травми, яку по собі залишила Друга світова війна.

Фільм розповідає про Віллі Вайбеля (Wilhelm Josef Waibel), німця із міста Зінген, який у 1960-х випадково наткнувся на коробку із документами у підвалі заводу, на якому сам тоді працював. У ній він знайшов особові справи примусово вивезених та експлуатованих, що працювали на фірму Maggi за часів Другої світової війни. Не маючи формальної історичної освіти, Вайбель почав вивчати ці справи. Попри опір Німеччини, Польщі та СРСР, дослідник добився в’їзду до країн соціалістичного табору та інтерв’ював тих осіб, які пережили примусову депортацію та були вимушені замовчувати свій досвід після повернення додому. Багато з них пережили жах і сталінської, і нацистської епохи. Зустрічі з цими людьми — це історія примирення, яка веде нас до сучасної Німеччини.

головний герой фільму Віллі Вайбель

Maggi, колишній бенефіціар примусової трудової системи, зараз належить компанії Nestle. Як компанія несе відповідальність за своє минуле? Чому так важко визнати свою відповідальність? Чи минуле та сьогодення більш схожі, ніж вони здаються на перший погляд? Вперше в цьому фільмі офіційні представники Nestle відповідають на питання про примусову працю на камеру, хоч і не готові зустрітися з минулим.

1941 рік

Над фільмом працювали також оператор Олександр Течинський, композитор Юрій Гуржи , а також сторикині Катерина Кобченко та Тетяна Пастушенко – як консультантки з питань примусової праці за часів Другої світової війни. Режисер Маркус Велш особисто буде пристуній на показі, а після перегляду прийме участь у дискусії, разом із кандидатками історичних наук Катериною Кобченко та Яною Примаченко. Фільм дубльовано українськими субтитрами, також передбачений синхронний переклад між українською та англійською. Вхід вільний.

1943 рік

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: