Церемонія вручення Нобелівської премії 2019 року
Цього року одразу три країни бойкотували церемонію.
В

чора, в день пам’яті Альфреда Нобеля, який пішов з життя 10 грудня 1896 року, одночасно у двох північних столицях — Стокгольмі та Осло — пройшли церемонії вручення Нобелівської премії.

Беріт Райсс-Андерсен, король Норвегії Гаральд V, королева Норвегії Соня, принцеса Метте-Маріт та принц Хокон

Урочисті церемонії відвідали члени королівських родин Норвегії та Швеції, зокрема, в Осло королева Норвегії Соня, наслідний принц Хокон і спадкова принцеса Метте-Маріт вручали Нобелівську премію миру, а в стокгольмському концерт-холі були відзначені лауреати в літературі (одразу два фаворита), хімії, фізиці, медицині та економіці. На вечорі особисто були присутні Карл Густав VI та Сільвія, а також принц Даніель та кронпринцеса Вікторія.

Король Швеції Карл Густав VI, принц Даніель, королева Швеції Сільвія та кронпринцеса Вікторія

Лауреатами найпрестижнішої премії стали вчені з Великобританії, Польщі, Японії та США. Зокрема, премію в галузі літератури за 2018 рік (минулого року комітет не присуджував премію з літератури) отримала польська письменниця з українським корінням Ольга Токарчук, а от лауреатом премії миру «за зусилля щодо досягнення міжнародного співробітництва та рішучу ініціативу щодо врегулювання прикордонного конфлікту з сусідньою Еритреєю» став прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед Алі. Його особисто привітала відома норвезька юристка Беріт Рейсс-Андерсен.

Абій Ахмед Алі та Беріт Рейсс-Андерсен

«Для мене турбота про мир схожа на процес вирощування дерев. Так само, як дерева потребують води та гарного ґрунту для зростання, так і світ потребує терпіння, захисту та доброї волі», — зазначив Абій Ахмед Алі.

Абій Ахмед Алі

Цікаво, що й цьогоріч без скандалу не обійшлося — одразу три країни бойкотували церемонію. Представники Албанії, Туреччини та Косово протестували проти одного з лауреатів — письменника Петера Гандке, який підтримує сербського авторитарного президента Слободана Мілошевича та «применшує кількість військових злочинів, скоєних сербськими військовими». «Людина, яка підтримує Мілошевича та його геноцид в Боснії і Косово, не заслуговує Нобелівської премії. Виправдання жорстокості не повинно бути винагороджено», — заявляють представники країн.

Петер Гандке

Список лауреатів:

Хімія — Стенлі Віттінгем, Джон Гуденаф та Акіра Йошино

Фізика — Мішель Майор, Джеймс Піблз і Дідьє Келос

Медицина та фізіологія — Вільям Келін, Пітер Реткліфф і Грегг Семенза

Економіка — Естер Дюфло, Абхіджіт Банерджі та Майкл Кремер

Література — Петер Гандке (2019), Ольга Токарчук (2018)

Нобелівська премія миру — прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед Алі

Ольга Токарчук

Абхіджіт Банерджі

Майкл Кремер

Грегг Семенза

Акіра Йошино

Кронпринцеса Норвегії Метте-Маріт та кронпринц Гокон

Кронпринцеса Вікторія

Королева Швеції Сільвія

Король Швеції Карл Густав VI

Принц Даніель

Мадлен, принцеса Швеції

Принцеса Софія

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: