«Жінки в благодійності»: легенда Сходу — Шейха Моза
Єлизавета Ястремська — українська модель, володарка титулу «Міс Україна Всесвіт–2020», громадська діячка.

Українська модель, володарка титулу «Міс Україна Всесвіт–2020» та громадська діячка Єлизавета Ястремська продовжує свій блог на JS серією дописів, присвячених жінкам у благодійності. Жінки, що змінили світ своєю чуйністю та любов’ю. Жінки, що трансформували систему без зброї чи конфлікту, крізь відкрите серце і щире бажання зосередити зусилля на підтриці тих, хто потребує.

Доброчинність — один із напрямків, якому Єлизавета приділяє особливу увагу у межах власної діяльності, організовуючи тематичні бранчі на підтримку важкохворих дітей та дітей-сиріт. Сьогодні вона ділиться власними роздумами про Шейху Мозу — відому філантропку і жінку-легенду Сходу.

Найстильніша жінка арабського світу, fashion-ікона, сіра кардиналка Перської Затоки, жінка-легенда Сходу, руйнівниця стереотипів — як тільки не називали Шейху Мозу представники преси. Втім, практично завжди в цих заголовках зчитувалися шана і захоплення. Будучи  представницею правлячої верхівки країни, їй вдалося поставити себе так, що її особисте визнання іще більше покращувало імідж країни.

Шейха Моза — помітне ім’я на світовій арені, у тому числі й політичній. Хтось відмітить, що бути впливовою, а позаяк, і знаною благодійницею, коли твій чоловік (колись) чи син (тепер) керують країною — легко. Втім, не всі перші леді заслужили подібну славу реформаторки і рушійної сили прогресу в максимально патріархальній державі. Не вдаючись в подробиці усієї біографії Шейхи (а вона в неї, безумовно, цікава та варта уваги), зосередимося на трьох «правилах», які можна винести з життєпису арабської філантропки.

Шейха Моза

Отримай гідну освіту

Шейха Моза бінт Насер аль-Міснед здобула освіту в галузі соціології в Національному університеті Катару, закінчила магістерську програму «Державна політика», а згодом стажувалася у провідних вишах США. Наразі має почесні докторські звання Вірджинського університету, Техаського A & M університету, університету Карнегі-Мелон, Імперського коледжу Лондона та Джорджтаунського університету. Варто зазначити, що цінність здобутої освіти Моза провела червоною лінією через усе життя і доклала максимум зусиль, щоб катарські жінки мали право отримувати вищу освіту і не ловили на собі косі погляди, як це було, коли сама Шейха була студенткою.

«Вона відкрила двері для жінок», — кажуть про неї сьогоднішні випускниці вишів.

«Катар був зовсім іншим ще 20 років тому. Раніше на жінку, яка відвідувала «змішаний» університет, дивилися, як на паранормальне явище. Тепер же люди бачать в катарських жінках лідерів, а не їхню жалюгідну подобу. Жінки проявляють себе завдяки освіті, і суспільство починає змінюватися».

 Заяви про себе

Друга дружина колишнього шейха Катару Хамада бін Халіфа Аль Тані зуміла стати першою багато в чому. До прикладу, першою дружиною східного лідера, яка супроводжувала чоловіка на всі офіційні прийоми. Першою замінила чадру і нікаб на стильний тюрбан (і хай зроблено це було з дозволу чоловіка, але, як-то кажуть, «потяг змін уже не зупинити»). Проте Моза не була б собою, якби дозволила світовому товариству говорити про себе виключно в контексті стилю та зовнішнього вигляду.

«У нас є багатство, тому не використовувати наші гроші для створення суспільства, базованого на знаннях, було б вкрай нерозумно», — якось заявила вона.

Шейха сказала — Шейха зробила. З її ініціативи створили «Освітнє місто» у Катарі. Головна перевага цього університетського містечка — можливість відвідувати лекції американських професорів. За підтримки Мози в Катарі відкрили філії міжнародних університетів, як-от: університет Карнегі–Меллон, Вища школа економічних досліджень (Париж), Північно-Західний університет, Джорджтаунська школа дипломатичної служби та інші. У 2003 році Шейха Моза стає спеціальним послом ЮНЕСКО з базової та вищої освіти. Тоді ж лідерка також стала засновницею фонду EAA (Education Above All), який допоміг понад 10 мільйонам людей з неблагополучних сімей стати на ноги.

 Не зупиняйся на одному

Освіта — це, звісно, база. Але не освітою єдиною благодійники покращують світ. Шейха Моза, яка поставила собі за мету перетворити Катар на прогресивного лідера регіону, впевнено рухається в заданому напрямку. Так, наприкінці 2000-х катарці вирішили посягнути на святе місце всіх технологій та розробок — Кремнієву долину. І вже в 2009 році Моза відкрила Катарський парк наук та технологій QSTP, який спочатку залучив близько 300 млн інвестицій, у тому числі і таких світових гігантів, як Microsoft, Shell та General Electric.

Саме вона створила Арабський демократичний фонд для заохочення розвитку вільних медіа та громадянського суспільства. Зокрема, підтримує діяльність відомої телевізійної мережі «Аль-Джазіра», а також створила дитячий арабськомовний телеканал Al Jazeera Children’s Channel. У списку проєктів невгамовної Мози Музей сучасного мистецтва Катару, Катарська цифрова бібліотека, створення Вікіпедії арабською мовою, катарський філармонійний оркестр та Катарська академія лідерства. І є така думка, що це ще далеко не межа. 8 онуків «катарської принцеси, котра не старіє» — лише хороший стимул не зупинятися, щоб залишити їм країну своєї мрії.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: