будь-якій сфері саме попит формує пропозицію. Але, як відомо, у минулому в Україні не було ні можливості купувати натуральні дорогоцінні камені, ні необхідності користуватися послугами гемолога, щоб зробити правильний вибір. Сьогодні ж ми набагато ближчі до європейських традицій і ринку дорогоцінного каміння, ніж будь-коли. А бажання купувати найкращі ювелірні прикраси зробило професію гемолога особливо актуальною. Адже якщо ви хочете обрати камінь, який справді має цінність і збереже її назавжди, вам необхідна консультація гемолога.
Хто ж такий гемолог? Це фахівець, який знається на якості дорогоцінного каміння. Гемологія — дуже закрита сфера, а інформація в ній доступна лише вузькому колу людей.
Адже тут має значення не тільки освіта, здобути яку з низки причин складно, а й досвід роботи гемолога на ринку. Що більше дорогоцінних каменів бачив і тримав у руках ваш гемолог, то ціннішим досвідом він володіє.
Саме поєднання знань і досвіду, а також довіра до гемолога — основні фактори, які можуть стати гарантією того, що ваш гемолог — професіонал.
Знання та досвід гемолога
Освіта гемолога — це найперше знання, отримані в міжнародних гемологічних інститутах, які одразу ж застосовуються на практиці, безпосередньо в інституті. Тобто очі гемолога (як і очі хірурга) повинні мати багатий досвід. Що більше гемолог бачить і тримає у своїх руках каменів, то вище його професіоналізм.
Ну і, звичайно ж, важливий фактор — постійна робота на ринку, адже саме ринок дає можливість і розуміння грамотного використання теоретичних і практичних знань. Оскільки завдання гемолога — знайти правильну відповідність між вартістю дорогоцінного каменя і його цінністю.
Гемологія — це наука, яка не перестає розвиватися. Адже все сьогодні в нашому світі швидко змінюється. Інститути, зі свого боку, вводять нову класифікацію кольору кольорових дорогоцінних каменів. Так, швейцарський інститут Gubelin ввів новий колір Crimson Red — для рубінів!
Крім того, ринок вигадує все нові й нові методи облагородження кольорового дорогоцінного каміння, а завдання гемолога і гемологічних інститутів розпізнати ці нові методи, щоб надати точну оцінку каменю в процесі оцінки. До того ж не всі методи облагородження кольорового каміння є допустимими і прийнятними на ринку.
Тому грамотний гемолог повинен бути в курсі всіх останніх змін як у гемології, так і на ювелірному ринку. Повірте, тут недостатньо один раз вивчити інформацію і вважати себе професіоналом.
Онлайн- та офлайн-освіта в гемології
Якщо ми говоримо про ідеальну освіту гемолога, то це, без сумнівів, освіта офлайн, оскільки саме практика в цій професії має велике значення. Отримавши одного разу гемологічну освіту офлайн, кожні 2-3 роки необхідно підтверджувати свої знання безпосередньо в інституті. Що ж стосується онлайн-освіти в гемології, це допустимо лише за умови, якщо це додаткова освіта в третьому і більше гемологічному інституті.
читайте також
Наприклад, закінчивши далекого 2011 року перший курс з оцінювання діамантів у HRD, раз на 1-2 роки я проходжу offline upgrade своїх знань та їхнє підтвердження безпосередньо в інституті HRD.
Останній upgrade був у грудні 2023 року. А в січні 2024 року, маючи багаторічний досвід роботи на ринку і пройшовши близько 20 курсів і практикумів офлайн, я пройшла онлайн-курс з оцінки діамантів в інституті GIA.
Якщо ми говоримо про кольорове дорогоцінне каміння, у цьому напрямі я пройшла курси SSEF і Gubelin. Саме швейцарські гемологічні інститути користуються найбільшою довірою у світі в оцінці та сертифікації кольорового дорогоцінного каміння. Upgrade у Gubelin був у грудні 2023 року. А в серпні 2024 року я пройшла додатково оналйн-курс з оцінки кольорового дорогоцінного каміння вже в американському інституті GIA.
Вибір каменя: теорія і досвід ринку
Перше, про що тут варто знати: якщо ви обираєте діамант, то враховується один набір критеріїв, а якщо обираєте кольорове дорогоцінне каміння — зовсім інший. Це два різні світи, і все, що ми знаємо про оцінку діамантів, неможливо застосувати до оцінки рубінів, смарагдів або сапфірів.
Якщо говорити про вибір діаманта, то тут важлива сукупність факторів. Як відомо, вартість каменя залежатиме від 4C, а саме: carat weight — розмір (вага) діаманта, color — колір, clarity — чистота, cut — огранювання.
Гемологія, як наука, стверджує, що ідеальний діамант з погляду характеристик (певний еталон) — це діамант, що має показник кольору D, чистоту IF (Internally Flawless), non-fluorescent, а також усі показники огранювання excellent (пропорції, симетрія, полірування). Ринок каже, що за розміром, наприклад, 3.00 ct такий діамант матиме неконкурентоспроможну вартість: $169 500.
Тоді як грамотний гемолог запропонує діамант вагою 3.00 ct, але з кольором F, чистотою VVS2. Такий діамант матиме вартість $100 000. Так виглядає грамотний підхід до вкладання фінансів.
У кожному конкретному випадку досвід гемолога дає змогу перевірити камінь й обрати його так, щоб діамант мав максимальний можливий розмір і високі показники якості за оптимальної вартості. Адже якщо ми говоримо про грамотне вкладення коштів, важливо досягти балансу, щоб камінь не тільки не втратив свою вартість, якщо виникне потреба його продати, а й виріс у ціні.
Якщо говорити про кольорове дорогоцінне каміння — сапфіри, рубіни та смарагди, — то тут беруть до уваги інші показники якості. На перше місце виходить колір дорогоцінного каменя, його походження, потім метод облагородження або його відсутність, а також чистота, якість огранювання і fire.
Камінь і сертифікат
Пам’ятайте, що лише наявність сертифіката до того чи іншого коштовного каменя не вбереже вас від неправильної покупки, адже це не свідчить про те, що дорогоцінний камінь є грамотним фінансовим вкладенням. Тут ви маєте бути впевнені, що ваш дорогоцінний камінь відповідає сертифікату, який до нього додається, і розуміти, що саме написано в сертифікаті, якими якостями володіє камінь, а також, на що необхідно звернути особливу увагу і чи є він грамотною покупкою.
І тут знову підхід до вибору діамантів і кольорових каменів буде різним. У випадку з діамантами для того, щоб запобігти обману і появі підроблених сертифікатів і каміння на ринку, світові гемологічні інститути ухвалили рішення ставити лазером на рундисті каменя номер і такий самий номер зазначати в сертифікаті до нього. Номери мають збігатися, але й це не є 100 % гарантією того, що сертифікат відповідає каменю, адже навіть це сьогодні навчилися підробляти.
Якщо ви, наприклад, зіткнулися з нечесним продавцем або дилетантом і не можете перевірити, чи достовірною є інформація про діамант, зазначена в сертифікаті, ви маєте щонайменше запитати, чи відповідає номер сертифіката номеру на рундисті каменя. Це змусить продавця задуматися про те, що він продає і кому! А ось визначити, чи відповідає сертифікат діаманту, зможе тільки гемолог, який спиратиметься не на номери, а на характеристики каменя!
Що ж стосується вибору кольорового дорогоцінного каменя, додаткова складність полягає в тому, що номер є тільки у сертифікаті. А на рундисті каменя не буде ніяких номерів або розпізнавальних знаків, щоб відстежити і перевірити його відповідність сертифікату.
Тобто на рундисті кольорових дорогоцінних каменів (сапфірів, рубінів, смарагдів) напису не буде. А тепер уявіть, купуючи, наприклад, найдорожчий кольоровий дорогоцінний камінь — рубін — без консультації гемолога, як ви зможете перевірити, чи відповідає камінь сертифікату? Задумайтеся про те, яка ціна помилки?
Скажімо, ви захотіли купити інвестиційний рубін вагою 3.00 ct і обрали найкращий колір — pigeon blood. Вартість такого рубіна (залежно від сукупності показників), якщо при цьому він не був облагороджений, сягатиме 90 000$ за карат. Уявіть: вага 1 ct це — всього 0.2 грама, тобто концентрація вартості тут вкрай висока. І якщо ми говоримо про 3.00 ct, вартість такого каменя сягатиме 270 000$.
Якщо ж ми обираємо рубін з такими самими показниками якості, як було описано вище, але він був облагороджений тільки температурним впливом, вартість такого рубіна сягатиме 50 000$ за 1 ct. Чи готові ви самостійно визначити, чи був рубін облагороджений і як саме, а потім взяти на себе відповідальність в ухваленні рішення про купівлю? Не думаю, що це гарна ідея.
У цьому випадку необхідно звернутися до професійного гемолога, який перевірить якість каменя, чи був він облагороджений, дасть відповідь, чи відповідає сертифікат каменю, а також чи є цей камінь інвестицією. Адже тут важливо розуміти, що є такі методи облагородження каменя, за яких він не має цінності і його не варто купувати зовсім.
Іноді на ринку можна зустріти випадки, коли до дорогого, інвестиційного дорогоцінного каменя додають два сертифікати двох різних незалежних гемологічних інститутів. Але бувають і такі випадки: людина купила камінь із сертифікатом одного інституту і вирішила перевірити якість каменя в іншому інституті. А дані, отримані в першому і другому інституті, можуть різнитися, оскільки у кожного інституту є свої стандарти якості.
читайте також
Важливо розуміти, що будь-який гемологічний інститут — це наукова установа, для якої найкращим за якістю буде ідеальний, еталонний камінь. Але ринок же поводиться зовсім інакше, намагаючись знайти баланс між ціною і якістю, оскільки основним критерієм для ринку є не еталонна якість, а те, наскільки ця якість є комерційною. І тут важливо знайти професіонала, який зможе обрати для вас найкращий камінь за оптимальної вартості.
Синтетичні vs. натуральні камені
Сьогодні у світі з’явилася велика кількість синтетичних дорогоцінних каменів: діамантів, сапфірів, рубінів, смарагдів. Їх називають lab-grown, man-made, що свідчить про їхнє походження — їх створила людина в лабораторних умовах.
Незважаючи на те, що синтетичні камені мають таку саму хімічну структуру і такі самі фізичні властивості, як і натуральні, вони не мають нічого спільного з погляду цінності з коштовним камінням, що створене природою в надрах землі в обмеженій кількості.
Lab-grown діаманти створювалися давно, але у вільному продажі на ринку з’явилися досить нещодавно. І сьогодні їхні продавці намагаються створити навколо них ажіотаж — всюди ми можемо бачити численні рекламні сюжети на кшталт: «діамант, вирощений для тебе». Адже, не вкладаючи фінанси в маркетинг, lab-grown diamonds продати не можна. За дуже низької собівартості вирощування цей товар необхідно «просувати».
Чи мають цінність lab-grown діаманти? Однозначна відповідь: ні. Оскільки створення (вирощування) штучних діамантів — це контрольований людиною процес. Тут не може бути й мови про інвестиції або цінність синтетичних діамантів. Їх можна виростити в тій кількості, яку тільки забажає спожити ринок, і навіть більше.
До того ж будь-яка імітація дорогоцінного каменя — це підробка, яку створюють з метою обдурити, видаючи бажане за дійсне. Нічого спільного lab-grown камені не мають з грамотним вкладенням коштів.
Як показала практика створення і продажу штучних сапфірів, рубінів і смарагдів, ніхто і ніде у світі не розглядає ці штучні камені як щось цінне. Таке ж майбутнє чекає і на синтетичні діаманти. Це лише питання часу.
Наприклад, синтетичні сапфіри почали вирощувати в машинах далекого 1902 року, і сьогодні ринок синтетичних сапфірів і натуральних сапфірів — це два різні сегменти, які існують паралельно і абсолютно не перетинаються. І ви ніде не почуєте «сапфір, вирощений для тебе». Є натуральний дорогоцінний камінь — сапфір, а є сировина, вирощена в автоклавах. Ніхто не намагається їх порівнювати. Аналогічна ситуація на ринку зі смарагдами і рубінами.
Є світ коштовних каменів, які людина видобуває в надрах землі, — це ті натуральні камені, які завжди будуть користуватися попитом на ринку. А є світ синтетичного каміння, яке не має і ніколи не матиме цінності і, відповідно, завжди буде сприйматися як імітація і підробка.
Обираючи коштовні камені з погляду інвестиції або купуючи прикраси з дорогоцінними каменями, завжди шукайте професіонала, який знається на цій вузькій і закритій сфері.
Знання, досвід гемолога і довіра до нього — ось три основні фактори, які вбережуть вас від неправильної покупки. Адже ціна питання занадто висока!
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: