Ukrainian IT stories: 27-річний фізик і CEO EdEra Ілля Філіпов про онлайн-освіту
Науковець, що вивів онлайн-освіту в Україні на якісно новий рівень, розповів JS про свої найкрутіші проєкти, амбітні плани, принципи керівництва та любов до науки.
„Головне — любити людей і вміти вибирати з них потенційно класних, а з класними все виходить само собою. “
Ілля Філіпов
CEO студії онлайн-освіти EdEra

Коли ти почав заробляти гроші самостійно і як?

У 13-14 років. Тоді я переписував дешеві компакт-диски, складав їх у гарну коробочку і перепродавав дорожче. Згодом зрозумів, що цей бізнес нелегальний, тож припинив (сміється). З 11-го класу заробляв репетиторством: допомагав іншим учням із фізикою і математикою, а наприкінці першого курсу почав таксувати. Робив це ночами, бо решту часу приділяв навчанню.

Звідки в тебе така самодисципліна і жага до знань?

Думаю, від батьків. Вони кандидати фізико-математичних наук і загалом дуже освічені люди. Пам’ятаю, якось в Криму я не міг піти купатися, поки не розв’яжу задачу. Математика мені завжди подобалась тим, що не потребує запам’ятовування зайвої інформації – ти маєш думати тут і зараз.

Це як цікава гра, після якої можна ще й покупатися в морі…

Ідея EdEra зародилася в університеті чи після нього?

Ще на першому курсі ми з одногрупниками відкрили для себе сайт Массачусетського технологічного інституту із записами лекцій і одночасно їх проходили. Нам було прикро, адже, попри те, що у нашому університеті були гарні викладачі, ми не мали хороших освітніх матеріалів (з точки зору дизайну, наративу тощо). Перед іспитами ми почали робити PDFки з малюнками та зрозумілими поясненнями і відтоді горіли ідеєю переробки матеріалів.

Завдяки репетиторству я знав, як доносити інформацію доступно і цікаво.

Вже на п’ятому курсі я сказав другові, що ми з ним створимо проєкт BestStep. Ми розробляли курс з фізики, але, як виявилося, компаній з такою назвою було дуже багато, і нам не вдалося її зареєструвати.

Яким став ваш другий проєкт?          

Влітку 2014 року ми зрозуміли, що хочемо зробити курси з усіх дисциплін, зокрема, з підготовки до ЗНО. Довелося думати над унікальною назвою і логотипом, а єдине, що було в інтернеті за запитом Edera, — італійська мелодрама (яку ми певний час намагалися обігнати у пошуку Google). Так ми почали робити більше курсів, шукали молодих і розумних людей, які б створювали контент. Спочатку жодного фінансування не було, вкладалися власні гроші. Згодом, коли наша команда розробила декілька проєктів на замовлення і добре розібралася в системі онлайн-освіти, ми з колегою почали працювати в ОБСЄ над онлайн-навчанням для українських суддів з Європейської конвенції про захист прав людини. Це був наш перший проєкт національного масштабу, прибуток від якого ми реінвестувати в інші соціальні проєкти.

Коли вам вдалося вийти на монетизацію?

На третьому році до нас почали звертатися великі проєкти, а розквіт відбувся десь на четвертому році, коли значно виросла якість нашої роботи. Вирішальним фактором стало також те, що ринок потребував часу, аби зрозуміти, хто ми такі та чому ми стільки коштуємо.

За просування на ринку відповідав ти, чи були інші люди в команді, які робили це так само добре?

Протягом трьох з половиною років цим займався лише я, а наразі – відділ партнерств. Проте за залучення нових проєктів і досі відповідаю я.

Тож, якщо цих заявок багато, у вас мають бути певні критерії відбору. На що ви насамперед звертаєте увагу?

По-перше, ми оцінюємо, чи справді освітній продукт може вирішити задачу, яка стоїть перед певною організацією/державою. По-друге, прогнозуємо, що відбудеться, якщо цей продукт спрацює. Ми робимо дослідження, вивчаємо цільову аудиторію, дізнаємося, чи десь у світі вже вирішували подібне питання. Словом, маємо зважати на всі критерії задля власної ефективності.

Ти співзасновник і керівник EdEra, але ще є інші учасники проєкту. Чи багато їх? Твоя сестра так само стала співзасновницею?

У EdEra три співзасновники — я, моя сестра Оля Філіпова і Артем Ільчук. Наразі в київському офісі приблизно 30 людей і ще 20-30 працюють дистанційно.

Чи не важко співпрацювати з родичем?

Усе залежить від уміння людини відділяти роботу та особисті стосунки. Буває складно, але ми із сестрою давно навчилися вирішувати конфлікти.

Головне — відкинути образи, коли йдеться про партнерські відносини.

Розкажи про свої принципи керування.

Всі вони викладені у книзі Патріка Ленсіоні «П’ять вад у роботі команди». До речі, це одна з двох обов’язкових книг, яку в EdEra читають під час онбордінгу. А взагалі сила нашої команди у тому, що ми не ставимося до цього як до класичної роботи. Незважаючи на ієрархію, кожен може відкоригувати існуючу ідею або запропонувати свою.

Ми за тотальну чесність: багато спілкуємось, вчимося сприймати критику і водночас конструктивно критикувати.

Традиції вашої компанії взагалі нестандартні щодо організації як робочого простору, так і процесу спілкування між усіма вами. У тебе немає власного робочого місця і ти можеш приєднатися до будь-кого, так?

Так, в офісі завжди є вільне місце. А я завжди відкритий до спілкування:  якщо хтось хоче поговорити зі мною, може вільно відкрити мій календар і призначити зустріч.

Як багато часу ти проводиш в офісі і поза ним? І як при такому розгалуженому графіку тобі вдається нормально і дисципліновано функціонувати?

20% часу я проводжу в офісі, решту — поза ним. Найскладніше у цій роботі — перемикати мозок з мікро- на макрозадачі, коли спочатку ти йдеш на зустріч щодо стратегії, а потім розбираєшся з конкретними проблемами в якомусь проєкті. Зараз я виконую обов’язки кризового менеджера, тож мені доволі часто доводиться розбиратися у вузькій темі.

Зважаючи на такий графік ти потребуєш постійного доступу до мережі.

Так, я онлайн майже 24/7.

Дехто вирішує зі мною питання посеред ночі, а дехто – рано вранці.

А ти не намагався їх дисциплінувати?

Наразі ми працюємо над оптимізацією робочих процесів. Раніше у мене був один асистент, а зараз є 7 робітників, кожен з яких самостійно вирішує певні питання. Команда стала набагато досвідченішою.

Повертаючись до традицій: раніше ти розповідав, що ви створили систему карток з особистою інформацією про кожного співробітника, де вказано, що його дратує, що подобається, як до нього краще звертатися та інші правила спілкування з ним.

Так, ми навіть читали лекції на тему менеджменту в команді. Коли до нас приходить новий співробітник, він створює мануал про себе і відповідає на низку запитань: чи можеш ти працювати, коли навколо шумно; як до тебе звертатися; якщо ти виглядаєш сумним, чи варто тебе питати «що сталося?» тощо.

Це своєрідна інструкція, що дозволяє краще зрозуміти людину і зробити робочу атмосферу максимально комфортною.

Мануали наших співробітників дуже різні, і це також сила команди EdEra.

Які ще книжки в EdEra є обов’язковими для прочитання?

Окрім вже згаданої «П’ять вад у роботі команди», необхідно прочитати «Мистецтво ділового письма», аби вміти правильно спілкуватися одне з одним. А нашим менеджерам я рекомендую книгу Бена Горовіца  The hard thing about hard things, присвячену труднощам, що виникають, коли ти керуєш певним проєктом.

А як ти здобував знання про керування компанією?

Якщо ти фізик, то вивчити ази менеджменту тобі нескладно. Я багато читав на цю тему, проходив відповідні курси і практикувався. Мені ще зі школи подобалось працювати з людьми. Головне — любити людей і вміти обирати з них потенційно класних, а з класними все виходить само собою.

Чи існує якась професія, яку ти хотів би опанувати?

Шеф-кухар. Я хотів би вміти смачно готувати. А ще бути інструктором з дайвінгу. Наразі я мрію про нову кухню, де було б все необхідне, щоб я міг приготувати баклажани по-пармськи.

А зважаючи на те, що колись у мене буде дружина, я також хочу опанувати професії масажиста та няні.

Ким ти захоплюєшся і на кого рівняєшся у своїй освітній сфері?

Я завжди рівнятимуся на Річарда Фейнмана — нобелівського лауреата з фізики й одного з творців квантової електродинаміки.

Але, чесно кажучи, мало хто з людей мене захоплює, хіба що їхні окремі риси.

Мені дуже подобається «Академія Хана» і сам Салман Хан, освітня організація Udacity, яка розробляє курси про професії майбутнього, і серіал Explained на Netflix — чудове поєднання освітнього контенту та естетичної насолоди. Для нашої команди цей серіал стал гарним прикладом, адже ми хочемо робити фундаментальну освіту такою ж захопливою, як кіно.

Назви три проєкти, реалізовані на вашій платформі, якими ти пишаєшся або які є особливими для тебе.

Безперечно, особливим є курс фізики, з якого власне все і почалося, але хочеться виокремити ті проєкти, від реалізації яких у мене перехоплює подих — «Дім (не)безпеки» про насильство в родині, курс з медіаграмотності Very verified і курс про роботу з архівами КДБ. Серед спеціалізованих — курс з економіки і підготовчі курси до ЗНО. Завдяки останнім я вперше в житті з цікавістю вивчав шкільні матеріали з історії України та біології.

Чи ти не сумуєш за своєю науковою діяльністю і чи бачиш ти можливе продовження наукової діяльності у майбутньому?

Я сублімую: досліджую онлайн-освіту або, коли вже дуже сильно сумую, обираю собі певну наукову тему і заглиблююся в неї. Наразі досліджую питання впливу самодисципліни на вироблення серотоніну. А ось фізики мені дійсно не вистачає.

І як у тебе на все це вистачає часу?

Не вистачає (сміється). Завжди здається, що можна було б працювати ефективніше, тож розвиваю самодисципліну.

Який відпочинок для тебе найправильніший?

Як у житті, так і у відпочинку для мене головними є люди. Якщо поруч класні люди, то й у курені, і на Мальдівах у курені (на готель поки що не вистачить) буде добре. Загалом я прихильник активного відпочинку, але не виключаю, що мені сподобається просто спати з кимось три дні поспіль.

Наразі твоя сестра не живе в Україні, а чи замислювався ти над тим, щоб переїхати за кордон і керувати компанією дистанційно?

Колись я думав, що житиму і працюватиму в США, бо там дуже розвинена фізика. Зараз таких думок немає, мені комфортно тут.

Еміграція не є моєю самоціллю чи дилемою, яку конче потрібно вирішити.

Які в тебе плани на майбутній розвиток EdEra? Чи є проєкти, які ти стовідсотково хочеш реалізувати?

Цього року у нас рекордна кількість планів. Разом із партнерами зі студії з доповненою реальністю думаємо над проєктом лабораторних робіт, щоб зекономити багато грошей. Ми хочемо розробити онлайн-магістратуру, більше залучати бізнес до розробки навчальних програм на EdEra, продовжувати реформи для шкіл (навчати вчителів), зробити курси сексуальної освіти — це щодо українських проєктів. А для західних компаній ми плануємо розробити щонайменше п’ять. Зокрема, ми дедалі більше займаємося корпоративним навчанням і створенням платформи для нього.

І наостанок особисті рекомендації Іллі:

Курси

  1. Курси з культури, історії, філософії на Arzamas. У них є також додаток «Радіо Arzamas», через який по дорозі на роботу ви можете слухати круті подкасти та курси в аудіо форматі.
  2.  Стенфордський онлайн-курс «Біологія поведінки людини» від Роберта Сапольскі. Можна знайти на YouTube англійською та російською.
  3. Гарвардський онлайн-курс «Справедливість» Майкла Сендела. Аналогічно на YouTube.
  4. Онлайн-курс на EdEra «Дім (не)безпеки» для розуміння проблеми домашнього насилля. Це просто вкрай актуально. Але взагалі у нас дуже багато цікавих курсів, тож рекомендую.
  5. Khan Academy, Udacity, Masterclass — трійка дуже якісних ресурсів для навчання онлайн. Кожен зі своєю специфікою. І так, серіал Explained на Netflix.

Книги

  1. Річард Фейнман «Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака». Про те як залишатися собою та як вмістити в одному флаконі безперервну тягу до знань, високі здобутки та дитячу жартівливість.
  2. Бен Хоровіц «Безжальна правда про нещадний бізнес». Найкраща бізнес книга, яку я читав. Дуже рекомендую для всіх, хто займається своїм бізнесом.
  3. Джозеф Кемпбел «Герой з тисячею облич». Складна, але дуже цікава книга про історію міфології, філософії, психотерапії та шлях людини до становлення героя.
  4. Курт Воннегут та Крістофер Баклі. Мені подобаються всі їхні книги. Для мене це приклад сучасної американьскої літератури з прекрасним і простим наративом.
  5. Іван Єфремов «Лезо бритви». Ця книга свого часу зробила неймовірний внесок у мою особистість та тип мого мислення загалом. Я б її рекомендував читати десь в 16-17 років, але, якщо не читали, неодмінно зробіть це.

Музика

  1. Mac Miller
  2. XXXTENTACION
  3. DNMO
  4. Michelle Gurevich
  5. Oxxxymiron (нарешті скажу про це публічно)

 

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: