Поради нутриціолога: чого НЕ робити, аби вберегти себе від переїдання та інтоксикації під час свят
Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences, про «виживання» у новорічному марафоні.

Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences і засновниця школи правильного та свідомого харчування theBODY school розповіла, чого не потрібно робити у новорічні свята.

Не намагайтеся з’їсти всю їжу за один вечір

Багатьом складно уявити, що можна встати після новорічної вечері і не відчувати важкості у шлунку. Давайте згадаємо, скільки зазвичай страв стоїть на новорічному столі? Точно не 3, і навіть не 5.

Так історично склалося, що ми завжди думаємо: «А чи не замало їжі?».

На жаль, в українців у генетиці закладена пам’ять про випробування голодом, тому на свята у нас вітається культ їжі. А якщо я скажу, що їжа не закінчиться? І залишиться на наступний день. Не намагайтеся спробувати всі страви за вечір, поїжте так, щоб у вас не було відчуття тяжкості. Ваш організм буде вам вельми вдячний.

Не готуйте на тиждень вперед

Так, якщо ви приготували багато їжі, вона залишиться у вас на наступний день або навіть два. Але не варто готувати «мисками». Багато хто думає, що найбільш «травматичне» для організму і для нашої фігури — це новорічна ніч. Але це не так.

Новорічна ніч — це лише одна ніч, а травмує організм те, що ми доїдаємо ще майже тиждень.

Саме за цей час можна повністю вбити свій шлунково-кишковий тракт, набрати зайві кілограми і зустріти своє відображення у дзеркалі з прищами на обличчі.

Готуйте рівно на одну вечерю, щоб наступного дня доїсти все, що залишилося. Але точно не на тиждень вперед.

Визначте точну кількість прийомів їжі

Продовжуючи тему, проблема полягає не в самому святі, а в тому, що люди їдять ще приблизно тиждень після свята нон-стоп. Постійні походи в гості, зустрічі з друзями та рідними — і день перетворюється на суцільне застілля.

Обмежте себе трьома прийомами їжі на день (до речі, як і у звичайні дні): сніданок, обід і вечеря. Найважливіше — дотримуватися перерви між усім тим, що ви кладете в рот, не менше 2-х годин. Навіть якщо після сніданку ви хочете перекусити, переконайтеся, що пройшло достатньо часу. Також не голодуйте півдня, щоб потім добряче повечеряти.

Це такий самий стрес для організму, як і постійне переїдання.

Не поєднуйте алкоголь із жирним і солодким

Клітковина і білок краще поєднуються з алкоголем, ніж прості вуглеводи і тваринні жири. Тому краще поєднувати алкоголь із нежирними салатами і білком — птиця, біла риба, морепродукти.

А ось із солодким, зокрема фруктами, а також жирними стравами алкоголь вступає не в найкращий союз. Також не налягайте на газований алкоголь. Так-так, я про ігристе. Такий алкоголь  дуже важкий, тому краще обмежитись одним келихом опівночі, а далі пити щось без газу, наприклад, вино або міцний алкоголь.

Однак, пам'ятайте, що кількість також має значення.

Знаю, для багатьох це звучить як заборона. Мовляв, чому я не можу випити, це ж свято. Ви можете випити, але встановіть собі ліміт. Наприклад, 2-3 келиха сухого вина або 300 г міцного алкоголю. Повірте, коли наступного дня ви прокинетеся в гарному самопочутті, ви самі собі подякуєте.

І я говорю не лише про похмілля, але і про почуття пригніченості, тому що алкоголь діє як депресант, тож наступного дня вам буде сумно.

Пийте воду

З попереднього випливає те, що коли ви п’єте тільки алкоголь, ваш організм відчуває зневоднення. Чергуйте келих алкоголю з келихом води, так ви дозволите організму швидше виводити токсини і відновлювати водний баланс.

Але це не означає, що потрібно пити колу. Пийте звичайну негазовану воду.

Замініть шкідливі інгредієнти в улюблених стравах на корисні

Наприклад, майонез можна замінити на грецький йогурт. Повірте, смак від цього не стане гірше. Навіть навпаки — ви зможете відчути смак усіх інгредієнтів.

Червоне м’ясо краще замінити на біле — курку, індичку. А замість смаження краще запекти продукти. Якщо говорити про олів’є, то ковбасу часто змінюють на відварне пташине м’ясо, і це правильно. Хтось навіть змінює картоплю на квасолю. Скажу вам чесно, що так неймовірно смачно!

Таких прикладів безліч, головне — знайти корисні рецепти. Я, наприклад, щороку роблю добірку корисних новорічних рецептів. Підпишіться на тих, хто готує здорові страви, і експериментуйте!

Повертайтеся до звичного режиму поступово

Чомусь багато хто думає, що зараз тиждень поїм, а потім сяду на дієту. Не виснажуйте себе після свят голодуваннями, детоксами, тренуваннями. Наш організм так влаштований, що коли він піддається таким випробуванням, чекайте на зрив. Не потрібно впадати у крайнощі — почніть із простих речей.

Лягайте спати у період 22-23:00

Це дозволить вам швидше повернутися до режиму і налаштуватися на робочий лад.

Не пропускайте сніданок

Це найважливіший прийом їжі. І від нього залежить, яким буде ваш день. У ньому обов’язково мають бути вуглеводи (каші, цільнозерновий хліб), білки (яйця або сир), клітковина (овочі або фрукти) і рослинні жири (авокадо, рослинні олії, горіхи тощо).

Повертайтеся до спорту

Неважливо, до якого. Головне — до того, який любите. Якщо танці — танцюйте, теніс — грайте, біг — бігайте!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: