
чора, в день пам’яті Альфреда Нобеля, який пішов з життя 10 грудня 1896 року, одночасно у двох північних столицях — Стокгольмі та Осло — пройшли церемонії вручення Нобелівської премії.
Беріт Райсс-Андерсен, король Норвегії Гаральд V, королева Норвегії Соня, принцеса Метте-Маріт та принц Хокон
Урочисті церемонії відвідали члени королівських родин Норвегії та Швеції, зокрема, в Осло королева Норвегії Соня, наслідний принц Хокон і спадкова принцеса Метте-Маріт вручали Нобелівську премію миру, а в стокгольмському концерт-холі були відзначені лауреати в літературі (одразу два фаворита), хімії, фізиці, медицині та економіці. На вечорі особисто були присутні Карл Густав VI та Сільвія, а також принц Даніель та кронпринцеса Вікторія.
Король Швеції Карл Густав VI, принц Даніель, королева Швеції Сільвія та кронпринцеса Вікторія
Лауреатами найпрестижнішої премії стали вчені з Великобританії, Польщі, Японії та США. Зокрема, премію в галузі літератури за 2018 рік (минулого року комітет не присуджував премію з літератури) отримала польська письменниця з українським корінням Ольга Токарчук, а от лауреатом премії миру «за зусилля щодо досягнення міжнародного співробітництва та рішучу ініціативу щодо врегулювання прикордонного конфлікту з сусідньою Еритреєю» став прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед Алі. Його особисто привітала відома норвезька юристка Беріт Рейсс-Андерсен.
Абій Ахмед Алі та Беріт Рейсс-Андерсен
«Для мене турбота про мир схожа на процес вирощування дерев. Так само, як дерева потребують води та гарного ґрунту для зростання, так і світ потребує терпіння, захисту та доброї волі», — зазначив Абій Ахмед Алі.
Абій Ахмед Алі
Цікаво, що й цьогоріч без скандалу не обійшлося — одразу три країни бойкотували церемонію. Представники Албанії, Туреччини та Косово протестували проти одного з лауреатів — письменника Петера Гандке, який підтримує сербського авторитарного президента Слободана Мілошевича та «применшує кількість військових злочинів, скоєних сербськими військовими». «Людина, яка підтримує Мілошевича та його геноцид в Боснії і Косово, не заслуговує Нобелівської премії. Виправдання жорстокості не повинно бути винагороджено», — заявляють представники країн.
Петер Гандке
Список лауреатів:
Хімія — Стенлі Віттінгем, Джон Гуденаф та Акіра Йошино
Фізика — Мішель Майор, Джеймс Піблз і Дідьє Келос
Медицина та фізіологія — Вільям Келін, Пітер Реткліфф і Грегг Семенза
Економіка — Естер Дюфло, Абхіджіт Банерджі та Майкл Кремер
Література — Петер Гандке (2019), Ольга Токарчук (2018)
Нобелівська премія миру — прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед Алі
Ольга Токарчук
Абхіджіт Банерджі
Майкл Кремер
Грегг Семенза
Акіра Йошино
Кронпринцеса Норвегії Метте-Маріт та кронпринц Гокон
Кронпринцеса Вікторія
Королева Швеції Сільвія
Король Швеції Карл Густав VI
Принц Даніель
Мадлен, принцеса Швеції
Принцеса Софія
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: