Спадщина поколінь: кому належать зараз найвидатніші коштовності королеви Єлизавети ІІ
Ірина Омельченко — ювелірна експертка, стилістка і гемологиня, сертифікована інститутом HRD Antwerp (Бельгія), SSEF та Gubelin (Швейцарія).
З

а багатовікову історію існування британської монархії та 70 років правління Єлизавети королівська родина може пишатися визначною колекцією унікальних коштовностей. Адже царювання королеви Єлизавети II стало найдовшим у британській історії. Уявіть тільки, що за час її правління у Великій Британії змінилося 15 прем’єрів, а в США — 13 президентів. Тоді як британська монархія залишалась оплотом стабільності, традицій, сімейних цінностей, які втілилися у коштовностях як вічних символах династії.

Деякі зі скарбів були успадковані від попередніх поколінь — це Crown Jewels, тобто здебільшого церемоніальні предмети, які є символами суверенітету та вважаються скарбами нації: корона святого Едуарда, Імператорська державна корона з діамантом «Куллінан II» вагою 317,4 карата, скіпетр з хрестом і діамантом «Куллінан I» вагою 536,1 карата — всього близько 100 предметів.

Однак не всі коштовності належать британській короні та нації, адже багато прикрас, які Єлизавета II носила протягом життя, — це її приватна власність. Це унікальна колекція, що складалася століттями та передавалася у спадок від представників різних гілок сім’ї, від Стюартів до Ганноверів, але деякі з них придбала сама Єлизавета II. Якщо коштовності корони ми можемо оцінити у мільярди, то оцінити приватні коштовні предмети королеви набагато складніше, оскільки нікому не відома їхня точна кількість. Адже, наприклад, відповідно до правил, предмети, отримані під час державних візитів або у зв’язку з офіційною роллю королівської сім’ї, не є її приватною власністю і повинні автоматично перейти до управління Royal Collection Trust.

Приватна колекція Єлизавети налічує близько 300–400 коштовних предметів: тіари, кольє, каблучки, браслети, брошки (близько 100), що зберігаються у маминому місці на глибині понад 12 м під Букінгемським палацом з сигналізацією, підключеною до окремої поліційної дільниці. Таємницею є і заповіт королеви, який не було і не буде опубліковано. За традицією, оскільки новий король і його майбутній спадкоємець принц Вільям є чоловіками, коштовності із приватної колекції королеви Єлизавети отримали королева-консорт Камілла та принцеса Вельська Кейт. Але про те, які саме прикраси і кому були передані, ми можемо дізнатися лише за світлинами публічних виходів представниць королівської родини.

Ще за життя Єлизавети II багато представниць королівської родини вбиралися у коштовності королеви. Так, Кейт Міддлтон та Меган Маркл сяяли під час весільних церемоній у тіарах, що належали Її Величності: у квітні 2011 року Кейт обрала тіару Cartier Halo, а у травні 2018-го Меган вбралася у Queen Mary Art Deco Bandeau. Онука королеви, принцеса Беатріс, виходила заміж у тіарі Queen Mary Fringe, а принцеса Євгенія Йоркська обрала бабусину тіару-кокошник із великим смарагдом The Greville.

Прикраси, що отримала королева-консорт Камілла

Камілла Паркер-Боулз після весілля 2005 року отримала право носити ще одну тіару під назвою The Greville, або «Бджолині стільники», із платини та діамантів, яку виготовив 1921 року ювелірний дім Boucheron. До речі, сама Єлизавета II жодного разу не одягала цю коштовну тіару, а ось королева Камілла часто обирає її для прийомів. Окрім того, на одному із державних виходів у Берліні королева зʼявилась не лише у тіарі, але і в діамантовому кольє City of London Fringe Necklace, яке 1947 року було подароване Єлизаветі ІІ на весілля.

На прийомі у Гамбурзі королева-консорт була помічена в образі, доповненому брошкою із великим сапфіром та 12 діамантами. Експерти відмічають, що це була одна із найулюбленіших коштовностей королеви Єлизавети, яку вона носила до самої старості. Прикрасу у далекому 1840 році подарував королеві Вікторії (прабабусі Єлизавети) майбутній чоловік — принц Альберт.

Королева-консорт часто надає перевагу прикрасам із сапфірами під час дипломатичних і державних заходів.

Так, королева Камілла зʼявлялась на публіці у кольє із синіми сапфірами, яке принцеса Єлизавета отримала 1947 року як весільний подарунок від батька; а також у відомій тіарі під назвою «Бельгійська», яку ювеліри за замовленням Єлизавети ІІ створили наприкінці 1960-х із кольє Луїзи Бельгійської.

Прикраси ювелірного дому Lombardi by New Italian Art зі сапфірами та діамантами

Прикраси, що носить принцеса Вельська Кейт

Знаменита каблучка для заручин із синім сапфіром в оточенні діамантів, яку подарував Кейт принц Вільям 2010 року, стала однією із перших королівських прикрас принцеси.

Колись цю каблучку Garrard отримала на заручини мати Вільяма, принцеса Діана. До речі, джерелом натхнення для створення каблучки стала та сама сапфірова брошка королеви Вікторії 1840 року, що перейшла королеві Каміллі та вважається однією із найвідоміших весільних прикрас.

Сьогодні обручка принцеси Вельської, безумовно, — одна із найвідоміших прикрас королівської родини, і саме вона започаткувала у всьому світі тенденцію дарувати на заручини прикраси із кольоровими коштовними каменями. Тепер каблучка належить саме Кейт, про що сини принцеси Діани домовилися заздалегідь, вирішивши, що ювелірна прикраса неодмінно має належати майбутній королеві.

Каблучка ювелірного дому Lombardi by New Italian Art із сапфіром та діамантами

З 2011 року, коли принцеса Кейт стала частиною королівської родини, вона вдягла чимало коштовностей із колекції королеви Єлизавети ІІ.

Так, тіара Cambridge Lover’s Knot із перлинами — одна із найулюбленіших прикрас Кейт.


Прикраса була виготовлена ​​ювелірами Garrard на замовлення королеви Марії у далекому 1913 році.

Єлизавета II успадкувала тіару у 1953 році після смерті бабусі, а потім «Кембридзький любовний вузол» можна було бачити на світлинах принцеси Діани.

Lotus Flower Tiara — ще одна знакова тіара, у якій на публіці зʼявлялась принцеса Кейт. Як і всі коштовності королівської родини, прикраса має свою історію. 1923 року майбутній королеві-матері її як весільний подарунок підніс майбутній чоловік, принц Йоркський. Спочатку це було діамантове кольє, яке незабаром Єлизавета розпорядилася переробити в тіару. До речі, прикрасу часто носила принцеса Маргарет, молодша сестра Єлизавети II. З 2013 року Кейт відвідала у Lotus Flower Tiara декілька дипломатичних заходів, навіть уже у статусі принцеси Вельської.

Кейт відома не лише своєю любовʼю до тіар, але й умінням тонко доповнювати образ брошками, що дуже цінують в аристократичному світі. Так, королева Єлизавета II передала принцесі діамантову брошку у вигляді листа папороті і брошку у вигляді кленового листа. Саме брошку у вигляді кленового листа із діамантами та перлами з особистої колекції королеви Кейт обрала для церемонії прощання з Єлизаветою II у вересні 2022 року.

Знаменита Ladies of North Wales Brooch також перебуває у користуванні принцеси Вельської. Прикраса була створена ювелірами Garrard у далекому 1860 році. Комітет дівчат Північного Вельсу (звідси й походження назви) подарував брошку на весілля принцесі Олександрі 1863 року.

А 1981 року коштовність знову як весільний подарунок разом із титулом принцеси Вельської отримала Діана. Вона носила прикрасу у вигляді кулона, іноді знімаючи смарагдову краплю. Сьогодні, більш ніж через століття з моменту створення брошки, прикрасою із гордістю володіє принцеса Вельська Кейт.

Кожне покоління створює та збирає свої цінності, прагнучи залишити спадщину на згадку про себе та своє життя. І саме коштовності та дорогоцінні камені — ось що навіки збереже цінність і памʼять про особливі миті вашого життя.

Каблучка ювелірного дому Lombardi by New Italian Art зі смарагдом та діамантами

Збирайте фамільні реліквії, якими володітимуть ваші нащадки, створюйте традиції дорогоцінних подарунків до дня народження, річниці створення вашої родини, появи дитини на світ, до її першого ювілею.

Каблучка ювелірного дому Lombardi by New Italian Art із сапфіром та діамантами

Колись ваші діти, онуки та правнуки триматимуть ваші прикраси в руках, розповідаючи історію вашого життя, розповідаючи про вас і ті дорогоцінні подарунки, які ваш чоловік підносив вам, висловлюючи своє захоплення вашою красою, проявляючи щедрість та шляхетність.

Каблучка ювелірного дому Lombardi by New Italian Art із рубіном та діамантами

Формуйте свої сімейні цінності та передавайте у спадок прикраси з найкращими коштовними каменями, адже саме вони ніколи не втратять свою велич, навпаки ж — з роками їхня цінність та вартість лише зростуть!

Каблучка ювелірного дому Lombardi by New Italian Art із жовтим та білими діамантами

Пам’ятайте, що не кожен дорогоцінний камінь є дійсно цінним. Для того, щоб ваші коштовності з часом не тільки не втратили свою цінність, а навпаки збільшили її, важливо обрати правильний коштовний камінь, який матиме всі необхідні для цього характеристики. Тож у процесі вибору коштовних каменів та прикрас із ними вам необхідна консультація гемолога, який зможе знайти для вас найкраще із можливого і забезпечить всі необхідні гарантії.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: