58-му Венеційську бієнале ще до офіційного відкриття назвали La biennale Donna або «жіночою бієнале». Дійсно, Австрію, Францію, Ірландію та інші країни в цьому році представили жінки-митці.
читайте також
Україна, яку представила Жанна Кадирова, також не стала винятком – вперше за роки незалежності в головному проекті бієнале взяла участь українська художниця. Ба більше, роботи Жанни в межах головної теми May you live in interesting times представлені одразу на двох локаціях: проект Market – в Арсеналі, а роботи з серії Second Hand – в центральному павільйоні в Джардіні.
Проект Market Жанна возить на світові ярмарки – від Art Miami до Kyiv Art Week. Ця інсталяції створена з улюблених матеріалів художниці – кахелю, цементу, бетону, які зображують локальні товари та продаються «на вагу» за універсальною ціною: одиниця місцевої валюти за грам. Щоразу експонати адаптуються під місцевий ринок: у США це були фрукти, в Україні – сало й ковбаса, у Венеції з’явилися й місцеві спеціалітети.
Концептуальний проект Жанни Кадирової Second Hand ми вже бачили в груповій експозиції «Свій простір» у київському Pinchuk Art Centre: одяг, «пошитий» з плитки, яку Жанна знайшла на території Дарницького шовкового комбінату, що працював ще за радянських часів. Авторка замислюється про історичну пам’ять, архітектуру та про долю старих будівель, переосмислює долю минулого в сьогоденні. Одяг – це її метафора.
Бієнале триватиме до листопада, та наразі Жанна поїхала з Венеції. Але планує повернутися знову, розповіла художниця JS: «Для мене атмосфера Венеційської бієнале була дуже робоча, було багато роботи, я невчасно завершила монтаж. Навіть не дивилася інші роботи, не було часу! Тільки ті два проекти, в яких я беру участь, в Арсеналі й у павільйоні Джардіні. Експозиція сподобалася, дуже багато цікавих робіт, на жаль, всіх авторів не пам’ятаю. Тому виділити когось навіть не зможу, треба повертатися до Венеції! Вирішила себе не мучити й подивитися все пізніше. Звичайно, мені було приємно взяти участь у такій знаковій виставці».
«Ще серед вражень: робота куратора, його підхід був мені дуже цікавий (директор лондонської галереї Hayward Gallery, Ральф Ругофф. – прим. редакції). Він трактував мої роботи в зовсім іншому контексті. Я не стала наполягати, просто цікаво, що їх в принципі можна трактувати інакше, не так, як художник трактує сам себе. Що стосується проекту Market, ми навіть не стали виставляти його попередню історію: що це питання знецінення мистецтва, продаж мистецтва «на вагу» й таке інше», – додає Жанна.
Також художниця визначила найближчі творчі плани: «У моїх подальших планах – участь у бієнале в Любляні, в Словаччині. Їду туди 4 червня. Потім буду будувати дві скульптури в українському місті Покровськ. Це паблік-арт, вони були заплановані ще з минулого року».
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: