Нестача заліза та занепад сил: які симптоми сигналізують про анемію
Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences, про причини захворювання, симптоми та методи профілактики.

Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences і засновниця школи правильного харчування theBODY school, розповіла про анемію, її причини та профілактику.

Надмірний занепад сил, швидка втома, блідість шкіри, випадіння волосся — це лише частина симптомів, які можуть сигналізувати про анемію.

Що таке анемія?

Анемія — стан, що характеризується зниженням рівня гемоглобіну в крові. Гемоглобін — це білок, який міститься в еритроцитах. При анемії знижується або кількість еритроцитів, або кількість гемоглобіну в них. Слід зазначити, що в усьому світі приблизно 1,62 мільйона людей страждають від цієї хвороби (здебільшого жінки).

Симптоми анемії

    • запаморочення;
    • ламкість нігтів;
    • зниження працездатності й концентрації уваги;
    • непритомність.

Перше, на що необхідно звертати увагу, — надмірний занепад сил, а при гіршому стані можна помітити, що язик став блискучим і гладким.

Наслідки анемії

Багато хто недооцінює наслідки анемії. При запущеній формі відбувається кисневе голодування тканин, порушується обмін речовин, відбувається надмірне навантаження на серце, легені, печінку й нирки, що може призвести до хронічних захворювань.

Причини захворювання

Рясні місячні виділення

Одна з основних причин — регулярна втрата крові, оскільки разом із нею організм втрачає залізо. Цей пункт необхідно зауважити тим, у кого рясні місячні.

Що робити

Варто звернутися до гінеколога. Лише виявивши першопричини та отримавши профільні рекомендації, надалі разом із лікуванням (за потреби) варто здати аналіз крові, а також трансформувати харчові звички і/або приймати добавки.

Неправильне харчування

Недостатнє вживання залізовмісних продуктів теж є причиною зниження рівня гемоглобіну в крові.

Що робити?

Можливо, ви перейшли на вегетаріанство, після чого з’явилися симптоми. Або ж немає жодних підозр на інші причини, тоді необхідно включити в раціон більше продуктів тваринного походження, тому що вони багаті на гемове залізо.

Вживайте червоне м’ясо, субпродукти, особливо печінку, адже в ній накопичується залізо, та овочі, що містять вітамін С. Не варто комбінувати залізо з кальцієм в одному прийомі їжі. Звичайно, можна також додавати продукти рослинного походження, до складу яких входить залізо, скажімо, гречку, яблука, але там воно тривалентне і засвоюється гірше.

Непереносність глютену

Це нетипова, але цілком можлива причина, — целіакія — порушення роботи кишківника, за якого відбувається непереносність глютену.

Що робити?

У такому разі не допоможуть ні продукти, ні препарати. Із раціону необхідно прибрати глютен.

 Інше

Бувають й інші причини, наприклад, проблеми з шлунково-кишковим трактом, втрата крові тощо.

Що робити?

Насамперед потрібно звернутися до профільного лікаря, якщо втрата крові під час пологів — один фахівець, якщо ж ШКТ — інший.

Незалежно від причини, при виникненні підозр на анемію, бажано здати загальний аналіз крові, де завжди вказується рівень гемоглобіну, і додатково на такі показники: феритин, насичення трансферину, сироваткового заліза.

Профілактика

1. Вживати продукти з високим вмістом заліза.

2. Зважати на ситуації, які можуть спровокувати анемію. Наприклад, якщо була кровотеча або рясні місячні, необхідно діяти.

3. Регулярно здавати аналізи крові та перевіряти додаткові показники. Якщо вони нижчі норми, потрібно звернутися до терапевта.

4. Якщо дефіцит виникає регулярно, варто шукати причину в іншій площині — здайте тест на виявлення целіакії, В9 і В12.

Надлишок заліза — теж загроза здоров’ю

На день ми можемо засвоювати 1-2 мг заліза. Усе тому, що воно має властивість накопичуватися й зберігатися в печінці у вигляді білка феритину, а саме місце зберігання — обмежене. Надлишок заліза в організмі більш небезпечний, ніж його дефіцит.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: