Коштовності — найбезпечніший спосіб інвестицій: чому та в що саме вкладати кошти
Ірина Омельченко — ювелірна експертка, стилістка і гемологиня, сертифікована інститутом HRD Antwerp (Бельгія), SSEF та Gubelin (Швейцарія).

 ВИСТАВКА THAILAND GEMS & JEWELRY

Декілька днів тому в США «луснуло» відразу декілька великих банків зі списку найкращих кредитних установ за версією Forbes. Загалом за один день торгів вони втратили 52 мільярди доларів від своєї вартості. Ці події на американському фондовому ринку вкотре змусили увесь світ замислитися над тим, як зберегти свої фінанси та уникнути ризиків, пов’язаних з інвестиціями.

Ми вкотре переконалися, що дорогоцінне каміння є одним із найбільш стабільних та рентабельних об’єктів для інвестування в історії. Але головною умовою грамотного інвестування фінансів у дорогоцінні камені є знання та досвід професіонала, який обирає їх для вас. І щоб бути в курсі подій, що відбуваються на ринку дорогоцінних каменів, наприкінці лютого за традицією я вирушила на виставку Thailand Gems & Jewelry Fair, яка пройшла в Бангкоку.

Саме тут завжди представлений найкращий у світі вибір кольорових коштовних каменів «із перших рук» компаніями, які займаються закупівлею дорогоцінної сировини на аукціонах, потім — огранюванням та реалізацією. І саме сюди з’їжджаються колекціонери та поціновувачі дорогоцінних каменів з усього світу. Саме в Азії культура носіння кольорового дорогоцінного каміння (сапфірів, рубінів, смарагдів) має найвищий рівень у світі. Тут менше цінують діаманти, а кольоровим дорогоцінним каменям приділяється особлива увага.

ТЕНДЕНЦІЇ В ОЦІНЦІ ВАРТОСТІ КОЛЬОРОВИХ ДОРОГОЦІННИХ КАМЕНІВ

Сьогодні можна з упевненістю говорити, що на ринку кольорового дорогоцінного каміння відбувається значне зростання цін. Так, вартість сапфірів та смарагдів зросла на 30 % у порівнянні із даними жовтня 2022 року. Таке зростання пов’язане не просто зі зниженням темпів видобутку, а з відсутністю дорогоцінної сировини як такої, у надрах землі.

Хочу зазначити, якщо ще 2–3 роки у всіх швейцарських гемологічних інститутах говорили про те, що якщо сапфір і рубін (які належать до однієї групи каменів — корунди) облагороджені лише впливом температури, ринок визнавав ці дорогоцінні камені цінними поряд із натуральними.

Сьогодні ж ринок диктує умови, за яких порівнювати натуральний сапфір та натуральний, але облагороджений впливом температури, не можна. Адже різниця у вартості таких дорогоцінних каменів становитиме 2,5 раза. Тобто навіть якщо йдеться про нагрівання температурою без будь-якого іншого впливу, різниця у вартості колосальна.

Варто сказати, що така ж тенденція спостерігається і в ситуації зі смарагдами. Вартість смарагдів, які були облагороджені, та смарагдів такої ж якості, але які не піддавалися процесу облагородження, відрізнятиметься у 2 рази.

Що ж стосується вартості рубінів, їхня ціна, як і раніше, висока. Причому висока настільки, що рубін із походженням Mozambique, не облагороджений температурою, може сягати у вартості 30–40000 $ за 1 ct при розмірах каменя 3–4 ct. Зрозуміло, тут до уваги береться і колір каменя, і його чистота, і гра. А щодо рубінів з походженням Burma, то з такими ж характеристиками їхня вартість може сягати 100 000 $ за 1 ct!

ОБЛАГОРОДЖЕННЯ ДОРОГОЦІННИХ КАМЕНІВ

Для кожної групи дорогоцінних каменів сьогодні існують свої методи поліпшення показників якості. Є такі, які є прийнятними на ринку, наприклад, вплив температурою (для групи корундів), і є такі, які абсолютно неприйнятні.

До другої категорії належить спосіб облагородження рубінів за допомогою кобальтової обробки (cobalt treatment). Камені, характеристики яких було поліпшено за допомогою цього методу, не є інвестиційними. Такий рубін буде коштувати 50–100 $ за 1 ct.

Якщо рубін заповнений склом (glass-filled), то його вважатимуть рубіном лише умовно за своїм походженням, але ніякої цінності він не матиме (5–10$ за 1 ct).

Дифузний спосіб облагородження сапфірів теж є неприйнятним. Це досить грубий метод облагородження. Технічно це нагрівання каменя у присутності якихось активних хімічних добавок. Колір змінює лише поверхня каменя, тобто якщо камінь розпиляти навпіл, усередині він буде не змінить колір.

Сьогодні деякі методи облагородження, нехай і прийнятні на ринку, можуть значно знижувати вартість каменя в порівнянні з натуральним дорогоцінними каменями, що не піддавалися обробці.

ПОХОДЖЕННЯ КАМЕНЯ

Чи впливає походження дорогоцінного каменю на його вартість? Безперечно, так! Адже саме рідкістю з погляду видобутку пояснюють цінність каменя та, відповідно, його високу вартість. Так, наприклад, найдорожчі і найкращі смарагди мають походження Columbia, а вартість смарагду, що має походження Zambia, при абсолютно таких же параметрах якості буде в 4–5 разів нижчою.

Щодо сапфірів, наприклад, видобуток каміння походження Kashmir було давно припинено. І сьогодні знайти такі камені можна лише на вторинному ринку. При цьому рідкісними, але все ще доступними на ринку є сапфіри високої якості, видобуті на Шрі-Ланці, Мадагаскарі та в Таїланді.

Сьогодні мережа ювелірних бутиків Il Cammeo пишається тим, що є офіційним представником ювелірних будинків, як-от Lombardi by New Italian Art, Leo Pizzo, Recarlo, Garavelli та інших, які обирають найкращі в світі коштовні камені та створюють унікальні прикраси, варті того, щоб називатися витворами ювелірного мистецтва і з гордістю передаватися із покоління в покоління.

ДОРОГОЦІННІ КАМЕНІ ТА ЇХНІ АНАЛОГИ

Важливо розуміти, що натуральні дорогоцінні камені не мають нічого спільного з їхніми синтетичними аналогами, якими сьогодні заповнений ринок. І наявність сертифіката до дорогоцінного каменя не є гарантією успішної покупки. Адже важлива не наявність сертифіката, а вміння читати та розуміти, що саме в ньому написано. А потім, взявши до рук камінь і лупу, переконатися, що характеристики самого каменя відповідають характеристикам цього сертифіката. І тільки після цього гемолог може зробити висновок, чи варто його купувати.

ЗНАННЯ ТА ДОСВІД ГЕМОЛОГА

Якщо ви бажаєте володіти правильним дорогоцінними каменями, які не тільки збережуть свою цінність, а й збільшать її з роками, завжди звертайтеся за консультацією та покупкою до гемолога, який володіє знаннями та досвідом роботи на ринку. Саме комбінація цих двох навичок захистить вас від неправильної покупки.

Тут не досить того, аби лише мати спеціалізовану освіту,  треба бути практиком. Подумайте, чи ви хотіли б, щоб вам зробив операцію хірург, який просто має диплом? Чи ви все ж таки звернулися б до практикуючого хірурга, у якого вже є досвід?

Світ сьогодні все більше інвестує фінанси у дорогоцінні камені, оскільки саме вони, століттями демонструючи стабільне зростання вартості, залишаються найбільш надійною та грамотною інвестицією.

При покупці дорогоцінних каменів не ставте собі за мету купити дешевше, ставте за мету купити правильний дорогоцінний камінь. Адже безкоштовним, як і дешевим, може бути лише сир у мишоловці. На світовому ринку ціна дорогоцінних каменів завжди зафіксована у відповідності до сукупності їхніх характеристик. І якщо вам пропонують купити дешевше, ніж ціна каменя на ринку, це означає лише одне — у перспективі виграєте не ви, а виграють на вас.

Інвестуючи свої фінанси в дорогоцінні камені, пам’ятайте, якщо йдеться про камінь вартістю вище 150 000 $, вашу угоду обов’язково має супроводжувати гемолог. Тут важливо обрати найкраще з усього можливого, адже компроміси можуть стати причиною значних фінансових втрат.

Усі представлені ювелірні вироби — із колекцій бренду Lombardi by New Italian Art, їх можна придбати у мережі бутиків Il Cammeo.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: