Вражаючий «Чорнобиль»: що думають про сенсаційний серіал герої JS
Подивилися останню серію та зібрали свіжі враження.
П

ісля завершення міні-серіалу HBO «Чорнобиль» хвиля обговорень в мережі не слабшає: навколо можна почути найрізноманітніші думки. Висловлюються всі: причетні до трагедії, міжнародна та вітчизняна преса, творці стрічки та пересічні глядачі. Ставлення до серіалу різне – від захоплення до звинувачень у незбіжності фактів і навіть закликів не транслювати. Герої JS та ті, хто має безпосередній стосунок до кіно, звичайно, не обминули увагою таке сенсаційне явище, тож ми запитали їхню думку щодо «Чорнобилю».

кадр із серіалу «Чорнобиль»

„Після такої екранізації буде складно зняти щось більш потужне і пронизливе. “
Денис Іванов
кінопродюсер і власник компанії Arthouse Traffic

Я вважаю, це взагалі дуже сильна робота, дуже важлива для України, на території якої сталася одна з найбільших техногенних катастроф. Адже на сьогоднішній день більша частина наших співвітчизників остаточно не усвідомлюють масштабу трагедії, до ладу не розуміють, що ж там насправді сталося – чому вибухнув реактор, хто за це у відповіді, до того ж довгий час все це було покрито таємницею. Я щиро вдячний творцям фільму.

Якщо ж говорити про якість кіно, я вважаю, що це одне з найбільших досягнень у цьому жанрі. Я бачив і інші фільми про Чорнобиль, дуже різні, але я думаю, після такої екранізації буде складно зняти щось більш потужне і пронизливе. Авторська інтонація цього серіалу дуже чесна, дуже правильна. Зрозуміло, що заради художнього ефекту щось підкреслено, щось посилено, а щось забуте, але загалом канва оповіді дуже багато в чому збігається з реальністю.

кадр із серіалу «Чорнобиль»

„Крім крутої зйомки і неймовірної драматургії, для мене це ще був спосіб розказати французу реальність свого радянського дитинства. “
Ірена Карпа
письменниця

Ми з чоловіком залипли і не відлипали. Крім крутої зйомки і неймовірної драматургії, для мене це ще був спосіб розказати французу реальність свого радянського дитинства. Бо хоч я і була геть мала, тривога дорослих накривала тоді й мене. І от лише тепер ми можемо повністю дати собі відповіді на всі питання, відкинувши навіть пост-радянську кон’юнктуру, де в школі змушували вчити вірші з Біблійським «і упаде звізда полин». Крутий серіал. А ще дуже шкода тварин: до того не задумувалася про гірку долю покинутих у зоні домашніх улюбленців…

кадр із серіалу «Чорнобиль»

„Дивовижний парадокс, але єдиний серіал українського виробництва про Чорнобиль заборонений до показу в Україні. “
Ірина Костюк
кінопродюсерка компанії FILM.UA Group

Треба почати з того, що ми теж причетні до створення цього фільму – продали творцям 3D-модель реактора, створену нашою компанією POSTMODERN. Взагалі українці (а саме ми – FILM.UA) перші зняли міні-серіал про Чорнобиль ще кілька років тому – «Метелики». Звідки, власне, НВО і взяли модель реактора. Дивовижний парадокс, але єдиний серіал українського виробництва про Чорнобиль заборонений до показу в Україні. Бо в одній із серій знявся у другорядній ролі актор з так званих «чорних списків». Такий ось «бік» системи. А НВО не знімали в Україні цей серіал, бо тут так і не вступила в дію система повернення податків закордонним компаніям, які приїжджають знімати в нашій країні. Тому НВО поїхали знімати Україну в Прибалтику. 

Якщо ж говорити про враження, то ми з чоловіком, звичайно, вражені достовірністю деталей, що не характерне американському продукту про «Совєти», атмосферністю і відтворенням найменших деталей. Картинка прямо залишає післясмак радянського жебрацького дитинства, неприємний такий післясмак. У 86-му році нас, школярів, вивели на першотравневий парад… А потім я бачила всі ці побудовані на швидку руку селища для переселенців. Загалом – дуже вірогідно! Ну крім склопакетів на вікнах будинків, напевно забули їх затерти на постпродакшні.

кадр із серіалу «Чорнобиль»

„Я переглядала кожну серію у пошуках фальші безліч разів, і ніде її не знайшла. “
Тоня Ноябрьова
режисерка

Подивилася п’яту серію… Я в захваті від цього серіалу! Браво творцям! Браво всій команді! Я схиляюся цієї праці, ретельності й скрупульозності. Я переглядала кожну серію у пошуках фальші безліч разів, і ніде її не знайшла. Я пам’ятаю майже всі з побуту, а з подій пам’ятають батьки і сестра, з якими я нескінченно це обговорюю. Це просто абсолютно!

кадр із серіалу «Чорнобиль»

„Одне можу сказати точно: кількість сталкерів, які будуть водити в зону відчуження, після серіалу виросте на порядок. “
Картина Неклева
співвласник event-агенції S*EVENT

Важливо зрозуміти, що це не документальний серіал, хоча багато хто намагається знаходити невідповідності з реальними фактами. Важливо зрозуміти, серіал знятий не для співробітників ЧАЕС і не для жителів 30-кілометрової зони. Для мене це – фільм-настрій «совкової» системи. Про героїв – всупереч бажанню бути героями. Про тих, хто став заручником ситуації. Про те, як за кілька хвилин змінилися життя десятків тисяч людей.

Найцікавіше, що в цьому серіалі я побачив, як безвідповідально працювала система «совка» в перших серіях, щоб до фінального епізоду перемолоти найменші слабкості і помилки за допомогою добре відпрацьованої схеми замовчування і тиску. Світ навряд чи дізнається всю правду про ті події, але пам’ятати про те, що буває, коли державна система не цінує людські життя, серіал пояснює дуже наочно. Ну а реальні факти про катастрофу, звичайно ж, краще читати. Одне можу сказати точно: кількість сталкерів, які будуть водити в зону відчуження, після серіалу виросте на порядок.

кадр із серіалу «Чорнобиль»

„Однією з найскладніших сцен для мами стала сцена евакуації – голос з гучномовця лунає в її вухах і досі... “
Джаміла Ді
фотограф

Я пам’ятаю себе з двох років, тому невеликими шматками в пам’яті збереглися й місто Прип’ять, і той день, коли ми спішно покидали його після вибуху. Все, що було у нас із собою – документи, одяг, в який ми одягнені, та в кожного йод в таблетках. Згодом, протягом багатьох років, ми їздили в радіологічний центр для перевірки рівня радіації в організмі, а мій батько через 15 днів після аварії повернувся до Прип’яті, щоб брати участь в ліквідації аварії на ЧАЕС.

Сьогодні про аварію говорить весь світ, а не тільки ліквідатори в день річниці. Складно залишатися байдужими всім тим, хто мав стосунок до цього жаху. Трагедія людства завжди буде виткана з трагедій окремої сім’ї й окремої людини. Для багатьох вихід серіалу послужив деяким прозрінням і розумінням справжнього масштабу того, що сталося. Дуже важко було бачити, які нелюдські рішення приймалися «нагорі» й наскільки вони не мали жодного відношення до людської долі. Як багато лицемірства, обману і спроб виглядати краще і красивіше, коли все вже занадто погано.

кадр із серіалу «Чорнобиль»

Я почала дивитися серіал вдома в Амстердамі, потім приїхала в Київ, де живе моя сім’я, й мала змогу показати батькам три серії, які на той момент вже вийшли. Дивитися цей фільм разом із батьками було досить непросто. Це люди, які все пам’ятають до найдрібніших деталей, і багато моментів у фільмі відгукуються і болять так, що підступають сльози. Напевно, один з приголомшливих аспектів в серіалі – це робота художників-постановників, які пропрацювали кожну деталь до найдрібніших подробиць, щоб максимально занурити глядача в атмосферу. Завдяки такій унікальній деталізації з’являється абсолютне відчуття реальності. Посуд, одяг, предмети побуту – все немов збереглося з тих часів, мої батьки раз у раз впізнавали ідентичні своїм речі. Все, що було в кадрі, – точнісінько таке, як у 86-му. Однією з найскладніших сцен для мами стала сцена евакуації – голос з гучномовця лунає в її вухах і досі…

кадр із серіалу «Чорнобиль»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: