Як розуміти мистецтво? Лайфхаки від експерта
Л

іка Співаковська — галеристка, засновниця Spivakovska ART: EGO gallery, керівна партнерка MANDARIN MAISON art gallery.

Коли я представляюся галеристом, більшість потуплює погляд і відповідає: «Оу, я нічого не знаю про галери». Згаданий жарт, звичайно, може зрозуміти лише той, хто знає різницю між «галерою» та «галереєю», але якщо вас зацікавив заголовок, і ви читаєте це, то впевнена, вам це можна не пояснювати.

Друга найпоширеніша відповідь: «Оу, я нічого не розумію в мистецтві». І тоді логічно запитати, а чи багато ми, люди, розуміємо у співі птахів чи цвітінні квітів? Просто припустімо, що мистецтво — це певний феномен. Він існує і радує нас. Ну і, зрештою, переживати нема про що: мистецтво нас теж не розуміє!

Третій і найпоширеніший міф у тому, що, здається, треба знати всіх художників та їхні роботи за всі століття існування людства, але це не так. На планеті із семи мільярдів людей немає жодного арткритика, який міг би з точністю назвати всі наявні роботи — бо їх значно більше, ніж сім мільярдів.

Сподіваюся, значність цих цифр говорить сама за себе, і тепер точно можна не хвилюватися, заходячи до музею.

Отже, щоб розуміти мистецтво, потрібне лише одне: дивитися і слухати себе.

Парадоксально, здавалося б. Адже завжди хочеться запитати: «А що мав на увазі автор»? Але це насправді лише супровідна інформація. Головне — чи вам хочеться взагалі запитати про це, тобто, чому саме певна робота викликала інтерес?

Я, коли розбираю фотоплівку після рандеву по музеях, завжди зустрічаю ту саму картину: машинально фотографую роботи, де є ламане людське тіло. Мені подобаються вигин, пози, натура, але при цьому абсолютно не важливі стиль, напрямок або техніка. Це моє спостереження за собою, і тепер настає час поставити лише одне питання: чому це приваблює мене, що особисто  шукаю я і що знаходжу поряд із такими роботами?

Отже, перший і найпростіший лайфхак: влаштувати собі день музеїв та галерей, а ввечері зняти свідчення з фотоплівки. Ви дізнаєтеся, що спільного між роботами, які вам сподобалися. І ось тепер вам буде цікавіше дізнатися про авторів та про напрями, у яких вони працюють.

Другий лайфхак, який значно полегшує марафон пізнання мистецтва, полягає в тому, що не потрібно вивчати авторів та їхні окремі роботи. Щоб мати загальне уявлення і почувати себе впевнено у галереях, потрібно лише розібратися в історії, а через неї — у напрямах та стилях. Ви здивуєтеся, але на це піде всього півтори години. Далі можна вибрати течії, що сподобалися, а тоді вже вивчати їх більш поглиблено. Розібравшись у течіях, ви зможете легко визначити абстрактний експресіонізм від сюжетного живопису, і навіть «гори сміття» посеред музею перестануть викликати нерозуміння: ви сміливо називатимете їх «концептуалізмом», викликаючи захоплення у всіх менш обізнаних друзів.

Третій лайфхак криється в моєму улюбленому питанні вченої в галузі нейронауки, психолінгвістики та теорії свідомості Тетяни Чернігівської: «Чому собаки не ходять до музею?»

Не впевнена, що собаки вміють захоплюватись. Але ми з вами — вміємо! Мистецтво — незалежно від того, творець ти чи спостерігач, — викликає емоції, здивування, захоплення чи неприйняття, але так чи інакше саме воно робить нас людьми на верхівці вінця еволюції. Тому, заходячи до музеїв, просто радійте, що ви вже тут.

Ну і четверта, остання у цій статті підказка: знайдіть свого провідника. Це може бути куратор, галерист, мистецтвознавець. Важливо, щоб він говорив зрозумілою для вас мовою і простими словами міг відкрити завісу таємничості у розумінні мистецтва.

Я проводжу такі кураторські зустрічі в MANDARIN MAISON art by Spivakovska gallery, де за пів години на прикладі представлених у нас авторів з різних течій розповідаю про стилі та напрями, смисли та задуми авторів, як і про те, чому «Чорний квадрат» Малевича — не лише привід для мемів, а й приголомшливий шедевр.

Запрошую на чаювання з мистецтвом. Деталі на gallerist.com.ua.

Фото – Марина Рибалко, у межах фотопроєкту Relations

Написати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: