Кома або смерть: що вам потрібно знати про згубні наслідки детоксикації
Софія Рожко, дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences, про необхідність детоксу, побічні ефекти та поширені міфи.

Софія Рожко — дипломований нутриціолог ірландського Institute of Health Sciences і засновниця школи правильного та свідомого харчування theBODY school — розповіла, коли потрібно утриматися від детоксу, а коли — скористатися цією процедурою.

Що таке детоксикація?

Детоксикація — це виведення токсичних речовин з організму. Зазвичай, цей процес здійснює печінка.

Термін часто застосовують, описуючи лікарські заходи, спрямовані на виведення з організму токсинів зовнішнього або внутрішнього походження — терапія різних отруєнь, гемодіаліз, детоксикація при сепсисі тощо.

В альтернативній медицині використовується для позначення процедур або вживання спеціальної їжі з метою виведення токсинів, шлаків і всього, що «криво лежить».

Найголовніший міф про детокс — те, що є шлаки і токсини, які потрібно виводити. Їх в організмі не буває.

Існує таке поняття — кінцеві продукти метаболізму. Наприклад, при розпаді білка утворюється сечовина. Ці продукти розпаду не накопичуються в печінці чи нирках, а постійно виводяться з жовчю і сечею. Розуміння того, що органи є фільтром, час від часу забувається, а це помилково і суперечить фізіології.

Коли необхідний детокс?

Зазвичай, здоровій людині жодні спеціальні детокс-процедури не потрібні. У нашому тілі є ряд ферментів, а також печінка, нирки, легені і кишечник, які знешкоджують і виводять різні сполуки, що, так чи інакше, з’являються в нашому організмі.

Спеціальні медичні процедури для виведення з організму токсинів необхідні лише у вкрай складних випадках.

На сьогодні немає достовірних даних, що підтверджують користь детокс-дієт.

Кому категорично заборонений детокс?

Часто в людей уже є синдроми мальабсорбції (недостатність всмоктувальної функції кишечника) і мальдигестії (недостатність травної функції шлунково-кишкового тракту) або дефіцит маси тіла. Такі люди схильні продовжувати шукати способи виведення абстрактних «токсинів».

Якщо при подібних станах організму людина харчується незбалансовано або, що гірше, практикує різні екстремальні процедури очищення, можна отримати «в подарунок» хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту.

Якщо вам дійсно необхідна детоксикація за станом здоров'я, цей процес потрібно проходити тільки під наглядом фахівця.

Він бачить ситуацію збоку і розуміє проблему в комплексі, що дозволить уникнути проблем при плануванні дієти і попередить втрату часу та грошей на дорогі псевдонаукові процедури.

Побічні ефекти детоксикації

Зазвичай під детоксом мають на увазі смузі, різні соки або голодування. Якщо самостійно влаштовувати собі такі дні, є ризики для здоров’я.

Наприклад, часто на детоксі не вистачає білка, жирних кислот та інших необхідних поживних речовин. Однотипність раціону — концентрація тільки на білках, жирах або вуглеводах, простіше кажучи, це ті самі дієти, у яких щось обмежується.

У людини, яка тривалий час дотримується подібного способу харчування, може розвинутися метаболічний ацидоз — порушення кислотно-лужного балансу в організмі, що призводить до надмірної кислотності у крові.

Метаболічний ацидоз може призвести до коми та смерті.

Особливо це стосується невиявлених форм цукрового діабету. Один із двох дорослих з діабетом залишається недіагностованим, а це — приблизно 232 мільйонів осіб, більшість із яких страждає на діабет 2-го типу.

Ще під детоксом часто мають на увазі процедури для очищення. І тут вступає в гру другий міф: що у товстому кишечнику може відбуватися гниття продуктів та його потрібно «вимивати». Щоденні клізми можуть викликати зневоднення, втрату електролітів і погіршити нормальну роботу кишечника.

Усе це може порушити склад мікробіотів — мікроорганізмів, які виконують корисні функції.

Це стосується й інших «очищувальних» методів, наприклад, різних проносних БАДів, гідроколонотерапії, «крапельниці здоров’я», введення кисню до всіх можливих отворів і порожнин. Список можна ще довго продовжувати.

Нічого з цього не потрібно робити без призначення лікаря і показань за станом здоров'я.

Що ж можна робити самостійно?

Детокс —  це насамперед збалансоване харчування, де значну частину займає рослинна їжа. По суті, це може бути дбайлива термічна обробка продуктів, мінімізація цукру, алкоголю та кофеїну.

 

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: