Втрачені коштовності: спадок могутньої італійської династії Савоя
Ірина Омельченко — ювелірна експертка, стилістка і гемологиня, сертифікована інститутом HRD Antwerp (Бельгія), SSEF та Gubelin (Швейцарія).
У

всі часи династії монархів володіли незліченними скарбами, які збирали та передавали від покоління до покоління. Унікальні коштовності з рідкісними дорогоцінними каменями служили символом величі роду та статусу, зберігаючи нерозривний зв’язок поколінь. Саме коштовності здатні розповісти нащадкам про життєвий шлях роду, про незабутні історії кохання та неймовірні коштовні подарунки, на які колись чоловіків родини наштовхнули безмежні романтичні почуття. Однією із таких знатних родин є колишня королівська родина Італії — династія Савоя, яка свого часу володіла унікальними коштовними скарбами.

Коштовності родини Савоя створювали виключно на замовлення найкращі ювеліри свого часу. Так, наприклад, Мусі був придворним ювеліром родини та представником однієї з найдавніших ювелірних династій Європи. Це підкреслює той факт, що грамотна покупка коштовностей як сімейної реліквії — це, найперше, коли дорогоцінні камені для вас обирає професіонал. Адже важливо обрати саме той камінь, який назавжди збереже цінність.

Нащадки династії Савоя — Маріна Дорія та Вітторіо Еммануеле із сином — Еммануеле Філіберто та його дружиною Клотильдою Куро

Звісно, не кожна королівська родина мала можливість зберегти фамільні коштовності до сьогодні. Причиною, здебільшого, були непередбачувані історичні та політичні події. Саме така доля спіткала колись скарби родини Італії.

Нащадки знатного роду Савоя часто є гостями масштабних світських заходів, показів на світових тижнях моди та виставок, але офіційно династія втратила свої права та спадщину далекого 1946 року. А в лютому 2024 року помер Вітторіо Еммануеле — єдиний син останнього короля із родини Савоя Умберто ІІ.

Два роки тому в ЗМІ промайнула звістка, що спадкоємці колишньої королівської родини Італії вимагають повернути їм коштовності на сумму 300 млн євро, які були конфісковані, коли країна скасувала монархію через підтримку королівськими особами фашистів та особисто Беніто Муссоліні.

Йдеться про велику колекцію королівського Савойського дому у вигляді тіар, кольє, брошок і сережок, яка зараз перебуває у сховищі банку Італії в Римі. Подейкують, що колекція налічує близько 6000 діамантів та 2000 перлин.

Династія Савоя — рід, що правив з XI століття графством Савоя і маркграфством Суза, з 1416 — Савойським герцогством, з 1720 — Сардинсько-П’ємонтським королівством і з 1861 року — Італійським королівством. У свій час влада Савойського дому поширювалася і на інші території, включаючи Во і Ніццу.

Еммануеле Філіберто із дружиною Клотильдою Куро та доньками — Вітторією та Луїзою

Неочікувані повороти історії

Розпочинається сумна історія про втрату коштовних скарбів дому Савоя 29 липня 1900 року, коли помирає король Умберто I, убитий анархістом Гаетано Бреші. Через чотири дні королева Маргарита доставляє коштовності корони своїй невістці, королеві Елені, із супровідною запискою та описом коштовностей.

Королева Маргарита, дружина Умберто І, у своїх знаменитих перлах

З цього моменту скарби Савоя зберігатимуть у сейфі, і щоразу, коли королева захоче вбратися у них, їй доведеться подавати офіційний запит із квитанцією про повернення.

Прикраси ювелірного дому Lombardi by New Italian Art з діамантами, смарагдами, сапфірами

Друга світова війна

Триярусна чорна шкіряна коробка з синьою оксамитовою підкладкою міститься в сейфі № 3 Квірінальського палацу. Минуло чотири десятиліття після вбивства короля. Це сталося 6 вересня 1943 року, коли у розпал Другої світової війни новий король Вітторіо Емануелле III, який збирався тікати зі столиці, наказав: «Ці коштовності потрібно зберігати у безпеці!».

Так, скарби опиняються в банку Італії в секретному сховищі, але ненадовго. Незабаром ситуація погіршується, Італія опинилася в руках німецьких фашистів, які не соромляться незаконно відбирати будь-що, включаючи королівські активи.

Німецький офіцер показує бухгалтерії міністерства написаний самим фюрером наказ про доставку скарбу. Але відповідь була підготовлена завчасно: «Король утік і все забрав із собою». Під час перевірки сейфа виявилось, що скарби зникли».

Насправді коштовності перенесли в надійну та таємну схованку — тунель, який було створено ще у XVI столітті та який з’єднує підземний Квірінальський палац із Палаццо Барберіні.

Прикраси ювелірного дому Lombardi by New Italian Art з діамантами та сапфірами

Кому ж належать коштовності Савоя?

Савойський скарб залишався в тунелі до 1946 року, коли Італія стала республікою. Деякий час тому король зрікся престолу на користь свого сина Умберто II, й останній після референдуму попросив зустрітися з новим губернатором Луїджі Ейнауді, щоб показати йому ту саму синю оксамитову коробку:

«Як наслідок останніх подій, я бажаю, щоб Королівські коштовності не потрапили негайно до рук комісара, який міг би вжити поспішних заходів і, можливо, здійснити розподіл і передачу, що не відповідає історичній справедливості. Це коштовності, привезені королевами та принцесами Савойського дому… Я хотів би, щоб їх зберегли в банку Італії, щоб потім доставити законній особі».

І саме за те, кому належить право володіти прикрасами, експерти сперечаються майже вісімдесят років. Кому насправді по праву належать коштовності? Спадкоємцям родини Савоя чи Італії? Пізніше Луїджі Ейнауді напише у своїх щоденниках, вихваляючи скрупульозність короля Умберто II: «Можна вважати, що скарби належать не державній власності, а королівській родині». Дебати все ще тривають…

Прикраси ювелірного дому Lombardi by New Italian Art з діамантами та рубінами

Скарби Савоя: що це?

У своєму щоденнику маркіз Фальконе Люциферо, який 1946 року взяв під свій контроль коштовності, щоб передати їх банку Італії, писав: «Я вперше бачу коштовності корони, вони справді чудові і коштують більше мільярда!».

З цього моменту коштовності зачинили в чорному шкіряному футлярі, що скріплений одинадцятьма печатками. Ніхто не знає, що саме міститься в скриньці.

У книзі «Коштовності Савойського дому», написаній істориком ювелірного мистецтва Стефано Папі разом із принцесою Марією Габріеллою Савойською, йдеться про різні комплекти коштовностей, придбані Карло Альберто в середині XIX століття — як подарунок своїй невістці Марії Аделаїді з Австрії. У документах йдеться про тридцять діамантів круглої форми огранювання вагою 408 грамів (що дорівнює 102 каратам сьогодні), закріплених ювеліром Гаетано Бартоліно у вишукане намисто.

Прикраси ювелірного дому Lombardi by New Italian Art з діамантами

Окрім того, серед схованих коштовностей Савоя є багато виробів, виготовлених ювеліром Мусі з Турину, включаючи діадеми, сережки та браслети. Але до сьогодні достеменно невідомо, що зберігається в банку Італії з цих коштовностей і що натомість залишилося частиною приватної спадщини Савоя, оскільки інформацію було зафіксовано на основі кількості дорогоцінних каменів і перлин, а не на даних про конкретні коштовні прикраси.

Скільки коштують коштовності дому Савоя? Думка Джанні Булгарі

Афіни, Греція, 1962 рік, Марія Беатріс і Вітторіо Еммануеле Савойський у фоє готелю в очікуванні вечірки з нагоди святкування весілля дона Хуана Карлоса Бурбонського і Софії Грецької

Відповідно до писань, 6732 діаманти і 2000 перлин було збережено. Вважається, що зараз вартість становить 300 мільйонів євро. Але думки все ще суперечливі.

У липні 1976 року скриньку знову відкрили в присутності ювелірів Джанні Булгарі та Тіто Веспасіані після того, як виникли чутки про крадіжки та значні втрати. Коли футляр нарешті було відкрито, скарб виглядав недоторканим, але вартість була не такою високою, як очікувалося.

Прикраси ювелірного дому Lombardi by New Italian Art з білими та жовтими діамантами

Тіто Веспасіані, тодішній президент Асоціації римських золотарів, оцінював вартість у кілька сотень мільйонів. А Джанні Булгарі (бізнесмен та член родини засновника ювелірного дому Bulgari), якого роками пізніше запитали про коштовності Савоя, відповів: «Про той огляд 1976 року я пам’ятаю лише те, що вигукнув, побачивши їх: “Чи можливо, що скарб Корони Королівства — це…?”…

Що не зберігається в банку Італії? Діадеми та коштовності, включно з весільною тіарою Клотільди Куро

Безумовно, не всі савойські коштовності зберігаються в банку Італії. Підтвердженням цього є те, що в 2007 і 2021 роках спадкоємці Савоя організували два аукціони, де були виставлені деякі із найбільш цінних предметів, включаючи знамениту тіару Musy з натуральними перлами та діамантами вартістю понад 1 млн євро (ім’я покупця не розголошується).

Остання королева родини Савоя — Марія Хосе Бельгійська — в тіарі Musy, що була виготовлена ювеліром Мусі із золота, діамантів і перлів. Прикрасу успадкував Умберто II після смерті королеви Маргарити. Марія Хосе одягла тіару в день свого весілля і залишила у спадок своїй невістці Марині Дорії

Копенгаген, 2004 рік, принцеса Марина Дорія у тіарі Musy на весіллі принца Данії Фредеріка з Мері Дональдсон

Точно відомо лише те, що в сховищі немає ні знаменитого 10-рядного намиста королеви Маргарити з 684 перлинами, ні діамантової тіари з лавровою гілкою та ромашкою в центрі, подарованої Вітторіо Еммануеле II його невістці Маргариті, ні тіари з рожевими турмалінами (подарунок королеви Марії Терези Сардинської принцесі Єлизаветі Саксонській 1850 року), яка є частиною комплекту, до якого також входять намисто, брошка з трьома підвісками, сережки та два браслети.

Парюра була створена із взаємозамінними комплектами коштовних каменів: із рожевими турмалінами, рубінами і сапфіри. Наприклад, принцеса Марія Габріелла вбиралася у цю парюру із сапфірами.

А ось Клотильда Куро зʼявлялася у коштовному гарнітурі, обравши варіант з рожевими турмалінами овальної форми, у день її весілля з Емануеле Філіберто, племінником останнього короля Італії, 2003 року.

Нащадки родини Савоя — Клотильда Куро та Еммануеле Філіберт в день їхнього весілля

«Італія повинна вчинити так, як було б правильно, і повернути коштовності моїй сім’ї», — заявив в інтерв’ю The Daily Telegraph принц Еммануеле Філіберт, онук Умберто II. Ціна коштовностей нас не цікавить. Для нас важливіша їхня історична цінність, і вони дорогі нашій родині як пам’ять»…

Звісно, кожен із нас замислюється про те, що ми передамо наступним поколінням. І тут прикраси — це саме те вічне та цінне, що спадає на думку. Адже саме вони створюють нерозривний зв’язок поколінь. Тому збираючи коштовності, які стануть майбутньою спадщиною вашої родини, завжди купуйте найкращі дорогоцінні камені. А в цьому питанні вам допоможе розібратися лише гемолог. Адже ні інтернет, ні книжки не здатні це зробити.

Прикраси ювелірного дому Lombardi by New Italian Art з діамантами та рубінами

Дорогоцінні камені — це особлива сфера, яку розуміє дуже вузьке коло людей. Це не про маркетинг і online. Це про знання гемолога, його досвід роботи на ринку, про довіру та репутацію.

Збирайте свої фамільні реліквії, формуйте безцінний зв’язок, обираючи найкращі у світі прикраси! Завжди думайте про якість дорогоцінних каменів, а не про те, як придбати «дешевше». Адже якщо ви хочете, щоб прикраси стали сімейною реліквією, якщо ви хочете, щоб прикраси назавжди зберегли свою цінність, купуйте «не сертифікати», а дорогоцінні камені найвищих характеристик, перевірені гемологом з міжнародною освітою та досвідом — професіоналом, у якому впевнені!

Каблучка ювелірного дому Lombardi by New Italian Art з жовтим та білими діамантами

І саме такі унікальні дорогоцінні камені назавжди збережуть у собі цінність. Памʼятайте: якщо колись ваші онуки та правнуки вирішать продати ці коштовності, надзвичайно важливим буде те, щоб якість дорогоцінних каменів була високою. Адже саме цінність та рідкість дорогоцінного каменя є головним фактором, що впливає на його вартість!

За часів Радянського Союзу у нашому суспільстві не було ні натуральних дорогоцінних каменів, ні спеціалістів, які розуміють їхню якість. Сьогодні ж, коли Україні відкритий увесь світ, колекціонування дорогоцінних каменів для нас стало важливою темою. Тому, якщо бажаєте володіти унікальними дорогоцінними каменями та збирати фамільні коштовності, обов’язково звертайтесь за консультацією до гемолога, який має європейську освіту і працює на міжнародному ринку.

Ірина Омельченко Instagram/ Facebook

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: