Як росія знищувала українську інтелігенцію?
Зібрали історичні події, які засвідчують жахливі дії радянської влади проти українських митців.

На відкритті пам’ятника Іванові Котляревському, 1903

У радянські часи за наказом Сталіна розстріляли десятки тисяч українців. Ще сотні тисяч — ув’язнили, заслали у табори чи примусово утримували у психлікарнях. Кількість жертв досі складно підрахувати. Відомо лише, що за період «великого терору» засудили 198 918 українців, дві третини з яких розстріляли. Серед засуджених — чимало представників української інтелігенції.

JS та EdEra зібрали кілька історичних подій, які засвідчують жахливі дії радянської влади проти українських митців.

Суд над «Спілкою визволення України»

1920–1930 рр. XX ст.

Політичні репресії проти діячів науки так званої «старої інтелігенції»: «Шахтинська справа», справа «Харківського центру» та справа «Спілки визволення України»

«Старою інтелігенцією» в СРСР вважали представників та представниць науки та культури, які отримали освіту ще у дореволюційні часи. Репресії проти них відбувалися під гаслами боротьби зі «шкідництвом» та були поширені по всьому радянському союзі.

В Україні хвиля репресій розпочалася із «Шахтинської справи». Це був перший політичний процес у СРСР, який відбувався з 18 травня до 6 липня 1928 р. у Москві. За цей час засудили велику групу керівників вугільної промисловості Донбасу.

Доставка папок із документами по «Шахтинській справі» на судовий процес

Інженерів та техніків звинувачували у нелояльності до радянської влади. Об’єднане державне політичне управління (ОДПУ) висунуло підсудним обвинувачення у спробі зруйнувати вугільну промисловість Донбасу — найважливішу паливну базу СРСР. Вони нібито намагалися зірвати індустріалізацію СРСР.

Цей процес дав змогу списати провали індустріалізації та соціалістичного реформування економіки на стару еліту.

Голова Верховного суду Вишенський оголошує вирок

Обвинувачувані по «Шахтинській справі». Москва, 1928

Наступною сфабрикували справа «Харківського центру». Під слідство потрапили спеціалісти та керівники промисловості. За сфабрикованою справою «Спілки визволення України»(СВУ) репресували 45 представників української наукової та культурної еліти (зокрема, Сергія Єфремова, Йосипа Гермайзе, Михайла Слабченка та інших). Знищували наукові школи, цілі напрями наукових досліджень, переривали традицію підготовки кадрів наукової еліти. Чимало наукових розробок та цінних праць було знищено.

20-ті–початок 30-х рр. XX ст.

«Розстріляне відродження»

Українські митці навіть за умов замовчування й заборони створювали тексти, гідні світового поціновування. Серед відомих діячів того часу — представники «Розстріляного відродження»: Микола Куліш, Валер’ян Підмогильний, Євген Плужник, Михайль Семенко, Володимир Свідзинський, Григорій Косинка, Майк Йогансен, Гео Шкурупій.

Члени літературного об’єднання «Ланка»: Борис Антоненко-Давидович, Григорій Косинка, Марія Галич, Євген Плужник, Валер’ян Підмогильний, Тодось Осьмачка, 1925

У період 20-х–початку 30-х рр. XX ст. в Україні існували такі літературні об’єднання: «Ланка» (пізніше «МАРС»), «Плуг», «Молодняк», «Західна Україна», ЛОЧАФ (об’єднання армії та флоту).
Найвпливовішим був «Гарт», який пізніше перейменували на «ВАПЛІТЕ» («Вільну академію пролетарської літератури»). Стаття Миколи Хвильового — лідера організації — розпочала літературну дискусію 1925–1928 рр. Письменник закликав обирати історично виправдану орієнтацію на «психологічну Європу» і відходити від ідей пролеткульту.

Письменники літературного об’єднання «Гарт», Харків, 1924

Основними складниками світогляду нової еліти були бунт, самостійність мислення та щира віра у власні ідеали. Переважно це були інтелектуали та інтелектуалки, які робили ставку на особистість, а не на масу. Звісно, що радянській владі це не подобалося.

1933–1937 рр.

Політичні репресії проти діячів культури

У цей період у СРСР заарештували понад 1,7 млн людей. І понад 700 тисяч із них стратили. У час Великого терору працювали «трійки» — позасудові органи, які часто протизаконно засуджували громадян до розстрілу і заслання.

Лесь Курбас

З 27 жовтня до 4 листопада 1937 р. в урочищі Сандармох НКВС розстріляло так званий перший Соловецький етап. У його складі було 1111 ув’язнених. Серед них — українські митці: режисер Лесь Курбас, літератори Микола Куліш, Валер’ян Підмогильний, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Михайло Яловий, Павло Филипович, Микола Зеров та інші.

1960–1989 рр.

Українські дисиденти

Ще одним злочином радянської влади проти української інтелігенції було переслідування дисидентів. Спочатку основу українського дисидентства становили «шістдесятники» — нове покоління письменників, художників, кінорежисерів. До них належали: Ліна Костенко, Василь Симоненко, Іван Драч, Іван Світличний, Микола Вінграновський, Алла Горська, Василь Стус та інші.

«Шістдесятники» Микола Вінграновський, Іван Дзюба, Іван Драч, Іван Світличний, Ліна Костенко, Євген Сверстюк

Пізніше рух розрісся, і до нього приєдналися політичні діячі (зокрема, Левко Лук’яненко, В’ячеслав Чорновіл), представники духовенства (Василь Романюк, Йосип Тереля, Георгій Вінс) та правозахисники (Олекса Тихий).

Форми переслідувань дисидентів

Більшість дисидентів за вироком суду «перевиховували» за ґратами. За даними Секретаріату Міжнародної амністії, у СРСР налічувалося від 600 до 700 політв’язнів. Серед них у різний час — від 25 % до 75 % українців.

Здебільшого дисидентів судили за ст. 65 Карного кодексу УРСР («Антирадянська агітація і пропаганда»), яка передбачала до 15 років ув’язнення або заслання. Інколи дисиденти карали за статтею «Зрада батьківщини», що передбачала смертну кару.

В’ячеслав Чорновіл

На початку 80-х рр. XX ст. радянська влада практично розгромила дисидентський рух в Україні. Однак усупереч переслідуванням та позбавленню волі, дисиденти самовіддано доносили думку про важливість незалежності України та українського народу.


Публікацію створено в партнерстві зі студією онлайн-освіти EdEra.

EdEra — студія онлайн-освіти, що понад 8 років створює курси, навчальні платформи, інтерактивні ігри та підручники. EdEra має власний R&D юніт, продакшн повного циклу та натхненну команду в Києві, а в Берліні — технологічний стартап та унікальну LMS. В інстаграмі команда проєкту регулярно ділиться цікавою та корисною інформацією. 

Сайт | Instagram | Linktree

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: